Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jedenácté přikázání : Neuveď do diskomfortu bližního svého

Podle současných měřítek existuje už tolik potenciálně zraňujících slov, že pokud se jim mám vyhnout, pozbývám schopnost srozumitelné komunikace. Říci cokoliv ne zrovna pozitivního je složitější, než vytáhnout ježka z klece.

Nemá cenu chodit kolem horké kaše. Už delší dobu mezi smrtelné hříchy patří uvést někoho do stavu diskomfortu. Naposledy bouchly saze výtvarníkovi a pedagogovi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové Jiřímu Černickému. Podobně jako Zdeněk Svěrák ve Vratných lahvích oznámil, že už to nebude dělat, že už nebude učit, protože už tady / VŠUP/ totiž není rád. Jako typický představitel BOOMera / tak se označují ti, kteří se narodili mezi lety 1946 až 1965 / nepřekousl oprávněné výtky svých žáků, že se nechal unést rádoby vtipným popisem vnad Willendorfské Venuše, až příliš příkře odmítl nápad znárodnit soukromé umělecké sbírky a kritickou reflexí předložených studentských prací uvedl své žáky do non komfortního stavu.

Podle současných měřítek existuje seznam už tolika slov, která sice jsou spisovná, ale potenciálně zraňující, že pokud se jim mám vyhnout, pozbývám schopnost srozumitelné komunikace. Říci cokoliv ne zrovna pozitivního / rozuměj negativního / je složitější, než vytáhnout ježka z klece. Ovšem i nekorektně formulovaná pochvala může uvést oslovenou – osloveného do těžkého stavu diskomfortu. Třeba říci - jsi anticky krásná - může být vyloženo buď jako projev sexismu nebo naopak jako urážlivé připomenutí vyššího věku dotyčné, neboť antická rovná se starověká. Vtipkovat už vlastně ani není možné. Felix Holzmann by si v dnešní době ani neškrtl. Dělat si šprťouchlata z alternativně bystrých / rozuměj přitroublých / spoluobčanů je cynismus převlečený za humor. I Marek Eben, donedávna považovaný za vzorového něžného slušňáka, je v poslední době stále častěji kritizován za své neurvalé vtipkování, které by se spíše hodilo někde do přístavní krčmy a ne na slavnostní zahájení karlovarského filmového festivalu. V rádoby laskavém duchu požádal přítomné dámy, že pokud se budou na toaletách tvořit fronty, mohou směle vyrazit na ty pánské, neboť dnes má právo kdokoliv se cítit jako muž a nikdo proti tomu nemůže nic namítat. Tím ovšem uvedl do stavu diskomfortu přinejmenším přítomnou švédskou filmovou hvězdu Alici Vikander, která ten večer uváděla film Královský gambit, jehož tématem jsou dějiny ovládané muži.

Abych se však ještě vrátil k učitelům, kteří už to nebudou dělat, protože už ve škole nejsou rádi. Inu jak se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš. Podle mého však i mladý pes, aby obstál, musí mít, když zůstanu u psů, inteligenci jako border kolie a zručnost jako cirkusový pudl. Už třeba způsob, jak se označují hrubky v pravopisných diktátech. Ostře červená barva připomínající krev už sama o sobě působí zneklidňujícím dojmem. Když je hrubek více, mění se stránka s napsaným diktátem doslova v tratoliště jako v nějakém béčkovém hororu. Řešením by snad mohlo být opravovat chyby neviditelným inkoustem, který by se zviditelnil až po osvícení speciální lampou. Bylo by pak na studentovi samotném zda chce nebo nechce zvědět, z jakých důvodů dostal zase pětku. A jsme u toho. Známkování samo o sobě je stresující. Označit bližního svého jako nedostatečného je, nebo brzy bude, považováno za zavrženíhodné. Nejhorší stupeň ohodnocení by měl končit u čtverky nebo ještě lépe u trojky. Všichni přece mají mít právo být alespoň dobří. Proč by ale ten, který je dobrý, neměl nárok na pochvalu? Vždyť pochvala se stane jediným povoleným prostředkem výchovy. Z toho důvodu je tedy nelogické, aby dobrý nemohl být zároveň chvalitebným. Pak ovšem vznikne problém, co s těmi několika výbornými v moři dobrých chvalitebných. Taková situace musí časem u výborných vyvolávat nezdravý pocit výlučnosti spojený s pocitem osamělosti. Psychologové tento stav nazývají syndromem Robinsona Crusoe, ale i chvalitebně dobří se mohou cítit diskomfortně a propadat malomyslnosti. Student je ve své podstatě velmi křehký tvor. Škola by se pro něj měla stát jakýmsi ochranným skleníkem se stálou teplotou, která by se neměnila ani v případě pokračujícího globálního oteplování.

