Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Předsevzetí, které by měl dodržet každý? Říká se mu „rozpočet“

Nevěříte? Tak se pojďme podívat, co správně nastavený osobní nebo rodinný rozpočet dovede. Vězte, že vyřeší nejednu svízelnou situaci. A jako bonus vás zbaví nepříjemného pocitu viny, že si sem tam vyhodíte z kopýtka.

Moře předsevzetí, ale jen jedno z nich je společné všem

Těch předsevzetí, co si sami na sebe můžeme přichystat, jsou spousty. Počínaje životosprávou, přes rodinné vztahy, osobní rozvoj, fyzičku, až po prostou ignoranci jakéhokoliv předsevzetí

Jen jedinou oblast k řešení budeme mít v roce 2023 společnou zcela všichni. Budou jí osobní finance ohrožené nebývalou inflací.

Z úvodu textu ale už tušíte, že kdo je připraven, ten se ubrání i v prekérní situaci. Stačí mít ten správný nástroj a umět ho použít. Je jím samozřejmě rozpočet. Osobní, rodinný nebo párový: jakkoliv jej chcete pojmout.

Jak s rozpočtem začít, jak ho používat a jaký bude jeho zásadní přínos?

Na rozpočtu není nic těžkého. Jen si vyžádá trochu vaší pozornosti

Mnoho lidí se slova „rozpočet“ přímo děsí. Je pro ně něčím složitým, něčím, co patří do účetnictví a do firmy, ne domů. Jiní jej vnímají jako pouta, nevyžádaná pravidla navíc. Zdroj problémů a omezování.

Přitom opak je v obou případech pravdou. Rozpočet je jednoduchý nástroj. A sice vám dá mantinely, ale uvnitř nich se budete moci pohybovat docela volně, bez obav a bez pocitu viny při každém pípnutí u platebního terminálu.

Jak je to s tou svobodou - omezí ji rozpočet?

Možná si právě říkáte, že kdo nemá rozpočet, nemá ani mantinely, a proto je svobodnější. MÁTE PRAVDU. NA CHVILKU JE SVOBODNĚJŠÍ. Do doby, než zjistí, že tento měsíc už mu peníze na zaplacení účtů nevystačí. Šmahem svoboda skončí - a roztočí se kolo problémů, ještě zhoršených pocitem viny ze selhání. Další období bývají doprovázeny obavami, jestli se tahle „prekérka“ nebude zase opakovat…

Mantinely rozpočtu sice seberou část svobody, ale nabídnou za ni mnohem víc. Jistotu. Jistotu, že peníze vystačí. Že nepřijdou upomínky nebo dokonce exekuční výzva. Případně zajistí možnost včas naplánovat potřebnou půjčku. Dostatek času je nezbytný pro porovnání půjček a výběr nejvhodnějšího poskytovatele a varianty. Rozdíly v cenách půjček jsou na trhu i několikanásobné…

Dvě strany jednoho rozpočtu

Že rozpočet má dvě strany: příjmy a výdaje, víme všichni. Jenže jak ho sestavit a řídit se jím, když peníze jsou součástí každodenního života? To se opravdu musí řešit každý den? Naštěstí jen první měsíc, maximálně dva. Pak už jen těžíte ze získaného přehledu a z nastavení ve vašem bankovnictví (nebo v domácích obálkách).

Strana příjmů je asi všem jasná

Do příjmů si napište všechny, o nichž jste si v podstatě jistí, že nastanou. Výplata (faktury u OSVČ), důchod, úrokové zhodnocení na spořicím účtu, kupony z dluhopisů, příjem z pronájmu apod. Možností je spousta J

Stranu výdajů si rozdělte na tři skupinky. Ne, není to zbytečně složité

Na straně výdajové se sepisujte položky do tří skupinek:

