Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kůže a Michal David

Michal David je neustále napadán za to, že se prý věnoval pokleslému hudebnímu žánru, a že měl být za totality prorežimním zpěvákem. Jistěže David nebyl žádným Krylem či Cohenem, ovšem třeba Elvis taky v písních moc nefilozofoval.

Když už je řeč o Elvisovi, ten je uváděn jako spoluautor u některých skladeb jen proto, že tím dostával od skutečných autorů touto formou procenta za to, že svým pěveckým mistrovstvím přispíval i k jejich věhlasu a výdělku. Kdežto Michal David je zpívajícím autorem, což je pořád celkem vzácný druh umělců. David navíc začínal jako jazzman, či spíš jazzboy, protože už v 16 letech založil džezové kvarteto,  a v roce 1978 získal ocenění „Hudebník roku“ na 6.  Pražských jazzových dnech. Tady by bylo jistě zajímavé vědět, jaký by  kritici jeho kariéry v populární hudbě měli o jeho tvorbě přehled v případě, že by se celý život věnoval výhradně džezu. Dá se říct, že zřejmě minimální, pokud by ho vůbec někdo z nich znal.

K tomu ale nedošlo, protože Davida, pořád ještě náctiletého, začala přitahovat hudba a prostředí jeho vrstevníků, včetně světa mládežnických diskoték. Tam se prostě cítil přirozeněji, než třeba v džezových klubech, kam chodí spíš střední a starší generace. Tohle rozhodnutí bylo dobré i pro spoustu mladých dívek, kterým tak na Spartakiádě zpíval k jejich cvičení Poupata právě Michal David, a ne třeba opravdu prorežimní zpěvák Pavel Liška. Liška by stejně asi neměl čas, protože většinu své kariéry strávil vyděláváním tuzexových poukázek na mnohaměsíčních turné v Sovětském svazu.

To jsou všeobecně známá fakta, ale nyní se můžeme zmínit o jedné nové zajímavosti, která nedávno vyšla najevo, a naznačuje, že Michal David se mohl věnovat i disentu. Nenápadně, aby to zbaštili cenzoři, a díky stykům šéfa Davidovy kapely Františka Janečka, který občas nechal nějakého soudruha otextovat píseň, se to někdy podařilo, jako v následujícím případě. Jedná se o třetí sloku velkého hitu Chtěl bych žít, tak jak se má, kde hudbu složil Michal David, a text Jaroslav Machek:  

3. Chtěl bych žít jak se jen může
a chtěl bych růst, kam dovolí kůže,
mít kupu báječných přátel a po bouřce hájený klid,
jen tak jak se má jenom právě tak chtěl bych žít.

Při běžném poslechu si málokdo všimne naprosté nelogičnosti obratu "chtěl bych růst, kam dovolí kůže," protože z fyziologického hlediska nám kůže dovolí opravdu všechno. Což vědí všichni, kteří se kdy zajímali o hubnutí, protože byly publikovány tisíce případů, kdy lidé po drastickém zhubnutí měli největší problémy s povislou, povolenou kůží. Takže ať růst či tloustnout atd., to nám kůže dovolí opravdu za všech okolností. To tedy autoři a interpreti v této skladbě jistě nemohli mít na mysli. 

Ovšem zamyslíme-li se nad tím, že dermatovenerelogickému oddělení se zkráceně říká kožní, a hovorově kůže, už můžeme být blíž. Na dokreslení musíme poznamenat, že nejen světová, ale i  socialistická populární hudba, měly některé hvězdy či hvězdičky, a rovněž fanynky, volnějších mravů, což pro ilustraci potvrdí výrok Františka Ringo Čecha, kterého si jednou slavná anglická kapela Smokie vybrala jako své předskokany pro polské turné. Jako poděkování, že si Smokie vybrali právě je, jim věnoval děvče, které původně přijelo potěšit Ringa a spol. „Já jsem ale udělal velké gesto. Řekl jsem klukům, že to děvče dáme těm Smokie za to, jak se k nám hezky chovají. Kluci mi nadávali, že jim ji dáme až potom. Ale já si trval na tom, že jim ji dáme hned,“ zavzpomínal Čech na osudovou chvíli v pořadu Tajemství Františka Ringo Čecha. A mohl být rád, nebýt své štědrosti, zadělal by si na zdravotní problémy také. „Seznámil jsem ji s Chrisem Normanem a Smokie. A ti mi pak za tři dny nadávali, že je děvče nakazilo kapavkou,“ smál se zpěvák.´

