JK

Tímhle způsobem je to celé nastaveno od roku 2003, kdy emisní povolenky byly zavedeny, takže na postavení nové jaderky měla naše země 21 let. Místo toho se ale naši volení zástupci (vládní i opozice) vždycky dohodli s Tykačem a Křetínským že budou vyhrabávat uhlí a potom ještě Miloš Zeman léta surově tlačil, že atom musej postavit jedině a pouze rusáci bez soutěže. Pozdě miláčkové. Co jste si zvolili, to máte.

JP

Váš nesmiřitelný boj s obnovitelnými zdroji energie trvá...Bojíte se vysokých cen energie, ale svádět to na soláry je dnes již hloupé. Cena energie z jádra bude to, co energie prodraží. Neskutečně megalomanský plán na 4 reaktory nebude z ekonomických důvodů ani realizován Stavět se mělo před 10 lety, to by se ještě vyplatilo, jenže Babiš odmítl dát ČEZu garantované výkupní ceny. Je třeba reálně počítat s tím, že cena bude 2x taková a doba výstavby také, než se plánuje. Je třeba zavést jednotnou evropskou energetickou síť, kde budou výkyvy dodávek a spotřeby přirozené mnohem nižší, budeme moci čerpat levnou energii z obnovitelných zdrojů (při přebytcích i zápornou cenu). U nás je snaha udržet monopol ČEZu, drobní dodavatelé jsou stále diskriminováni. Je nesmyslné, aby náklady na sítě platili jen solárníci. Náklady na silnice, železnice... platí také všichni. Dostatek levnější energie je také výhodný pro všechny.

MS

Podle plánu vlády má být v roce 2030 v solárech 10,1 GW. Když tento výkon extrapolujeme na skutečnost z prosince 2023, tak bude podíl této obří kapacity FVE postavené za dotace na čisté spotřebě elektřiny 2,5 %. Z uhlí mají zůstat 3 GW. Ve výsledku nám v zimních měsících bude chybět až 40 % stabilní elektřiny, protože životně nezbytné jádro tu bude až ve 40. letech. Nebojte se, dočkáte se mimořádně drahé elektřiny kvůli slepé sázce na OZE.

  • Počet článků 122
  • Celková karma 32,57
  • Průměrná čtenost 2390x
Celý život jsem pracoval v komunikaci, napřed jako novinář s tematikou zahraniční politiky. Dodnes mne formuje šok z hrůz kambodžské genocidy spáchané v 70. letech Rudými Khmery. Byla naplánována jako maoistické sociální inženýrství a míněna  jako "náprava společnosti" zničením všeho, co nejsou a netvoří rolníci. Proto stoupence dnešní ideologie "zelené revoluce" s obdobnými zničujícími dopady na ekonomiku a společnost nazývám Zelenými Khmery. Přidal jsem do spolku českých vědců a expertů (realisticka.cz), protože v důsledku násilně prosazované totální elektromobility tuším existenční ohrožení dosud nejvýznamnější společnosti Škoda Auto a celého autoprůmyslu v EU. Byl jsem totiž  také 11 let mluvčím automobilky. Stabilní a cenově dostupná elektřina není komoditou, je to základní podmínka fungování naší civilizace.     

Seznam rubrik