  • k první si přiřazujte ty, které dokážete ovlivnit - proto jsou nepovinné. Hradit je můžete, ale také nemusíte. Jde o náklady na kulturu, sport, zábavu, dovolené, výlety, ale i na věci denního použití, které však kupovat nemusíte, neb jich doma už máte zásobu. K nepovinným výdajům zařaďme i poplatky za různé streamovací služby, videotéky, předplatné časopisů, členství kdekoliv (kde to nevyžaduje vaše profese), online přístup do komerčních databází, do online her atd.
  • ke druhé skupince připisujte ty, co nijak neovlivníte - jsou pevně dány. Zároveň v této skupince platí, že dokud nepodstoupíte závažné kroky, tak tyhle výdaje nezměníte. Říká se jim povinné, a typicky jde o nájemné, o pravidelné zálohy na energie, o splátky půjček, mobilní tarify, internet, pojištění, školné, alimenty a spoustu dalších
  • a zbylo něco pro skupinku třetí? Rozhodně ano: pravidelné úspory. Ty nikdy nevynechávejte. Ani v době, kdy splácíte půjčku!

V bankovnictví některých bank si lze nastavit „obálky“ na jednotlivé druhy výdajů. Předem si tak můžete nastavit, kolik chcete kde v kterém měsíci utrácet. Jiné banky zase využívají přehledu plánovaných trvalých příkazů - a ukáží vám, kolik vám na účtu po jejich uhrazení ještě zbude. Je to však méně komplexní přístup - nenaplánujete si tady platby v obchodech (potraviny apod.).

Výdajovou stránku budete sestavovat cirka měsíc (pokud platíte i jinak než kartou)

U výdajů nelze od stolu zachytit vše, co pravidelně platíte. Snad jen v případech, kdy důsledně platíte kartou, a tak vám banka může poskytnout kompletní přehled toho, za co v průměrném měsíci utrácíte. Některé banky už umějí i automatickou analýzu, kdy výdaje rozdělí do skupinek a ukáží vám, jak se vyvíjejí vaše nákupní zvyky. Výhoda pro ty, co si plánují využít novoročních výprodejů - rovnou vidíte, zda na ně máte.

Jestliže platíte i hotovostí, je sestavení přehledu na vás samotných: vždycky si vezměte účtenku a doma ji vložte do krabice. Cirka jednou týdně sepište všechny účtenky. Během měsíce si uděláte dostatečné jasno. Pak stačí jednou za čas aktualizovat podle vývoje cenové hladiny.

A je to!

Jakmile si sepíšete obě strany rozpočtu, rychle si uděláte jasno, kolik peněz zbývá na „volnou útratu“. To je „obálka“, se kterou můžete nakládat, jakkoliv chcete. Dle chuti, a hlavně: bez pocitu viny z toho, že „rozhazujete“. Jen neradno překročit její celkovou sumu.

Možná se ujistíte o tušeném: volných peněz moc nezbývá. V tom případě se vrhněte na povinné i nepovinné výdaje.

Nepovinné výdaje můžete zanalyzovat a rozhodnout se, zda v nich budete i nadále pokračovat, nebo některé položky snížíte, případně úplně zrušíte. Někdy si možná říkáte, že 199 Kč za předplatné vás nepoloží. Jenže když máte troje předplatná v téhle výši, už je to znát.

A co s těmi povinnými? Porozhlédněte se, jestli by jinde nevyšly levněji. Nemáte zálohy na energie příliš vysoké (vzhledem k nastavenému stropu)? A co třeba mobilní tarif, internet nebo dokonce půjčka? Třeba i ony by se daly zlevnit… Stovka ke stovce, a rozdíl může být ve výsledku obrovský.

 

Tak co, zkusíte si sestavit rozpočet - třebaže nepociťujete finanční ohrožení?

Autor: Lenka Rutteová | úterý 3.1.2023 7:09 | karma článku: 8,62 | přečteno: 232x
  • Další články autora

Lenka Rutteová

Crowdfunding (P2B) i jiné investice: jak poznáte bezpečnou platformu?