Abych řekl pravdu, sám se divím, jak jsem vůbec mohl bez trvalé úhony přežít svá školní a studentská léta. I když jsem se učil relativně dobře, většinou jsem se nalézal v trvalém diskomfortu. Ten byl přerušován jen krátkými záblesky radosti, když učitelka vyslyšela naše varování napsané na tabuli -Ten, kdo zkouší na Vánoce, nemá štěstí v novém roce – nebo když se jelo na školní výlet. Tělesné tresty sice byly zakázány, ale neuvědomělými rodiči tolerovány ne-li rovnou vyžadovány. Už tehdy ovšem panovala genderová nespravedlnost, byť obrácena naruby. Pohlavky schytávali výhradně kluci, holčičky byly ve vatě. Pokud se našel kluk, který získal holčičí privilegium a byl ušetřen pohlavků a tzv. ořechů / protisměrné přejetí zatnutým ukazováčkem přes vlasovou pokrývku na temeni / , většinou trpěl v chlapeckém kolektivu pocitem vyloučenosti. Z dnešního pohledu připomínalo tehdejší základní školství vojenský přijímač pro budoucí paragány. Podle vyprávění našich rodičů a prarodičů to však ještě byla procházka růžovým sadem. Nejpodivuhodnější na jejich vzpomínkách bylo, že největší világoš hrozil na hodině katechismu. Pokud někdo nedokázal vyjmenovat deset přikázání, dostal napráskáno rákoskou. Škoda, že tehdy ještě neexistovalo jedenácté přikázání : Neuveď do diskomfortu bližního svého.

Autor: Vilém Ravek | neděle 2.7.2023 16:10 | karma článku: 25,00 | přečteno: 523x
  • Další články autora

Vilém Ravek

Já nejsem agresivní nevychovanec, jen mám špatně seřízený automatický našeptávač

Kvůli prediktivnímu našeptávači, který mi pomáhá s psaním textových zpráv, občas musím dodatečně vyvracet, že ještě nejsem tak dementní, jak by se po přečtení mé textové zprávy mohlo zdát.

15.7.2024 v 17:09 | Karma: 12,31 | Přečteno: 256x | Diskuse | Ostatní

Vilém Ravek

Americké prezidentské volby : Starý a ještě starší

Souboj starců v pokročilém seniorském věku o post nejmocnějšího muže světa může na někoho působit až apokalypticky. Jeden je velmi starý a ten druhý ještě starší.

7.7.2024 v 18:31 | Karma: 27,50 | Přečteno: 1401x | Diskuse | Společnost

Vilém Ravek

Schůzka se svobodným mládencem

Měla sto chutí ho zablokovat, ale po drsném rozchodu byl jediným chlapem, o kterém bezpečně věděla, že ji zbožňuje, ačkoliv nechápala proč.

29.6.2024 v 12:27 | Karma: 15,21 | Přečteno: 432x | Diskuse | Poezie a próza

Vilém Ravek

Prosím potvrďte, že nejste robot

Zase jsem byl vyzván, abych potvrdil, že nejsem robot. Prolezl jsem, ale s odřenými zády. Kdo ví, jak dopadnu příště.

20.6.2024 v 19:53 | Karma: 25,97 | Přečteno: 501x | Diskuse | Ostatní

Vilém Ravek

Podle umělé inteligence volím Kateřinu Konečnou, rybařím a pravidelně chodím do kostela

Ve virtuálním prostoru jsem úplně někdo jiný a to až tolik, že bych si nejraději dal pár facek. Co si vlastně o mě ta umělá inteligence myslí?

15.6.2024 v 15:16 | Karma: 21,18 | Přečteno: 478x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Šéfka Tajné služby USA rezignovala. Čelila kritice za atentát na Trumpa

23. července 2024  16:40,  aktualizováno  16:58

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého...

Brněnští lovci zatmění využili letoun NASA, vyfotili i oranžovou kometu

23. července 2024  16:55

Nejen ze země, ale premiérově také ze vzduchu pozorovala dubnové zatmění Slunce ve Spojených...

V Paříži před OH znásilnili Australanku, s cáry šatů vběhla do prodejny kebabu

23. července 2024  16:44

Francouzská policie vyšetřuje případ Australanky, která uvedla, že ji v centru Paříže znásilnilo...

Z vrcholů v Jizerských horách mizejí kříže, osiřel Holubník i Ptačí kupy

23. července 2024  16:33

Z vrcholu Holubníku v Jizerských horách zmizel v uplynulých týdnech dřevěný kříž. Na ztrátu symbolu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 293
  • Celková karma 21,69
  • Průměrná čtenost 1556x
Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Seznam rubrik