Co je to tapioka a proč dát této prastaré surovině šanci?

Možná jste už v nějaké alternativní kavárně nebo zdravé výživě zahlédli kelímky s neobvykle vyhlížejícím perličkovým dezertem. Co se skrývá pod názvem "tapiokový pudink" a proč byste ho měli vyzkoušet?

Na první pohled podivně vyhlížející "amarouny" jsou ve skutečnosti do perel slisovaný škrob z kořenů manioku jedlého. Domovinou této rostliny je Jižní Amerika, odkud se postupně rozšířila do Asie a Afriky. Tapioka se údajně pěstovala už čtyři tisíce let před Kristem a tvořila důležitou složku potravy Mayské civilizace. Dnes je nejvíce zastoupena zejména v brazilské a asijské kuchyni. 

Namočené tapiokové perly.

Tapioka - výhody a nevýhody

Proč ano:

  • Neobsahuje lepek. Je tedy vhodná i pro bezlepkovou dietu.
  • Pokud na přípravu pudinku použijete rostlinné mléko (kokosové, sójové apod.), lze ji konzumovat i při alergiích na laktózu a mléčnou bílkovinu.
  • Obsahuje hořčík, železo a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
  • Má velmi nízký obsah cholesterolu.
  • Obsahuje rezistentní škrob, který ve střevech působí podobně jako vláknina. (V Indii se tapiokový pudink podává malým dětem jako první pomoc při potížích s trávením a nadýmáním).

Proč ne:

  • Pro vysoký obsah sacharidů není vhodná při  nízko-karbohydrátové dietě. Ze stejného důvodu by její užití měli zvážit i diabetici.
  • Je poměrně dost kalorická: Na 100g tapioky cca 350 kalorií.

 

Zatímco v Brazílii z tapioky připravují kdeco - od placek po křupavé sýrové bochánky, u nás je nejrozšířenější tapiokový pudink. Na jeho přípravu se používá právě škrob slisovaný do malých perliček. 

Jak tapioka chutná? Obecně se tvrdí, že je zcela bez chuti. Není to tak docela pravda. Máte-li citlivější chuťové pohárky, budete její chuť identifikovat někde mezi vaječným bílkem a hořkými mandlemi. 

Tapiokový pudink s dušenými jablky, praženými kešu ořechy a karamelem.

Recept na tapiokový pudink

Potřebujete: 1/2 hrnku tapiokových perel (hrnek = 250 ml), 1 plechovku kokosového mléka (400 ml), 1 hrnek vlažné vody, 2 lžíce agávového sirupu (nebo třtinového cukru, medu apod.).Na ochucení hotového pudinku: Čerstvé nebo kompotované ovoce, strouhaná čokoláda, směs strouhaného kokosu a oříšků apod.

Tapiokový pudink s kompotovaným ovocem a ořechy.

Postup: Tapiokové kuličky nasypte do hrnce, přidejte mléko, vodu a sladidlo. Promíchejte a nechte stát několik hodin nebo přes noc. Za častého míchání přiveďte k varu. Snižte teplotu, stále promíchávejte a povařte 5 - 10 minut. Tapioka začne houstnout jako klasický pudink. Odstavte ze sporáku a nalijte do připravených misek. Přidejte ovoce, čokoládu, oříšky apod. a podávejte.

Tapiokový pudink po vychladnutí ještě lehce zahoustne. Nevařte ho proto úplně do tuha. Ze sporáku ho stáhněte ve chvíli, kdy má konzistenci klasického pudinku nebo krupicové kaše.

Z rozmixovaných čerstvých jahod a tapiokových perel připravíte také šťavnaté hutné želé na dorty a zákusky. Stačí jen rozmixovat tapiokové perly namočené ve vodě s čerstvými jahodami (případně dosladit medem), povařit 5 - 10 minut (stejně jako v receptu na pudink) a rozetřít na dezert. Želé z tapioky je hutné a šťavnaté.

Tapiokové želé.

Skvělá obměna tohoto želé jsou pomerančové mističky. V tomto případě je část vody nahrazena vymačkanou šťávou z pomerančů. Mléko se již nepřidává. Tedy na 1/2 hrnku tapiokových perel je třeba celkem 650 ml tekutiny (čerstvá pomerančová šťáva doplněna vodou). Želé povaříme do zhoustnutí a nalijeme do očištěných vydlabaných mističek z kůry pomerančů.

Pomerančové mističky s tapiokovým želé.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Valijah Rashidová | čtvrtek 9.1.2020 8:00 | karma článku: 12,29 | přečteno: 5503x