Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

A co s těmi, jejichž příjmení se bez uzardění nedají vyslovit?

Dnes se dbá na to, aby nikdo nebyl urážen za to jak vypadá, ale co mají dělat ti, jejichž příjmení je směšně komické nebo dokonce sprosté. Takových lidí není zrovna málo. Pro ně musí být život hotovým peklem.

Teď se hodně mluví o takzvaném body shamingu což v překladu znamená kritizování někoho, kdo podle kritika nevypadá zrovna moc optimálně. Dozvěděl jsem se, že za body shaming se dokonce považoval i případ, kdy lékař doporučil pacientovi, aby snížil svou tělesnou hmotnost. Dnes na večírku zazpívat sprostonárodní píseň Generál Laudon, zvláště pak postupně se obměňující sloku „chlupatou /zubatou, macatou, prsatou atd. / , tu já mám nejradši, chlupatou, chlupatou, tu já mám rád…“, by se rovnalo kolosálnímu společenskému trapasu. Když už jsme se víceméně , ale spíše více nežli méně, dostali do situace, kdy i významným mlčením lze naplnit skutkovou podstatu body shamingu, / například moderátor Surviveru významně neuvede původní váhu účastnice této reality show, což je v médiích hodnoceno jako velký průšvih /, si nedovedu představit, jak se bude řešit naprosto zoufalá situace nositelů všelijakých bizarních příjmení, kteří i v nejslavnostnějších chvílích svého života, jako je svatba, promoce nebo udílení státního vyznamenání, jsou ponižováni a uráženi už jen tím, že jsou osloveni.

Já sám sice nepatřím mezi největší nešťastníky, neboť vlastně ani nevím, co mé příjmení znamená, ale už jen jeho naprostá neobvyklost mi činí v životě problémy. Když jsem vyzván, abych uvedl své příjmení, nikdy tato bagatelní záležitost není vyřízena na první dobrou. Dialog mezi mnou a pracovnicí vyřizující mou objednávku vypadá asi takto : Ještě vaše příjmení? Ravek. Radek? Ne nikoliv. Ra-vek. Pracovnice cosi napíše do listu. Tak pane Ráfku, zavoláme vám příští týden. Napsala jste místo vé ef. V té chvíli si už připadám jako podivný mimozemšťan s tykadly na hlavě. Můžete mi to raději hláskovat? Ra - v - ek. Ani si nedovedete představit jak strašně blbě se samostatně vyslovuje písmenko „v“. Až přijdu o přední zuby, budu nejspíše úplně ztracen. Nakonec se dílo podaří. Inu ne každý se jmenuje Novák nebo Dvořák.

Co však mají říkat ti, jejichž příjmení je směšně komické nebo dokonce sprosté či hanebné. Takových lidí není zrovna málo. Pro ně musí být život hotovým peklem. V dnešní stále korektnější době do skupiny nepřijatelných příjmení přibývají další, které ještě před pár lety vyznívaly vcelku neutrálně, ale v současnosti se považují za neomalenost. Třeba příjmení Tlustý, Tlustá , Kulhavý, Kulhavá anebo Malý, Malá, už těžce zavání body shamingem a vytváří společenské situace, které nemají řešení, zvláště, když nositelé těchto příjmení mají opravdu nadváhu nebo jsou malí. I korektně vedená zdvořilostní konverzace najednou vyznívá až hulvátsky. Lehce obézní nositel příjmení Tlustý se představí : Já jsem Tlustý a druhý na to cynicky odpoví :Těší mě.

Ještě hůře jsou na tom ti, jejichž příjmení jsou komická. V naší republice například žije několik stovek Blablů. Není snadnější způsob, jak vyvolat všeobecné veselí, než se představit : Jsem profesor Blabla a budu vás učit rétoriku. Další skupinu tvoří ti, co mají příjmení, které v minulosti někdo zcela zprofanoval. Takový Babinský rozhodně není žádná výhra v loterii. Ještě profláklejším příjmením, které se transformovalo do nadávky, je Grasel alias Grázl, které navěky znemožnil loupežník a vrah Jan Jiří Grasel.

Dost se divím, že v době, kdy i použití jadrnějšího výrazu ve veřejném prostoru vede k blamáži a k všeobecnému odsudku mezi námi žije šest set Jebavých, více než sto Šoustalů - / Paní recepční, já jsem Šoustal a ztratil jsem klíče od hotelového pokoje. Pane, mě absolutně nezajímá, co jste předtím dělal / - , čtrnáct Hajzlů / všichni z Chrudimska / a, to je vrchol všeho, sedmdesát dva žen s příjmením Píčová. To, že si tito lidé ponechávají tato příjmení, lze vysvětlit jedině stockholmským syndromem. Já si vůbec nedovedu představit, že bych se s příjmením dejme tomu Kakáč / přes dvě stovky v České republice / mohl  úspěšně zúčastňovat ostrých politických diskuzí pod články, pokud bych vůbec byl administrací k nim připuštěn. Těch čtrnáct statečných z Chrudimska by bylo zcela bez šance.

