Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak prezident Petr Pavel řešil své známky

"Moje vize byla nemít žádný portrét, nemít žádnou známku, a pokud možno se takhle nezviditelňovat." Dále na středeční tiskové konferenci pan prezident Pavel zmínil, že to není způsob prezentace, který by mu byl vlastní. 

Když pak ale pan prezident viděl "odezvu veřejnosti, a to nejen filatelistů, kteří říkali, že je to tradice, ta známka by měla být, a stejně tak mnoho lidí, kteří už dlouho neměli na zdech úřadů a taky, případně ve školách, portrét prezidenta, protože ho tam prostě mít nechtěli, tak se najednou začali ozývat, že by ho tam chtít měli."

A protože panu prezidentovi přišlo opravdu líto, že by se k tomu měl postavit jen na základě vlastního přístupu, tak jak říká, dal zelenou kreativnímu týmu, aby se toho chopil. Potom pan prezident dodal, že je rád, "že to proběhlo, že to proběhlo tak, že to není nějakým budováním kultu osobnosti, a je to uděláno velice moderně, civilně."

Proč původně pan prezident svou známku nechtěl, asi souvisí s jeho působením v centrále NATO. Od svých amerických kolegů jistě věděl, že v USA nemůže být na známkách žádná žijící osoba, tak chtěl být prostě v tomto smyslu stylový i před nimi.  A to, že najednou má pan prezident místo jedné známky vlastně velkou sérii  deseti známek, to může mít také souvislost s NATO.

V NATO se totiž dodnes traduje historka o tom, jak ještě ve funkci ministryně zahraničních věcí Izraele přijela do Washingtonu v 60. letech Golda Meirová, dojednat historicky první nákup amerických zbraní. Při té příležitosti jí byl údajně předán jako dar luxusní Cadillac, což ovšem rezolutně odmítla s tím, že žádné dary přijímat nesmí. To způsobilo velice trapnou situaci, kterou ale vyřešil pravděpodobně Henry Kissinger tak, že Goldě řekl, že by jí ho tedy prodali za symbolických pět dolarů. S tím už Golda okamžitě souhlasila, a podala mu desetidolarovku. Jenže Washington, Bílý dům, jeden hlavoun vedle druhého, svět velkých peněz, a tak pochopitelně nikdo neměl drobných pět dolarů na vrácení. Všichni si prohledávali každou kapsičku, ale nic. Když Golda Meirová pozorovala, jakou složitou situaci způsobila, napadlo ji spásné řešení, a přítomným pravila, že tedy ty Cadillaky koupí dva.

Ale zpět ke známkám pana prezidenta, výstižným komentářem fotografa Karla Cudlína: ´„Kdybych nevěděl, že je to prezident České republiky Petr Pavel, tak bych si myslel, že je to americký filmový hrdina,“ komentuje zveřejněný portrét známý fotograf Karel Cudlín, který zároveň vidí paralelu s oficiálním snímkem prvorepublikového prezidenta Masaryka. Oba záběry totiž podle něj vyjadřují důvěryhodnost.´

Slova Karla Cudlína si je možné částečně ověřit aspoň na jednom příkladu aršíku samolepících známek s Elvisem.

Elvis Presley - vlevo foto na rubu aršíku jeho známek, vpravo aršík

 

 

 

 

 

 

Na rubové straně Elvisova aršíku je jeho fotografie, protože celý aršík imituje obal na malou desku na 45 otáček, tzv. single play, která trošku vyčnívá i na lícové straně. To hlavně aby si toho všimli i mladší, kteří si v životě SP desky nepouštěli. Jinak pochopitelně každý obal skryl vinyl kompletně. 

Fotka Elvise na rubu je ale zajímavá i pro nás. Samotnému se mi žel na žádné poště sehnat sérii známek pana prezidenta nepodařilo, stejně tak ale nepořídil nikdo z mých přátel. Ani důkladným surfováním na internetu se mi nepodařilo zjistit, co je na rubu aršíku známek pana prezidenta Pavla. Nikde nic. Takže nezbývá než doufat, že je tam taky jeho fotografie, řekněme taková záložní, a jen z toho důvodu zatím nebyla prezentována. Jistěže má pan prezident Pavel pravdu v tom, že po neblahých předchozích zkušenostech, a po jeho skvělém volebním vítězství, bude nyní extrémní zájem o jeho portréty ve všech úřadech, třídách atd. 

Ale přece jen, ve smyslu přísloví, že není na světě člověk ten, co by se zalíbil lidem všem, mohlo by se stát, že třeba v některé menší kanceláři by jeho velký portrét na zdi nemusel hlasováním projít. A právě tady by se jistě hodil pro příznivce pana prezidenta portrét na rubu aršíku jeho známek. 

