Světový vyděrač číslo 1 říká „pal!“
Chung Sung-jun/Getty Images
Režim KLDR se v poslední době společně s Íránem vyhřívá ve svitu reflektorů světových médií, kde jsou zastíneni pouze dlouhodobým hitem s názvem ekonomická krize a také na krátkou chvíli světovou megapandemií mexické (prasečí,....) chřipky, která strhne svět v základech tak jak ho známe a zůstane pouze pár přeživších v jakémsi postapokalyptickém světě. Ale zpátky do Asie.
Tlak mezi KLDR a okolním světem se stupňuje již od zatčení amerických novinářů za údajnou špionáž a překročení severokorejských hranic. Proces je naplánován na čtvrtého června, tedy za pár dní. Hned poté přišel test balistické střely dlouhého doletu, která měla údajně pouze vynést satelit do vesmíru. Tento krok přišel ráno před projevem B.Obamy v Praze, který se měl týkat jaderného odzbrojení, jak příznačné, těžko nalézt lepší datum. Reakcí bylo zpřísnění sankcí RB OSN, ano, těch sankcí které se vztahovaly k pokusnému jadernému výbuchu severokorejského režimu v roce 2006.
Severní korea používá svůj jaderný program ani ne tak jako odstrašující faktor ale spíše jako záminku pro vydírání. Pokud se podíváme do nedávné historie můžeme nalézt mnoho případů, kdy tomu tak bylo. Hned na začátku devadesátých let (1994) byla uzavřena tzv. Rámcová dohoda (Agreed framework) mezi Spojenými státy a KLDR, mající za cíl zastavení vojenského jaderného programu a jeho nahrazení programem mírovým, jehož komponenty Spojené státy dodaly, stejně jako další dodávky mající udržet Koreu ekonomicky „nad vodou.“ Dohoda byla všemožně porušována, inspektoři IAEA vyhošťováni a bráni zpět, až do roku 2002, kdy administrativa USA prohlásila, že má důkazy o tom, že Severní Korea spustila program obohacování uranu, kterého vlastní dostatek na výrobu dvou jaderných zbraní. Obě strany se vzájemně obviňují, kdo porušil podmínky rámcové dohody, což vyústí vystoupením KLDR z Dohody o nešíření jaderných zbrani (NPT). Tento krok lze chápat jako otevření si cesty k výrobě jaderných zbraní, resp. Odstranění formálních překážek. Korea se ho snaží využít k diplomatickým účelům – dejte nám tohle, tohle a tohle, přestaňte zasahovat do našich záležitostí, pak možná vystoupení odvoláme. Ač byly některé podmínky splněny, nestalo se tomu tak a ani nebylo reálné splnit všechno, co Kim-Jong-Ill požadoval. Následují roky vyjednávání, rezoluce OSN proti jaderným zbraním na Korejském poloostrově, podobné anabáze s inspektory jako tomu bylo již dříve. Dalším zásadním rokem je rok 2006, tedy první jaderný test KLDR, který byl šokem pro celý svět. Důvody byly úplně stejné jako u vystoupení z NPT – posílení své diplomatické pozice, dejte nám co chceme nebo provedeme další testy, nebo budeme obohacovat další uran, nebo...
Již jsem zmiňoval zhoršení podmínek, předcházející dnešnímu rannímu testu. Korea se opět snaži vylepšit si vyjednávací pozici, není žádným tajemstvím.
„Věří, že vylepší a utuží své diplomatické schopnosti vyjednávání s dalšími státy. Samozřejmě, může to fungovat touto cestou, otázkou zůstává jak dlouho“ Han Sung Joo, dřívější velvyslanec Jižní Korey v USA
Nutno podotknout, jaderná nálož, kterou zatím KLDR otestovala, je ještě relativně daleko od jadernéhlavice, která musí být daleko menší, kompaktnější a funkčnější. Dalším krokem je navíc ještě zajištění spolehlivého nosiče pro tuto hlavici, který je již sice vyvinut, ale testy nedopadají tak jak by si Kim představoval. Nejde tedy o nějaké bezprostřední ohrožení světového míru, za čimž musí bohužel následovat slovíčko zatím. Korejský režim je vyděračský, ač deklaruje vše pro svůj lid, vydržuje obrovskou armádu, utrácí obrovské částky za jaderný program zatímco běžní lidé hladoví. Jedinou možností jak získat peníze, potraviny, výrobky je zahraničí, a nejjednodušším způsobem je vydírání.
Co se stane dál, přijde další a další rezoluce OSN, požadující ukončení jaderného programu. Vojenský útok je značně nepravděpodobný, už proto, že Spojené státy nemají úplně ideální vzpomínky na Korejský poloostrov a ač je KLDR stát zaostalý, disponuje obrovskou armádou, disciplinovanou a tedy značně nebezpečnou. Nejednalo by se tak o „pohodičku“ jako Afghanistán, Irák ale o velký konflikt, mající mnoho nejen civilních obětí. Nebezpečí Korey také spočívá v značné nestabilitě režimu, nikdo netuší, co se stane po pádu/smrti Kim-Jong-Illa, nikdo netuší jakým směrem se bude situace dále ubírat. Jasné je, že režim je schopen vyrobit jadernou nálož, je schopen vyrobit balistické rakety delšiho doletu. Zatím je používá pouze ve válce diplomatické a z mého pohledu u války diplomatické zůstane.
Lukáš SkalickyLukas
Právo na izraelskou sebeobranu

... pokud vás varují, že někam nemáte vplouvat a dostanete vhodnou alternativu... udělejte to, jinak ponesete důsledky sami.
Lukáš SkalickyLukas
Zrušená Petra

... aneb když chci diskutovat tak prostě diskutovat budu, i kdybych tam nebyl nikdo jiný než já a moderátor
Lukáš SkalickyLukas
Kalouskova složenka

... aneb my nic, my muzikanti, my nic platit nebudeme, ať to zaplatí všechno ti nahoře, ať si sezobou co nadrobili
Lukáš SkalickyLukas
Každý lidský život nemá stejnou cenu

Většina společnosti si ráda hraje na to, jak jim záleží na osudech ostatních lidí, především na jejich životech. Rádi také nadávají na politiky, že se snaží vymezovat jako samozvaná elita, jež ostatní převyšuje pouze z titulu své moci. Společnost však také vykazuje jeden hlavní znak a tím je pokrytectví.
Lukáš SkalickyLukas
Íránská volební demokracie podruhé

Aneb jak udělat z předvolebního patu drtivé vítězství
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Ukopnu ti rypák! Sekuriťák se vrhl na Ukrajince, nenamarkoval si zboží za 300 Kč
Příslušník ostrahy v brněnském supermarketu Albert ve čtvrtek fyzicky napadl muže ukrajinské...
Hampl: Touha po nižších cenách je v české DNA, čepované pivo za 440 Kč v USA je šok
Češi se projevují neustálou touhou po nižších cenách, je to naše DNA, uvedl v nedělní Partii...
Velmi se bojím. Změny ochromily americké spotřebitele, pod tlakem nakupují
Celní šachy prezidenta Donalda Trumpa matou americké domácnosti. Někteří lidé pospíchají s nákupy,...
Strážník na motorce se v Praze srazil s autem, které vyjelo z vedlejší ulice
V Jeremenkově ulici v Praze se v neděli dopoledne střetlo osobní vozidlo s motorkou. Na ní jel po...

Manažer krizové připravenosti
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Praha
- Počet článků 20
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1528x