Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tiché čekání na splátky může trvat i 15 let. A pak se dlužník nestačí divit…

Zamítli vám půjčku kvůli dluhu, o kterém ani nevíte? Bijte na poplach! Opoždění se splátkou čehokoliv se navyšuje o úroky z prodlení, věřitel si přitom může nechat pohledávku úročit spoustu let, než se vám ozve. Co s tím?

Ne každý spěchá na doplatek

Ze zákona je „doporučená“ promlčecí lhůta tři roky na platby z obecných smluv, včetně běžných půjček. To znamená, že teoreticky by se měl věřitel ozvat nejpozději do tří let od doby, kdy jste se dostali do prodlení (nezaplatili za nějakou službu, nebo přestali splácet půjčku). U hypotéky se v legislativě hovoří o deseti letech.

Jenže zákonodárce zaoblil hrany tříleté lhůty svým obvyklým: „…není-li ve smlouvě stanoveno jinak“, a proto si spousta věřitelů vymiňuje mnohem delší promlčecí lhůty, nezřídka i 15 let. Pozor, banky nejsou výjimkou! Z malého nedoplatku na čemkoliv je pak za celou promlčecí dobu už slušná sumička. A bohužel vymahatelná – i když se věřitel ozve třeba až pár dní před patnáctým výročím (bylo-li oněch 15 let stanoveno ve smlouvě).

Prodlení nepatří jen k půjčkám

Promlčení v delší lhůtě, během které už částka z úroků hezky naskočí, se může týkat i pravidelně placených služeb, kde jste na splátku zapomněli nebo ona neodešla z účtu formou inkasa, protože na ni zrovna nebylo dost prostředků.

Prodlení se týká i různých pokut a nedoplatků, na něž jste prostě zapomněli, často jde třeba o platby za vedení bankovního účtu, který sice už nepoužíváte, ale zapomněli jste ho úplně zrušit. Upomínky se někdy ztratí v běžné poště, někteří lidé je dokonce ani neberou moc vážně, protože je vyhodnotí za „falešné“.

Na kolik si věřitel přijde, když jste v prodlení?

Běžné úroky z prodlení dané zákonem se vypočítávají jako 8 % p. a. plus repo sazba ČNB platná na začátku toho pololetí, kdy prodlení poprvé vzniklo (platná k 1. lednu a k 1. červenci).

Když ale dlužíte na daních, je úrok z prodlení 14 % p. a. plus repo sazba ČNB platná na začátku toho pololetí, kdy prodlení poprvé vzniklo – jinými slovy se za dluhy na daních platí vždy o 6 % víc než za většinu dalších.

Při zpoždění s platbami na zdravotní a sociální pojištění se prodlení úročí ve výši 0,05 % z dlužné částky denně.

Ale v případě smluv mezi dvěma soukromými subjekty může být úrok z prodlení nastaven téměř jakkoliv, včetně pokut, až na výjimky „nemravných“ částek, o nichž by eventuelně rozhodoval soud.

Trochu speciální situace je u prodlení se splátkami půjček

Ještě tu máme speciální kapitolu plateb z prodlení vztahujících se k půjčkám. Zde si může poskytovatel na prvních 90 dní prodlení sjednat smluvní úroky i pokuty dle libosti (opět až na ty „nemravné“).

Po uplynutí 90denní lhůty už jsou sankce z prodlení regulované zákonem o spotřebitelském úvěru – a regulace se týká nejen úvěrů spotřebitelských, ale dokonce i podnikatelských půjček vzatých fyzickými osobami (OSVČ), ale ne podniky.

Po uplynutí 90 dní mohou poskytovatelé půjček vymáhat „jen“:

  • zákonný úrok z prodlení (leden až červen 2021 ve výši 8,25 % p. a.),
  • smluvní pokutu limitovanou na 0,1 % denně (tedy 36,5 % p. a.),
  • smluvní úrok po splatnosti zastropovaný pro leden až červen 2021 na 8.25 %,
  • do kupy jde aktuálně o sankce z prodlení ve výši 53 % ročně z dlužné částky.

Nevymáhané splátky se někdy smažou, ale to asi nebude váš případ…

Možná si říkáte, že nejste tak nezodpovědní nebo naivní, abyste nespláceli půjčku nebo nezaplatili poslední platbu ve smlouvě na telefon, nezaplatili včas pokutu za cokoliv - a mysleli si přitom, že na to poskytovatel časem zapomene… 

Na druhou stranu – většina poskytovatelů odepisuje jisté skupiny pohledávek, u nichž tuší, že by náklady na vymáhání šly příliš vysoko, případně že se peněz stejně nikdy nedomohou. A nutno dodat, že jsou mezi námi i dlužníci, kteří hrají právě na tuto notu… Nicméně, tenhle typ lidí jistě nebude číst blogy na podobná témata. Takže opusťme tuhle linku příběhu a vraťme se mezi běžnou populaci, od které se dlužné částky vymáhají do poslední koruny.