Nepochybně se tedy jedná o nějaký šifrovaný vzkaz, pouze pro zasvěcené. Styky Františka Janečka a jeho kapely na všech úrovních jsou všeobecně známé, a tak je pravděpodobné, že někoho z nich kdosi varoval, že na Dermatovenerologii můžou být spolupracovníci StB, kteří se snaží vytěžovat své pacienty. Není divu, protože na takovém oddělení je každý zranitelnější, a je tak snadnější, aby ho agent vytěžil. 

Těžko ovšem mohli hudebníci navštěvovat všechny své kolegy a varovat je: "Kdybyste měli patálii s nakaženou fanynkou a museli navštívit Kůži, tak bacha, hlavně tam moc nezpívejte," to by bylo totiž příliš riskantní, to by na ně mohl zase nějaký práskač prozradit. 

Ale takový nenápadný vzkaz, šikovně zašifrovaný do textu písňového hitu, to bylo nepostižitelné. Pro úplnost, celá píseň je

 

 

Pro čtenáře blogu, kteří preferují džez - zmiňovaná pasáž  je v čase cca 2:20

 

 

 

 

 

 

Autor: Jan Šesták | neděle 16.5.2021 14:08 | karma článku: 18,34 | přečteno: 1121x
  • Další články autora

Jan Šesták

Jak prezident Petr Pavel řešil své známky

"Moje vize byla nemít žádný portrét, nemít žádnou známku, a pokud možno se takhle nezviditelňovat." Dále na středeční tiskové konferenci pan prezident Pavel zmínil, že to není způsob prezentace, který by mu byl vlastní.

9.6.2023 v 10:38 | Karma: 15,38 | Přečteno: 542x | Diskuse | Společnost

Jan Šesták

Rozhlas vykročil do další stovky naplno, stejně jako děkování za pozvání

Nejen náš rozhlas, ale podobně i televize či internetové podcasty jsou zaplaveny inflací děkování za pozvání. Zejména ve vysílání zpravodajských stanic, jakou je třeba Český rozhlas Plus, s krátkými vstupy expertů či politiků.

23.5.2023 v 11:23 | Karma: 10,76 | Přečteno: 252x | Diskuse | Média

Jan Šesták

Michael Kocáb si asi dovolil už hodně

Když na stanici ČRo Plus řekl: "Prezident s komunistickou minulostí? Plivnutí do tváře všem obětem komunistického režimu," a dodal: "Naprosto nepřijatelné a zklamání, že je tady 70 % voličů, kterým nevadí komunistická minulost."

26.1.2023 v 12:16 | Karma: 27,00 | Přečteno: 1716x | Diskuse | Společnost

Jan Šesták

Danuše Nerudová naštěstí nepostoupila

Danuše Nerudová se ze začátku zcela vážně chlubila tím, že nemá jako jedna z mála žádnou komunistickou totalitní minulost. Stopla to až poté, když se stala terčem vtipů kvůli tomu, že byla za totáče teprve školačkou.

15.1.2023 v 18:40 | Karma: 31,99 | Přečteno: 1282x | Diskuse | Společnost

Jan Šesták

Ministerstvu zdravotnictví České republiky

Vážení pracovníci ministerstva zdravotnictví. Velmi pravděpodobně došlo v souvislosti s aktuálním nouzovým stavem ke dvěma pochybením ministerstva, které na různých úrovních buď řídíte, nebo kde máte různé funkce.

16.12.2021 v 0:35 | Karma: 20,45 | Přečteno: 644x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno  5:47

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Jediná svého druhu. Speciální loď přiveze do Modřan konstrukci Dvoreckého mostu

18. července 2024

Ráno začne speciální loď převážet části konstrukce pro stavbu mostovky Dvoreckého mostu. Z montážní...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 505
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2756x
Pamětník, který se snažil byť jen nepatrně ovlivňovat dění u nás už za totality, a tak by se pomocí blogu rád pokoušel o totéž i nyní...

Seznam rubrik