Jak už  bývá pravidlem, ženy ,díky dosud ještě nezakazovanému přechylování, jsou ve výhodě. Přípona – ová má zmírňující efekt. Pořád zní o něco lépe Grázlová než Grázl. Ženy navíc mají vždycky naději, že ve chvíli, kdy se vdají, získají nějaké přijatelnější příjmení a jejich problém tak bude vyřešen. Nevím, čím to je, ale nositelkám bizarních příjmení se lepí smůla na paty. Většinou to dopadne tak, že se Jebavá zamiluje jako na potvoru do Šoustala a z Jebavé se stane Šoustalovou. Ponechat si, jak je to dnes trendy, obě příjmení, by bylo doslova z bláta do louže. Tudy cesta rozhodně nevede.

Řešení v úředním zákazu nekorektních příjmení nevidím. Jedná se totiž o menšiny, které přinášejí potřebnou diverzitu, kterou je zapotřebí chránit. Řekl bych, že jsme doslova v kakáči.

Autor: Vilém Ravek | neděle 23.4.2023 17:54 | karma článku: 30,76 | přečteno: 913x
  • Další články autora

Vilém Ravek

Já nejsem agresivní nevychovanec, jen mám špatně seřízený automatický našeptávač

Kvůli prediktivnímu našeptávači, který mi pomáhá s psaním textových zpráv, občas musím dodatečně vyvracet, že ještě nejsem tak dementní, jak by se po přečtení mé textové zprávy mohlo zdát.

15.7.2024 v 17:09 | Karma: 12,00 | Přečteno: 254x | Diskuse | Ostatní

Vilém Ravek

Americké prezidentské volby : Starý a ještě starší

Souboj starců v pokročilém seniorském věku o post nejmocnějšího muže světa může na někoho působit až apokalypticky. Jeden je velmi starý a ten druhý ještě starší.

7.7.2024 v 18:31 | Karma: 27,50 | Přečteno: 1399x | Diskuse | Společnost

Vilém Ravek

Schůzka se svobodným mládencem

Měla sto chutí ho zablokovat, ale po drsném rozchodu byl jediným chlapem, o kterém bezpečně věděla, že ji zbožňuje, ačkoliv nechápala proč.

29.6.2024 v 12:27 | Karma: 15,21 | Přečteno: 431x | Diskuse | Poezie a próza

Vilém Ravek

Prosím potvrďte, že nejste robot

Zase jsem byl vyzván, abych potvrdil, že nejsem robot. Prolezl jsem, ale s odřenými zády. Kdo ví, jak dopadnu příště.

20.6.2024 v 19:53 | Karma: 25,97 | Přečteno: 499x | Diskuse | Ostatní

Vilém Ravek

Podle umělé inteligence volím Kateřinu Konečnou, rybařím a pravidelně chodím do kostela

Ve virtuálním prostoru jsem úplně někdo jiný a to až tolik, že bych si nejraději dal pár facek. Co si vlastně o mě ta umělá inteligence myslí?

15.6.2024 v 15:16 | Karma: 21,18 | Přečteno: 478x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Na traktoriádě v Žebnici se převrhl traktor se závodnicí, skončila v nemocnici

20. července 2024  17:13

Na traktoriádě v Žebnici na Plzeňsku se převrhl s jedinou ženskou závodnicí traktor....

Srážku s vlakem na Opavsku nepřežil člověk, pohyboval se v kolejišti

20. července 2024  17:01

Muž zemřel v sobotu odpoledne při srážce s vlakem na Opavsku. Pohyboval se v kolejišti. Vlaky v...

Tak kde máte toho golema? Staronová synagoga stále drží židli rabimu Löwovi

20. července 2024

Premium Pod svícnem je největší tma, praví známé rčení – v tomto případě pod tím sedmiramenným. Jsem totiž...

Wollner kolegyně obtěžoval a urážel, vyplývá z uniklého spisu z vyšetřování

20. července 2024  16:53

Bývalý šéf pořadu Reportéři ČT Marek Wollner podle uniklé zprávy vyšetřovací komise, kterou má...

  • Počet článků 293
  • Celková karma 23,05
  • Průměrná čtenost 1556x
Glosátor dění kolem nás, který se pokouší hledat perličky na dně, i když tuší, že tam najde /většinou/ něco zcela jiného. Někdy se však zadaří.

Seznam rubrik