Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fialův nákup potravin v Německu dokládá naprostou bezradnost koaliční vlády

Všechna média si všimla zprávy, kterou premiér Fiala rozšířil na sociálních sítích, když sám po nákupu v Bavorsku a Česku zjistil, že tytéž potraviny jsou v Německu levnější. Analýza jejich kvality by byla pro Česko ještě horší.

Aby si snad média od předsedy vlády ČR Petra Fialy neoddychla, jeho komunikační tým rozšířil za jeho pobytu v Africe (spojené s mimořádným faux pas v podobě odmítnutí české vládní delegace Nigérií), na síti X video o "testovacím" nákupu potravin v bavorském Waldsassenu a pro srovnání v nedalekém Chebu. Český předseda vlády pro sebe s překvapením zjistil, že v Německu jsou ceny jím vybraných základních potravin nižší než v ČR, a jsou výhodnější ještě více tím, že jejich gramáž je v Německu větší. A jaký byl závěr předsedy vlády: s výsledky se chce obrátit na výrobce. „A budu po nich chtít slyšet vysvětlení,“ prohlásil P. Fiala. Trapnost celé reportáže 7. listopadu korunoval nejčtenější německý deník, bulvární Bild Zeitung s tím, že i český předseda vlády nakupuje levněji v Německu, protože v Česku je kvůli vysoké inflaci draho. Tomu se říká vládní propagace České republiky.  

Připomeňme, že Petr Fiala je prvním profesorem politologie, který byl jmenován v historii České republiky. Takže bychom mu měli položit naléhavé otázky: Co chtěl touto reportáží proboha politicky dosáhnout? Že pečuje o blaho lidu své země a vnímá jeho starosti s drahotou? Že dokonce někdy sám nakupuje? Že vnímá nejnovější analýzy a zprávy, že polovina českých domácností sotva na konci měsíce vyjde se svými příjmy? Že už jeden milion Čechů žije pod hranicí chudoby a dva miliony dalších se k ní blíží? Že 17 měsíců po sobě klesají tržby a spotřeba domácností? Že Česko ze všech zemí OECD vinou inflace nejvíce postihlo snížení průměrných příjmů? Že je Česko jedinou zemí, která se po covidové pandemii nevrátila k hospodářskému růstu?  

Nákupní reportáž premiéra na síti X a její vyznění svědčí jak o naprostém politickém amatérismu samotného Petra Fialy, tak o diletantismu jeho komunikačního týmu. Podobných reportáží se srovnáním cen potravin, ale i dalšího spotřebního zboží výhodnější pro Čechy v (dosud) chudším Polsku a dokonce i v bohatém Německu a Rakousko, jsou plná média. Hlavně desetitisíce Čechů takto neustále už dle odhadů za miliardy korun nakupují v uvedených zemích, plní tržby zahraničních firem a platí daně na úkor Česka. Ovšem takové hlasování nohama je vždy to nejupřímnější. Ostatně analytický tým premiéra by nepochybně dostal dobrý obrázek nákupních cen v uvedených zemích z internetových prezentací příslušných supermarketů a nemusel by na nákup do Bavorska hnát vytíženého předsedu vlády, jemuž doma hoří jedna naléhavější agenda za druhou. Nebo že by komunikační tým kolem Petra Fialy chtěl opisovat z marketingové kuchyně šéfa opoziční ANO Andreje Babiše a jeho populistického pořadu Čau, lidi? Pro politika není nic horšího, než když se stane trapným a směšným.   

Už od nástupu zničující inflace v České republice, která od posledního čtvrtletí 2019 dosud znehodnotila mzdy, platy, úspory a důchody Čechů oficiálně o 33 % (analytička Lenka Zlámalová píše o 37,5 %), se vede ohnivá debata, kdo může za prudký růst cen potravin. Neustále spolu zápasí jejich domácí výrobci se zpracovateli a samozřejmě s prodejci a házejí vinu jeden na druhého. Ovšem Česká republika je potravinově soběstačná už asi jen z poloviny, takže na konci tohoto řetězce je skutečně prodejna. A těm v Česku dominují – jak všichni víme – supermarkety v rukách německých vlastníků.