Pan prezident Pavel taky vyslovil oprávněnou úlevu z toho, že jeho známky jsou civilní, a nemají nic společného s nějakým kultem osobnosti. Tak si na příkladu několika sovětských známek připomeňme doby, kdy to s kultem osobnosti bylo mnohem horší. Byť třeba nelze upřít jistou hravost známce vlevo nahoře, na které velký Lenin zdraví světovou výstavu v japonské Osace v roce 1970. Kdoví, možná tam Sovětský svaz prezentoval i záchranu socializmu v Československu. Vpravo dole je Lenin z roku 1968, který tak mohl dodávat odvahu třeba našim Pragovákům v období Pražského jara, když je povzbuzovaly dopisy z Moskvy. Podobně jako další dvě  známky s Leninem a s Brežněvem z roku 1977. Po vzniku Charty 77 zase tyto Pragováky a další příznivce Moskvy povzbuzoval Brežněv s Leninem i na dopisech skvělou sovětskou ústavou.

Sovětské poštovní známky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jan Šesták | pátek 9.6.2023 10:38 | karma článku: 15,38 | přečteno: 541x
  • Další články autora

Jan Šesták

Rozhlas vykročil do další stovky naplno, stejně jako děkování za pozvání

Nejen náš rozhlas, ale podobně i televize či internetové podcasty jsou zaplaveny inflací děkování za pozvání. Zejména ve vysílání zpravodajských stanic, jakou je třeba Český rozhlas Plus, s krátkými vstupy expertů či politiků.

23.5.2023 v 11:23 | Karma: 10,11 | Přečteno: 251x | Diskuse| Média

Jan Šesták

Michael Kocáb si asi dovolil už hodně

Když na stanici ČRo Plus řekl: "Prezident s komunistickou minulostí? Plivnutí do tváře všem obětem komunistického režimu," a dodal: "Naprosto nepřijatelné a zklamání, že je tady 70 % voličů, kterým nevadí komunistická minulost."

26.1.2023 v 12:16 | Karma: 27,00 | Přečteno: 1713x | Diskuse| Společnost

Jan Šesták

Danuše Nerudová naštěstí nepostoupila

Danuše Nerudová se ze začátku zcela vážně chlubila tím, že nemá jako jedna z mála žádnou komunistickou totalitní minulost. Stopla to až poté, když se stala terčem vtipů kvůli tomu, že byla za totáče teprve školačkou.

15.1.2023 v 18:40 | Karma: 31,99 | Přečteno: 1281x | Diskuse| Společnost

Jan Šesták

Ministerstvu zdravotnictví České republiky

Vážení pracovníci ministerstva zdravotnictví. Velmi pravděpodobně došlo v souvislosti s aktuálním nouzovým stavem ke dvěma pochybením ministerstva, které na různých úrovních buď řídíte, nebo kde máte různé funkce.

16.12.2021 v 0:35 | Karma: 20,45 | Přečteno: 642x | Diskuse| Společnost

Jan Šesták

Čest a sláva neočkovaným, kteří byli nakaženi covidem až v říjnu či listopadu

Je naprosto úžasné, že za jeden a půl roku ani jednou nezaváhali v dodržování ochrany, či v udržování své fyzické i duševní kondice. Tato skutečnost nade vší pochyby potvrzuje jejich velmi odpovědný přístup k celé pandemii.

12.11.2021 v 0:59 | Karma: 27,89 | Přečteno: 1239x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

POLITICKÝ DIÁŘ: Lídr Zdecháč, cirkus Piráti a Ivánkova cesta

13. června 2024

Premium O složitostech vládních stran, sjezdu Pirátů v cirkusovém stanu i skoku Mikuláše Ferjenčíka nikam,...

Pilulka na rozdíl od potratů přežila. Nejvyšší soud USA ji odmítl omezit

13. června 2024  17:51

Nejvyšší soud Spojených států jednomyslným rozhodnutím odmítl žádost odpůrců potratů, aby omezil...

Poslanci se hádali o statusu umělce. Odfláknutý návrh, říká Pokorná Jermanová

13. června 2024  8:37,  aktualizováno  17:45

Poslanci ve čtvrtek schválili navýšení peněz pro Státní fond podpory investic. V prvním čtení...

Z výnosů ruského majetku se zafinancuje půjčka pro Ukrajinu, dohodli se lídři G7

13. června 2024  16:23,  aktualizováno  17:16

Lídři zemí skupiny G7 na summitu v Itálii nalezli shodu ohledně využití výnosů ze zmrazeného...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 505
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2756x
Pamětník, který se snažil byť jen nepatrně ovlivňovat dění u nás už za totality, a tak by se pomocí blogu rád pokoušel o totéž i nyní...

Seznam rubrik