Oslovila mě společnost Roier Invest s tématem bezpečnosti investic, napsat o něm podobně, jako to dělám u půjček. Souhlasila jsem: finanční gramotnost znamená i rozumět investicím. Zde cílím na crowdfunding.

17.7.2024 v 8:30 | Karma: 4,87 | Přečteno: 211x | Diskuse | Ekonomika

Lenka Rutteová

Dnes statistika na přání čtenáře: úroky na hypotékách vloni a dnes

Dneska to bude stručné, ale o to jasnější: jak se změnily úroky na hypotečních úvěrech za poslední rok. Ohromně. Rostly jak splašené. Všichni tušíme proč. Ale pojďme na konkrétní čísla.

22.11.2022 v 10:05 | Karma: 9,60 | Přečteno: 218x | Diskuse | Ekonomika

Lenka Rutteová

Půjčku už nechcete, vzali jste si ji neuváženě. Tak co teď s ní?

Blíží se čas emotivních nákupů. Ty neodmyslitelně patří jak k Vánocům, tak i k Black Friday nebo k novoročním výprodejům. Od listopadu do ledna to mají naše peněženky dost náročné.

17.11.2022 v 12:40 | Karma: 19,27 | Přečteno: 3987x | Diskuse | Ekonomika

Lenka Rutteová

Podvody v bankách, na bazarech, u policie. Kdy se pustí do půjček?

Je až neuvěřitelné, že Češi podvodníkům odesílají cirka miliardu ročně. Letos to bude víc. Navíc to dělají zcela dobrovolně, když útočníkům předají všechny své přístupy ke svým penězům. Díky čemu nás podvodníci dokáží přesvědčit?

31.10.2022 v 8:19 | Karma: 28,84 | Přečteno: 3659x | Diskuse | Ekonomika

Lenka Rutteová

Ceny hypoték napříč zeměmi světa - data za další tři měsíce

Ceny hypoték v jiných zemích mohou být zajímavým srovnáním nejen pro české klienty. V červenci jsem publikovala dostupná data za únor a květen 2022, teď se posuňme o pár měsíců dál.

11.10.2022 v 14:06 | Karma: 6,71 | Přečteno: 313x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku

18. září 2024  7:59,  aktualizováno  14:33

V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Podezřelé mosty. Policie podezírá manažery a pražské úředníky z korupce

19. září 2024

Premium Opravu Barrandovského mostu a stavbu nového Dvoreckého mostu v Praze, dohromady za více než dvě...

Moskva nečeká, až se Biden rozhoupe. Letectvo uklidila mimo dosah raket

19. září 2024

Premium Zatímco západní politici se stále dohadují, zda Ukrajině povolí útoky svými zbraněmi na území...

Volby budou těžké, ovlivní je poslední dny. Babiš o povodních i budoucnosti

19. září 2024

Bývalý premiér a předseda největší opoziční strany Andrej Babiš doufá, že lidé v krajských a...

Škody z povodní skokově rostou. Největší nápor pojišťovny teprve čekají

19. září 2024

Když do Česka během víkendu dorazily nevídaně silné srážky, telefony ve všech tuzemských...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 44
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 748x
Češi se coby spotřebitelé pořád ještě spoléhají na autoritu státu a jeho úřadů, ve světě úvěrů to platí dvojnásob. Jenže pak zjistí, že stát je už dávno bezzubý a ochránit je nedokáže. Popovídejme si občas o spotřebitelských půjčkách a jejich (často skrytých) zákonitostech. Na půjčky se dá nahlížet ale i z opačné strany - jako na investici.

Svět úvěrů a zápůjček je pestrý a spletitý, ale možná vám dokážu ukázat, že se jím dá projít bezpečně a často i pohodlně. Stačí mít ty správné informace z oblasti finanční gramotnosti. Té se ostatně i věnuji, jak můžete zjistit například na LinkedIn.

Seznam rubrik