Cizrnový karbanátek aneb falafel - jak chutná a jak jej připravit?

Když se řekne "cizrnové karbanátky" zní to možná až moc zdravě, abyste je vůbec chtěli zkusit. Tak tedy pozor, prozradím vám jedno důležité, zarputile tutlané tajemství všech vegetariánů! 

Teplé cizrnové karbanátky nebo-li falafel, chutnají velmi podobně jako karbanátky z mletého masa. Pořád si pamatuji výraz fotografky, když jsme falafel fotily do mé kuchařky a ona se mě zeptala: "... a ty karbanátky z cizrny jsou teda kde?" "Právě jeden jíš," odpověděla jsem. "Cože?!" Vytřeštila krásné modré oči na dozlatova opečenou placičku "tohle není maso?!" 

Jasně, kdo má něco natrénováno, pozná rozdíl hned, ale křupavé zlatavé placičky, které už na dálku lákají neodolatelnou vůní, si okamžitě získají vaše sympatie. Falafel původně pochází z Egypta, ale úspěšně jej adoptovaly snad všechny kuchyně směrem na východ - včetně té indické, kde se mu v různých obměnách (rajtách, čatní a plackách) daří dodnes. Co vy na to, dáte cizrnovým falafel taky šanci?

Potřebujete: 200 g suché cizrny, 1 větší cibuli, 4 stroužky česneku, 1 lžičku římského kmínu, 1 lžičku mletého koriandru, 1 lžičku černuchy, mleté chilli (můžete vynechat), hrst čerstvých koriandrových listů, petrželky nebo libečku (nebo klidně všechno dohromady), sůl a olej.

Namočená syrová cizrna, cobule, česnek, koření, bylinky.

Postup: 1) Cizrnu předem namočte a nechte přes noc stát. Druhý den slijte a propláchněte v sítu pod tekoucí vodou. Cizrna se předem nevaří, je nutné použít ji v syrovém stavu. Scezenou a propláchnutou cizrnu spolu se všemi ostatními ingrediencemi rozmixujte tyčovým mixérem dohladka. Těstíčko se nejdříve drolí a je suché. Nenechte se tím odradit, mixováním postupně získá hladší konzistenci. 

Rozmixované těstíčko na falafel

2) Rozmixovanou cizrnu překryjte utěrkou a nechte hodinu odležet. Pak z těstíčka tvarujte kuličky (velikost o něco větší než Rafaelo) nebo tvarujte ploché karbanátky. Pokud cibule pustila hodně vody a těsto je příliš řídké, zahustěte ho cizrnovou moukou. Bude se vám lépe pracovat, pokud si do rukou rozetřete pár kapek rostlinného oleje. Před smažením ještě nechte kuličky trochu odležet.

Syrové falafel

3) Falafel opékejte na středně rozpáleném tuku ze všech stran dozlatova. Olejem nešetřete, měl by dosahovat alespoň do půlky kuliček. Pokud bude tuku málo, nepropečou se a zůstanou ve středu syrové. 

4) Falafel vždy podávejte s omáčkami, čatní apod. Vynikající jsou ty tradiční - sladkokyselá s tamarindem a datlemi, mátová nebo mangová, ale klidně si vystačíte i se zakysanou smetanou ochucenou citronovou šťávou, bylinkami, solí a pepřem. 

Recept a úvodní foto z mé knížky Život s chutí kari

Autor: Valijah Rashidová | pondělí 27.7.2020 7:26 | karma článku: 16,37 | přečteno: 1424x