Na prvním místě je v Česku v Evropě největší maloobchodní řetězec v Evropě, německá Schwarze-Gruppe. Ta provozuje také v ČR stovky hypermarketů a supermarketů Kaufland a Lidl, jež měly v roce 2021 obrat kolem 64 miliard korun. Je silně doplňuje další německá skupina REWE, provozující supermarkety Penny s obratem 41 mld. korun v roce 2021. Do skupiny REWE patří také rakouský řetězec Billa, který měl v ČR v roce 2021 obrat přes 31 miliard. Tyto obraty s ohledem na inflaci a růst cen nepochybně loni i letos dramaticky vzrostly a s nimi i zisky vlastníků.

Co je v Česku viníkem vysokých cen potravin? Člověku v pozici lídra pravicové ODS by to mělo být přece jasné: nedostatečná konkurence, zničující vliv obchodních i potravinářských oligopolů a nefunkční orgány státní správy a kontroly zejména v podobě Úřadu pro hospodářské soutěž či České obchodní inspekce. Jak jinak jde zdůvodnit skutečnost, že tentýž výrobek v stejnojmenném supermarketu nedaleko od sebe, ale na opačné straně hranice mezi ČR a Německem, ČR a Rakouskem a ČR a Polskem je v Česku dražší? Úspory z rozsahu s ohledem na velikost trhu a obrat jsou jen výmluvou. Stejně jako to, že někdejší zápas o stejnou kvalitu potravin a dalších produktů v zemí EU, který si na prapor svého působení vepsala členka Evropské komise Věra Jourová, skončil do prázdna v úspěšném lobbistickém tlaku evropských koncernů. Na ně si ovšem vládní kádři neodváží došlápnout, asi jediným viníkem zase bude přece Holding Agrofert, aniž bychom se levných drůbežích separátů z této dílny chtěli zastávat.

Ale bude ještě hůře. Nad návrhy ceníků Energetického regulačního úřadu (ERÚ) kolem návratu podpory obnovitelných zdrojů a zvyšování nákladů na distribuci v důsledku rostoucího počtu solárních elektráren do faktur domácností a podniků se nyní rozhořela velká debata. Členové vládní koalice hovoří o růstu cen elektřiny od příštího roku „v řádu jednotek procent“, opozice opřená o stále větší počet energetických expertů pranýřuje zdražení mezi 70 % pro domácností až po 200 % pro podniky.

Jestliže úpadkem úvěrové aktivity a spotřeby domácností, tedy hospodářskou recesí, se letos podařilo snížit inflaci na jednocifernou úroveň, od ledna 2024 by prudké zvýšení cen elektřiny a možná i plynu v řádech miliard musely české podniky chtít opět promítnou do svých výrobků. Nebo zbankrotovat a poslat lidi na pracák. Protože právě dnes již standardně trojnásobná cena elektřiny a plynu (v důsledku urychlované dekarbonizační politiky EU včetně ČR spojené s vypínáním emisních, ale stabilních energetických zdrojů) ve srovnání s dobou před covidem byla, je a bude hlavní hnací silou inflace. Nikoli náhodou koreluje růst cen energie v posledních třech letech s růstem inflace. Chceme-li takto v nezvládnuté energetické transformaci nadále krmit tygra inflace, nakonec nás všechny sežere.