Zpět k úvodnímu problému: Zamítli vám půjčku kvůli dluhu, o kterém ani nevíte?

Jak si zjistit, co se vlastně děje, když se považujete za lidi bez dluhu, ale v registrech jimi nejste? Případně když o půjčce víte a řádně ji splácíte - navíc rozhodně není tak vysoká, aby ohrožovala vaši úvěruschopnost - jenže poskytovatel tvrdí, že v registru máte hříchy, kvůli kterým nelze další požadovaný úvěr poskytnout?

Jak banky, tak většina nebankovních společností nahlížejí do tzv. dlužnických registrů. V nich jsou evidovány:

  • nedokončené žádosti o půjčku mladší jednoho roku,
  • aktuální půjčky a údaje o jejich splácení (nebo nesplácení),
  • splacené půjčky, k jejichž doplacení došlo max. před třemi nebo čtyřmi lety (liší se mezi registry),
  • latentní půjčky v podobě kontokorentu, kreditní karty nebo revolvingu,
  • závazky vůči poskytovatelům služeb placených formou splátky – typicky jde o dodavatele energií, mobilní operátory, prodejce zboží na splátky nebo pronajímatele čehokoliv, plus další služby.

Poskytovatel vám musí říct, kde si vás prověřoval

Jestliže vám poskytovatel zamítl půjčku proto, že někde našel něco, co vám kazí bonitu, musí vám také říci, do kterých registrů se díval – abyste si záznam mohli zkontrolovat a vyřešit situaci co nejdříve. Může se jednat o chybu, ale též o opravdový dluh, o němž vůbec nevíte a jehož výše denně narůstá.

Proto v tomhle případě neváhejte a pořiďte si výpis z toho registru, o němž vám poskytovatel řekl. Jestliže jde o úvěr nesplácený nebo o nesplácenou službu, bude záznam s největší pravděpodobností veden v „hříšnickém“ registru SOLUS, ale najít jej můžete i v registrech ostatních (BRKI, NRKI, REPI).

Pro úplnost: registr SOLUS má několik podřízených registrů, kde se vedou i pozitivní údaje (evidence o splácených závazcích), ale původně vznikl převážně pro záznamy o nesplácení, což se s ním táhne dodnes. Takže když se řekne „SOLUS“, většinu lidí napadnou nesplácené půjčky, leasingy atd.

Všechny registry si pohodlně zkontrolujete online

Ze všech registrů se dá pořídit výpis online, aniž byste museli vytáhnout paty z domu. Jen za tuhle službu musíte zaplatit, protože registry dlužníků jsou provozovány soukromými firmami. Jediný registr, který je zdarma přístupný, je pod Ministerstvo spravedlnosti náležející Insolvenční rejstřík.

Na druhou stranu, i za výpisy úřední se platí (rejstřík trestů, katastr nemovitostí), takže nic nového pod Sluncem. Částky naštěstí nejsou nijak omračující:

  • SOLUS výpis stojí 200 Kč, přijde vám do emailu během několika vteřin, dokonce i s výpisem z  rejstříku exekucí (CEE) a z Insolvenčního rejstříku (ISIR). Zaplatíte kartou a vše je vyřízeno během chvilky, potřebujete jen svou občanku a navštívit stránky Nejsemdlužník.cz.
  • BRKI, NRKI a REPI stojí o něco víc, výpis vám navíc přijde až za pár dní poštou. Připravit si musíte 395 Kč a zase se to neobejde bez občanky. Nutno dodat, že hříchy zaznamenané v BRKI, NRKI a REPI se většinou promítnou i do SOLUS. K online požádání o výpis je připravena stránka Kolikmám.cz.

Co dělat, když objevíte záznam, který vám nesedí?

Když se v dlužnických registrech nachází cokoliv, o čem nevíte a co nepovažujete za správné, je potřeba kontaktovat poskytovatele (věřitele), který do registru záznam vložil. Tedy banku, nebankovku či mobilního operátora, pod jejichž hlavičkou je údajný nedoplatek veden.

Poskytovatel zkontroluje, jestli vše sedí – a případně záznam opraví. Když půjde opravdu o váš dluh a když věřitel prokáže, že vás o něm řádně informoval, včetně upomínek, přichází na řadu dohoda o tom, jak jej splatíte. A samozřejmě čím dříve, tím levněji…

Projíždět registry z preventivních důvodů?

