Neodolatelná podzimní specialita: Hutný luštěninový dhal s vůní indického koření

Udělejte radost svému tělu a pusťte si do života (a na talíř) víc luštěnin! Obsahují málo tuku, zasytí a dodají bílkoviny, vlákninu i minerály. Držte se mých osvědčených tipů a snadno se vyhnete problémům s nadýmáním!  

Luštěniny jsem si oblíbila až díky indické kuchyni. Do té doby jsem si vystačila s čočkou na kyselo a sem tam hrachovou kaší. Velké novum pro mě bylo zjištění, že na čočce a fazolích si lze pochutnat a správným způsobem přípravy odstranit zažívací potíže. Vyberte si správný typ luštěnin, držte se mých vyzkoušených tipů a fazolový dhal si můžete klidně vzít na oběd i do kanceláře! 

Začneme u správného výběru luštěnin. Stručně řečeno: Některé jsou více a jiné zase méně nadýmavé. Do druhé skupiny patří i žlutý hrách (chana dal) a fazole mungo (urid whole). Právě z těchto dvou "málo-nadýmavých" a chuťově výrazných budeme dnes vařit.

Potřebujete: 1 hrnek fazole mungo (urid whole), 1/4 hrnku žlutého hrachu (chana dal), 2 střední cibule pokrájené najemno, 2 - 3 střední rozsekaná rajčata nebo 1 plechovku sladkých italských rajčat, 150ml smetany, 1 vrchovatou lžičku utřeného česneku, 1 vrchovatou lžičku strouhaného zázvoru, 1 lžičku mleté kurkumy,  1/2 lžičky mletého římského kmínu, 1 lžičku mletého koriandru, 1/2 lžičky mletého chilli,  2-3 čerstvé zelené chilli papričky (nebo 2 sušené),  1/4 hrnku oleje, 2 zarovnané lžíce másla ghí, lístky čerstvého koriandru.

Postup: 1) Oba druhy luštěnin smíchejte a nechte namočené stát alespoň 10 hodin (obvykle přes noc). Druhý den slijte. Luštěniny vařte ve dvou hrnkách čisté (nesolené!) vody s lžičkou mleté kurkumy. Po hodině zkontrolujte, zda jsou luštěniny dostatečně uvařené - to znamená, že byste je mírným tlakem měli rozmáčknout mezi prsty. Případně je vařte dál zcela doměkka. 

Dostatečně uvařené luštěniny budou vypadat takto.

2) Vedle ve větším hrnci rozehřejte olej a ghí, přisypte cibuli a opečte do zlato-hněda. Přidejte česnek a zázvor, římský kmín, mletý koriandr a mleté chilli. (Pokud máte sušené chilli papričky, přidejte je v závěru k opečené cibulce. Pokud máte čerstvé, přidáte je až později - viz. další postup). Vmíchejte rajčata. Přiklopte a na nízkou teplotu vyduste na tuk. Většinou to trvá zhruba 10 minut.

3) Přidejte čerstvé chilli papričky, zastříkněte trochou horké vody a na nízkou teplotu duste 2 - 3 hodiny. Kari občas promíchejte a přidejte horkou vodu. Obsah vody během dušení udržujte minimální. Kari omáčku vždy ředíme až na konci.

Základ omáčky na kari je třeba dusit několik hodin, dokud se konzistence nepřiblíží pyré.
Cibule, česnek, zázvor i chilli jsou chuťově výrazné a ostré, smyslem pomalého a dlouhého dušení je všechny tyto syrové chutě dokonale zjemnit a propojit. Po dlouhém dušení  cibule zesládne a základ omáčky ztratí nakyslou příchuť. 

4) Teprve pak do základu omáčky přidejte vařené luštěniny a kari nařeďte vodou z luštěninového vývaru - získá tím svou typickou barvu. Přidejte 150 ml smetany a dle chuti osolte. Vše ještě 10 minut povařte a na závěr posypte čerstvým koriandrem.

Na závěr přidejte smetanu.

Luštěniny je vhodné jíst s rýží, která během trávení napomáhá zužitkovat co nejvíce živin, ale chuťově jsou dhaly vynikající zejména s indickým chlebem čapátí. Jednoduchou přípravu chlebové placky čapátí vám ukážu v některém z dalších článků zde na blogu.  

Luštěniny, na kterých si opravdu pochutnáte není tak těžké uvařit!

Abyste si luštěniny mohli vzít na oběd do kanceláře:

1. Vyberte vhodné druhy

Vedle žlutého hrachu a fazolek mungo doporučuji zejména červenou čočku a drobnou žlutou čočku (mung dal). Tyto dvě čočky jsou velmi lehce stravitelné, a proto jsou vhodné i pro děti.

2. Luštěniny předem namočte a vodu vždy slijte

Když luštěniny namočíte, po několika hodinách je hladina vody kalná a plná bublinek - jsou to přesně ty látky, které jsou "zodpovědné" za nadýmání. Proto je vždy namočte na několik hodin a tuto vodu slijte, nikdy v ní luštěniny nevařte.

3. Přidejte lžičku kurkumy ale nesolte

Vodu, ve které luštěniny vaříte, nesolte. Slupka ztvrdne a luštěniny jsou hůře stravitelné. V Indii naopak do vody přidávají lžičku kurkumy, která stravitelnost luštěnin naopak usnadňuje.

4. Seberte pěnu z hladiny

Jakmile začnou luštěniny vařit, utvoří se na hladině pěna. Seberte ji naběračkou a vyhoďte.

5. Raději rozvařené než nedovařené

Nedovařené luštěniny jsou pro tělo nestravitelné. Určitě je zdravější luštěniny mírně rozvařit než je nedovařit. Dobře uvařené luštěniny poznáte tak, že je vůbec nemusíte kousat. Rozmáčknete je jazykem o patro.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Valijah Rashidová | čtvrtek 24.9.2020 10:37 | karma článku: 19,43 | přečteno: 1261x