Pokud (by) bylo cílem kontrolního nákupu Petra Fialy zahájit proces žádosti Česka o připojení v podobě 17. spolkové země Německa, pak by autor této reportáži dokázal rozuměl. I Češi by v náruči německého blahobytu měli dnes v SRN garantovanou minimální mzdu 12 eur za hodinu, tedy dle dnešního směnného kursu měsíční příjem přes 47 000 Kč brutto. Průměrná hrubá mzda v celé české pracující populaci byla letos v 2. čtvrtletí 43 193 korun. S tím bychom zvládli i německou cenu energie, která je jen o málo větší než česká. Ostatně na oblibě stoupající krajně pravicová Alternativa pro Německo v některých svých dokumentech nadhodila i otázku navrácení českých Sudet pod německou svrchovanost. S ohledem na fakt, že Němci chtějí mít už za 6 let v solárech a větrnících 350 GW a v roce 2035 dokonce 700 GW proti současným 144 GW, budou potřebovat nový životní prostor (Lebensraum) pro obyvatele 83milionového Německa s průměrným počtem lidí na 1 km2 dvakrát větší než v ČR. Protože jejich dosavadní životní prostor do značné míry obsadí desetitisíce obřích větrných elektráren stovky milionů solárních panelů.
Upozornění: Pokud by někoho tento poslední autorův odstavec vyděsil, tak jde jen o sarkasmus, ironii, nadsázku. Ovšem s využitím reálných dat.   

Autor: Milan Smutný | středa 8.11.2023 8:00 | karma článku: 45,15 | přečteno: 6710x
  • Další články autora

Milan Smutný

Solárníkům platí jejich úspory ostatní, pohříchu nejvíce chudí Češi

Dva roky je veřejnost masírována kampaní instalační lobby a dotacemi státu, aby si Češi pořídili solární zdroje a ušetřili. Bohatí Češi díky dotacím spotřebu ušetří a vše jim zafinancují ostatní občanů, pohříchu i ti nejchudší.

25.5.2024 v 14:25 | Karma: 28,73 | Přečteno: 691x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Šokují zpověď místopředsedkyně EK V. Jourové o nereálnosti tzv. Zelené dohody EU

Pět let je hlavním tématem politiky EU boj s CO₂. Jeho neutralizace do roku 2050 prý omezí klimatickou změnu. Tvrdé dekarbonizační nástroje ale srážejí ekonomiku EU na kolena. Nový Evropský parlament bude muset reagovat.

25.4.2024 v 14:07 | Karma: 35,24 | Přečteno: 1193x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Solární lobbisté chtějí ještě větší tunel do veřejných financí než ten současný

Solární elektrárny se od 2022 díky dotačním miliardám dostaly opět na výsluní. Nyní ČEZ a další chtějí stavět opět velké FVE. Snaha solární lobby získat pro ně provozní dotace je pokusem o nový obří tunel do veřejných financí.

10.4.2024 v 23:37 | Karma: 29,25 | Přečteno: 777x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma: 36,49 | Přečteno: 1055x | Diskuse| Ekonomika

Milan Smutný

Za e-autem v Německu zůstávají emise CO2 emise dvakrát vyšší než ze spalovacích motorů

Klíčovým prvkem dekarbonizační ideologie EU je nadirigovaný přechod na povinnou elektromobilitu od roku 2035. Ovšem emise CO2 z čistě elektrických vozů jsou však podle německé analýzy dvakrát vyšší než u spalovacích aut.

18.3.2024 v 1:46 | Karma: 45,30 | Přečteno: 10177x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

ANALÝZA: Donald Trump je vinen 34krát. Nastává nová éra americké politiky

1. června 2024

Premium V procesu, který bude Spojené státy ještě hodně stát, získali demokraté možnost říkat v...

Zbytky kokainu na WC našla ochranka Pekarové. Podezřelý je šéf její kanceláře

1. června 2024

Premium Ochranka předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové nalezla loni v lednu na pánských toaletách...

USA tlačí na mír v Gaze. Izrael předložil novou mírovou dohodu, má tři fáze

31. května 2024  20:06,  aktualizováno  21:32

Izrael předložil nový návrh komplexní dohody o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění rukojmích...

Do Česka dorazily bouřky z Německa. U Olomouce se voda vylila na dálnici

31. května 2024  12:07,  aktualizováno  20:20

Výstrahy meteorologů před srážkami se naplnily. Česko zasáhly bouřky, které přišly z Německa. V...

  • Počet článků 122
  • Celková karma 36,99
  • Průměrná čtenost 2384x
Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Seznam rubrik