Dvacet let bez K. Kryla. Zapsal se do duše víc než Palach a Havel.

Ten malý velký muž by si zasloužil pomník na Václavském náměstí hned vedle jezdecké sochy patrona české země. Je neuvěřitelné, jak jsou jeho písně nadčasové a také jak dokázal předvídat to, co se dnes děje. Stejně neuvěřitelné je, jak na tuto výjimečnou postavu našich dějin naše masmédia zapomínají. Nechápu, proč o něm dosud nikdo nenatočil film.

Jan Palach se na protest proti nastupujícímu totalitnímu režimu v roce 1969 upálil. Stal se hrdinou, ale hrdinou mrtvým a navíc kromě své demonstrativní sebevraždy národ nijak neposílil. Ovšem písně Karla Kryla i jeho hlas z rádia Svobodná Evropa prosvětlovaly onu dobu zapšklého socialismu. Troufám si říci, že symbolem tzv. „Sametové revoluce“ nebyl Václav Havel, ale právě Karel Kryl. Když zazpíval hymnu z melantrišského balkónu společně s Karlem Gottem (národní umělec Gott již pochopil, odkud fouká vítr a ve správné době se objevil na správném místě), teprve tehdy jsem si uvědomil, že komunismus je definitivně v prdeli.

Měl jsem tu čest se osobně s Karlem Krylem setkat, rád chodil do Výčepu v Panské ulici, hned vedle sídla redakce Mladé fronty. Kolem něj se zpočátku rojily takové týpky jako třeba Martin Komárek, dnes poslanec a tehdy komentátor svazáckého tisku, co ještě před pár lety psal ódy o Klementovi Gottwaldovi, ale třeba i Radek John, Josef Klíma a další.

Nevím, co se mezi nimi přihodilo, ale ta parta výše zmíněných žurnalistů začala Kryla po nějakém čase ignorovat, jemu to však nevadilo a pil třeba se zedníky. Karel měl rozhodně blíže k „obyčejným“ lidem, těm „novinářům“ intuitivně nevěřil. Z dnešního pohledu je vidět Krylova jasnozřivost. Komunistický synek Komárek vyměnil žold Svazu socialistické mládeže za ten poslanecký babišovský v hnutí ANO. Je mi smutno z toho, že o Janu Palachovi byl natočen třídílný film, zatímco o KK se téměř mlčí.

Ale co bylo, bylo. Zanedlouho uplyne dvacet let od smrti barda Karla Kryla, také by se letos dožil sedmdesátky. Věnujte mu, prosím, alespoň krátkou vzpomínku tím, že si poslechnete jeho vizionářskou píseň. Je zde: http://www.youtube.com/watch?v=ZhnJQY7ejOU

Autor: Aleš Presler | pátek 21.2.2014 21:23 | karma článku: 47,74 | přečteno: 16679x

Další články autora

Aleš Presler

Senioři zachránili topící se ženu. Zásluhy si však připsali hasiči.

Byla by to historka okresního formátu, jak říkávali pánové Š+G, jenže tahle pojednává o povrchnosti těch, jejichž úkolem je informovat širokou veřejnost.

3.2.2019 v 8:52 | Karma: 34,12 | Přečteno: 1728x | Diskuse | Společnost

Aleš Presler

Před dvěma roky spáchal sebevraždu bloger Jaroslav Janota (upravený text).

„Samozřejmě jako rozpočtové odpovědný občan vím, jak se legálně vyhnout nástupu do vězení a ušetřit tak českým daňovým poplatníkům náklady za můj pobyt ve věznici s ostrahou. Bohužel tento způsob je opravdu až příliš definitivní.

20.1.2019 v 21:34 | Karma: 32,00 | Přečteno: 2282x | Diskuse | Společnost

Aleš Presler

Svobodu, anebo smrt! Před dvěma lety spáchal sebevraždu bloger Jaroslav Janota.

„Když vás někdo záměrně a bůhví z jakých malicherných příčin připraví o vaši svobodu, zbývá už jenom smrt. Je lépe čestně a svobodně zemřít, než existovat jako otrok. Nejhorším druhem otroctví je totiž otroctví dobrovolné.“

19.1.2019 v 21:31 | Karma: 35,85 | Přečteno: 1931x | Diskuse | Společnost

Aleš Presler

Tři upálení Janové: Hus, Palach a pozapomenutý Zajíc. Hrdinové, anebo „jenom“ sebevrazi?

Na výročí upálení Mistra Jana Husa máme pracovní volno, o Janu Palachovi se s blížícím padesátým výročím jeho smrti hojně píše, o filmech nemluvě, zatímco Jan Zajíc zůstává spíše regionálním hrdinou.

12.1.2019 v 8:46 | Karma: 28,40 | Přečteno: 800x | Diskuse | Společnost

Aleš Presler

Pražák ve venkovské hospodě. Očekává služby jak v Alcronu, ale za čtvrtinové ceny.

To bylo tak. Pražák si vyjel do nejmenované vesnické hospody a nevítali ho před ní hostesky s chlebem a solí. A uvnitř ho čekala celá další řada příkoří.

9.1.2019 v 9:23 | Karma: 37,58 | Přečteno: 3050x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek

19. května 2025  12:44,  aktualizováno  13:37

V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...

Slevy kol tíží přezásobené prodejce. Část z nich zřejmě nepřežije

18. května 2025

Prodejcům jízdních kol se nedaří zbavit zásob, které si vytvořili během boomu v časech pandemie....

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Němcová ve studiu zahodila brožurku od Konečné. Nenávist, reagovala komunistka

18. května 2025  12:41,  aktualizováno  14:19

Nesete historickou vinu a podporujete miliardáře Andreje Babiše, zaútočila senátorka Miroslava...

Umučil studentský pár kvůli nepořádku. Brutalita vražd šokovala 1. oddělení

19. května 2025

Premium Spousta krve a dvě těla na posteli. Místo činu v roce 2013 připomínalo spíš jatka než byt...

Není snaha Ruské federace směřovat k mírovému řešení, řekla Černochová

19. května 2025  21:25

Čekají nás volby, které rozhodnou o směřování země, zahájila v pondělí večer ministryně obrany a...

Kyjev zvažuje schůzku pěti lídrů včetně Putina, Evropa zvýší sankční tlak na Rusko

19. května 2025  21:19

Evropští lídři se dohodli na koordinaci vyjednávacího procesu mezi Ruskem a Ukrajinou. S podporou...

Kapka v moři. Do Gazy dorazily po dvou měsících kamiony s pomocí

19. května 2025  18:53,  aktualizováno  20:21

Do Pásma Gazy v pondělí po dvou a půl měsících izraelské blokády tohoto palestinského území...

Rusko a Ukrajina dle Trumpa míří k jednání o příměří. Musí vyhovovat všem, míní Putin

19. května 2025  18:57,  aktualizováno  20:17

Rusko je připraveno s Ukrajinou pracovat na memorandu o budoucích mírových rozhovorech, řekl v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 325
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3258x
http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=475

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.