Mají živnostníci "zaměstnanecké" benefity?

Ministerstvo financí opět rozpoutalo hysterii kolem zaměstnaneckých benefitů a daňových výjimek s nimi spojených. Přitom i živnostníci mají nezdaněné "zaměstnanecké" benefity, o kterých se nahlas mlčí.

Co to je takový zaměstnanecký benefit? Je to něco navíc, co zaměstnanec od zaměstnavatele dostává mimo dohodnutou mzdu.

Jedním z oblíbených benefitů je týden dovolené navíc. Takže celkem 5 týdnů. Starší čtenáři si ještě možná vzpomenou, že ani ty 4 týdny nebyly vždy samozřejmostí. Pokud byl dříve člověk mladý, měl nárok pouze na 2 týdny dovolené, po určité odpracované době na 3 týdny a teprve později na 4 týdny. Prodlužování dovolené je ve skutečnosti odrazem zvyšující se produktivity práce (podobný jev je zkracování pracovní doby nebo zkracování pracovního týdne). Čímž se mj. vytváří prostor pro zaměstnanost více lidí. Ale to trochu odbíhám.

Benefit delší dovolené si samozřejmě může dopřát i živnostník, pokud mu to jeho produktivita práce umožní. Jsou živnostníci, kteří mají dovolené ještě několikrát více.

Nejvíce emocí ale vyvolávají benefity, které mají jakoukoliv daňovou úlevu. A právě ty si vzal ministr Kalousek na mušku. Rozlišujme dva druhy - benefit přímo spojený s činností zaměstnavatele a benefity ostatní.

Benefit přímo spojený s činností zaměstnavatele je např. režijní jízdenka u dopravců, fůra uhlí u horníků, tři pytle brambor pro zemědělce, výhodná hypotéka pro zaměstnance banky apod.

Druhý typ benefitů je již činnosti zaměstnavatele vzdálený, jako např. stravenky, poukázky do fit center a jiné.

Je zvláštní, že při omezování výjimek se ministr financí zaměřil na obě skupiny benefitů, ale v každé skupině si vybral jen něco. Z první skupiny např. režijní jízdenky, ve druhé skupině stravenky, ale  poukázky do fitka klidně s daňovou výjimkou ponechal. To postrádá jakoukoliv jinou logiku kromě té, že chce nějaké firmy klepnout přes prsty a vybrat co nejvíce peněz.

Připadá mi logičtější, kdyby se sjednotily nezdaněné benefity, které může čerpat jak zaměstnanec, tak živnostník. Že živnostník žádné "zaměstnanecké" benefity nemá? Ale ano, a čerpá je velmi intezivně.

Copak truhlář, když chce novou kuchyň, si ji vyrobí a prodá, a příjem řádně zdaní? Naopak, ještě si na materiálu odpočte DPH. A co vlekař? Když se povozí na svém vleku, také vlastní jízdy řádně vykáže jako svůj příjem?

A živnostník ve stavebnictví? Když potřebuje opravit dům nebo dokonce postavit, jak naloží s tímto výkonem účetně? Samozřejmě, že jej nevykáže jako příjem, naopak si materiálem příjem sníží a ještě odpočte DPH.

Automechanik si při opravě svého auta také neúčtuje odpracované hodiny, aby je mohl zdanit. A co provozovatel hospody? Chodí na jídlo ke konkurenci? To snad jenom Felix Holzman ve slavné scénce.

O tom, že si živnostníci poskytují tyto nezdaněné benefity i navzájem, se ani rozepisovat nebudu. 

Takových příkladů jsou desítky a stovky. Ano, živnostníci také využívají "zaměstnanecké" benefity. Vůbec nemám v úmyslu přemlouvat ministra Kalouska, aby řešil zdanění této "šedé" ekonomiky (snad s výjimkou vzájemného poskytování nezdaněných benefitů), ale bylo by žádoucí, aby z nezdaněných benefitů zaměstnaneckých přestal dělal bůhví co nemravného.

 

Autor: Pavel Rusý | úterý 26.4.2011 8:13 | karma článku: 21,43 | přečteno: 1754x