Tohle je věc, kterou si každý musí rozhodnout sám. Nutnou rozhodně pravidelná kontrola registrů není. Spíš ji realizujme po ukončení některých smluv, jako je třeba tarif na telefon, internet, zmatky s vyúčtováním za energie, doplacení půjček, kde nastaly nějaké problémy apod., abychom si ověřili, že je vše doplaceno a ukončeno, jak má. Záznamy se aktualizují jednou za měsíc.  

Autor: Lenka Rutteová | úterý 27.4.2021 11:35 | karma článku: 14,21 | přečteno: 718x
  • Další články autora

Lenka Rutteová

Crowdfunding (P2B) i jiné investice: jak poznáte bezpečnou platformu?

Oslovila mě společnost Roier Invest s tématem bezpečnosti investic, napsat o něm podobně, jako to dělám u půjček. Souhlasila jsem: finanční gramotnost znamená i rozumět investicím. Zde cílím na crowdfunding.

17.7.2024 v 8:30 | Karma: 4,87 | Přečteno: 201x | Diskuse | Ekonomika

Lenka Rutteová

Předsevzetí, které by měl dodržet každý? Říká se mu „rozpočet“

Nevěříte? Tak se pojďme podívat, co správně nastavený osobní nebo rodinný rozpočet dovede. Vězte, že vyřeší nejednu svízelnou situaci. A jako bonus vás zbaví nepříjemného pocitu viny, že si sem tam vyhodíte z kopýtka.

3.1.2023 v 7:09 | Karma: 8,62 | Přečteno: 232x | Diskuse | Ekonomika

Lenka Rutteová

Dnes statistika na přání čtenáře: úroky na hypotékách vloni a dnes

Dneska to bude stručné, ale o to jasnější: jak se změnily úroky na hypotečních úvěrech za poslední rok. Ohromně. Rostly jak splašené. Všichni tušíme proč. Ale pojďme na konkrétní čísla.

22.11.2022 v 10:05 | Karma: 9,60 | Přečteno: 218x | Diskuse | Ekonomika

Lenka Rutteová

Půjčku už nechcete, vzali jste si ji neuváženě. Tak co teď s ní?

Blíží se čas emotivních nákupů. Ty neodmyslitelně patří jak k Vánocům, tak i k Black Friday nebo k novoročním výprodejům. Od listopadu do ledna to mají naše peněženky dost náročné.

17.11.2022 v 12:40 | Karma: 19,27 | Přečteno: 3987x | Diskuse | Ekonomika

Lenka Rutteová

Podvody v bankách, na bazarech, u policie. Kdy se pustí do půjček?

Je až neuvěřitelné, že Češi podvodníkům odesílají cirka miliardu ročně. Letos to bude víc. Navíc to dělají zcela dobrovolně, když útočníkům předají všechny své přístupy ke svým penězům. Díky čemu nás podvodníci dokáží přesvědčit?

31.10.2022 v 8:19 | Karma: 28,84 | Přečteno: 3659x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Přetekla nádrž v jižních Čechách. Ve Slezsku musí lidé pryč z centra Těšína

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  5:04

Husinecká vodní nádrž v jižních Čechách kolem půl čtvrté v noci přetekla. Z přehrady bylo možné...

AUDIO: Kdy je třeba se evakuovat? Pokyn k odchodu oznámí siréna

15. září 2024  4:32

Přibývá lidí, kteří museli kvůli povodním opustit své domovy. Že je čas k evakuaci, oznamují také...

Hrázný zažil už šestkrát přetékající Husinec. Povodně se podle něj vždy liší

15. září 2024  3:49

Husinecká přehrada v jižních Čechách přetekla, hrázný Bedřich Křivánek ji kontroloval už...

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

  • Počet článků 44
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 748x
Češi se coby spotřebitelé pořád ještě spoléhají na autoritu státu a jeho úřadů, ve světě úvěrů to platí dvojnásob. Jenže pak zjistí, že stát je už dávno bezzubý a ochránit je nedokáže. Popovídejme si občas o spotřebitelských půjčkách a jejich (často skrytých) zákonitostech. Na půjčky se dá nahlížet ale i z opačné strany - jako na investici.

Svět úvěrů a zápůjček je pestrý a spletitý, ale možná vám dokážu ukázat, že se jím dá projít bezpečně a často i pohodlně. Stačí mít ty správné informace z oblasti finanční gramotnosti. Té se ostatně i věnuji, jak můžete zjistit například na LinkedIn.

Seznam rubrik