Pojedeme k moři a Jiří Mádl možná pro Oscara
Jenže ono zřejmě vůbec není důležité, jak kdo vypadá, ani, co dělá, než natočí svůj první film. Příkladem by mohl být třeba Danny DeVito nebo Clint Eastwood. Jirka Mádl nakročil režií filmu „Pojedeme k moři“ možná k podobnému obratu ve svém životě a změnil úhel pohledu, ze kterého bude od této chvíle vnímán.
Letošní rok je velmi štědrý na dobré filmy. „Krásno“ Ondřeje Sokola mě příjemně pobavilo a dokázalo, že umíme neotřelou, nevážně míněnou, moderní kriminálku. „Fair Play“ Andrey Sedláčkové, s tématem, které se „prodává samo“, zabrousilo opět úspěšně do minulosti, protože filmové retro, obzvláště z komunistické éry, umíme lépe, než se s touto érou vyrovnat. Režijní prvotina Jirky Mádla definitivně činí z roku 2014 rok vzkříšení české kinematografie.
„Pojedeme k moři“ je na naše poměry pozoruhodný film. Zvláštní je na něm především to, že na slovní spojení „na naše poměry“ můžete zapomenout. Film snese námětem, formou, hereckými výkony i vyzněním, stejné měřítko, jako nejlepší světová produkce. A to se v naší zeměpisné šířce často nestává.
Autorem scénáře je rovněž Jirka Mádl, což dělá z filmu autorský počin. Příběh jedenáctiletého Tomáše, který společně se svým spolužákem a kamarádem Harisem nátáčí na kameru dění okolo sebe, je jednoduchý, přímočarý, bez zbytečných kudrlinek. Ukazuje, že není radno býti příliš zvídavým, protože se v podstatě nic dobrého nedozvíte. Scénář balancuje nesmírně vyrovnaným způsobem mezi dobrým a špatným v životě pohledem malého kluka, bez zbytečného patosu a ve filmech často zneužívaného citového vydírání.
Herecké výkony zaslouží nejvyšší uznání. Všichni dětští představitelé Petr Šimčák, Jan Maršál a Anastásia Chocholatá jsou ve svých rolích bezprostřední a uvěřitelní. Skvělý výběr představitelů a profesionální režijní práce. Ondřej Vetchý jako Tomášův otec ke konci lehce přehrává, což je stálou součástí jeho sympatického, hereckého rukopisu, ale matka Lucie Trmíková a babička Jaroslava Pokorná překvapují nenásilným herectvím, které podtrhuje civilní dojem z celého filmu.
Nevím, jak to Jirka Mádl jako režisér dokázal, ale ve filmu není minuta, ve které by něčím nepřekvapoval. Dějové zvraty, záměrně rozostřené a následně doostřené záběry, různé úhly pohledu, hrátky s kamerou v rukách malých kluků, to vše udržuje divákovu pozornost a podporuje postupný růst napětí. Lví podíl má na tom kreativní kamera Edity Kainrathové, pro niž je film rovněž prvotinou. Autor hudby René Rypar, kytarista skupin Support Lesbiens a nyní Portless, má sice již svůj debut ve filmu „V peřině“ za sebou, ale věřím, že na tuto „zpotvořeninu“ bude moci po svém aktuálním výkonu zapomenout.
Filmu „Pojedeme k moři“ není v zásadě, co vytknout. Snad závěrečný dějový zvrat nemusel být dvojitě nadstavovaný a mohl by být úsečnější. Pointa je předvídatelná. Jenže nejsme v Americe a zvolené pojetí dává smysl. Závěr je tak šokující i bytostně lidský zároveň. Pocta Miloši Formanovi zde není míněna jako reklamní trik, ale zapadá do celkového vyznění filmu. Závěrem mi nezbývá, než konstatovat, že od nyní již "pan režisér Jiří Mádl" natočil film a teď už dokáže cokoliv … možná, jednou i získat Oscara.
Moje hodnocení: 90%
Roman Potoczný
Fotoblog: Dny NATO v Ostravě 18.9.2021

Po roční pauze způsobené epidemií Covidu nebo zkrátka jen neschopností vlády, vypořádat se sofistikovaně s Covidem 19 a zajistit lidem normální život (vyberte si dle libosti) se v Mošnově u Ostravy konaly Dny NATO pro veřejnost.
Roman Potoczný
Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Jak odolat krizi středního věku? Dělat hlouposti? Nebýt srab? Říkat pravdu? Nebo si jen užívat jako Šampón? Nová česká komedie „Prvok, Šampón, Tečka a Karel“ jasnou odpověď neposkytuje, ale rozhodně pobaví a překvapí.
Roman Potoczný
Já jsem Prymula, kdo je víc?

Papalášské manýry se u nás v posledních letech projevují čím dál víc. Stačí si vzpomenout na prezidentův „popelníček“, premiérovy „vysoké stropy a větranou místnost“ nebo aktuální provinění ministra zdravotnictví.
Roman Potoczný
Koronavirové paradoxy

Koronavirus nám nastavil zrcadlo. Vidím v něm apatické občany, které si vodí vláda na drátkách, a v zájmu obav o vlastní život se bojí třísknout do stolu a zvolat: „Už toho bylo dost!“ nebo ještě lépe „Už vás máme dost!“
Roman Potoczný
Soumrak sociální demokracie?

Nemyslel jsem si, že někdy napíšu podobný blog. ČSSD jsem nikdy nevolil a nejspíš nikdy volit nebudu. Přesto bych jim chtěl poradit, protože si myslím, že by strana měla zůstat v současné vládě a pracovat, ne páchat sebevraždu.
Další články autora |
Lékař si nevypnul kameru. Uspokojování od sestry „viděla“ i hlava republiky
Nechtěnými svědky intimních chvilek uznávaného lékaře a zdravotní sestry se v ruském Dagestánu...
„Dálnicí nás úplně odřízli.“ V obcích kolem nově otevřené D4 krachují podniky
Premium V prosinci nově otevřený úsek dálnice D4 odklonil tranzit přes obce, místní teď trápí úpadek jejich...
Tři mladí zemřeli při srážce aut u Opavy, jeden z nich předjížděl dvoustovkou
Srážka tří vozidel na severním obchvatu Opavy si ve středu večer vyžádala tři lidské životy....
Pekarová chválila Kingdom Come. Nemáte zásluhu, neparazitujte, sepsul ji autor
Hra Kingdom Come Deliverance 2 od českého vývojáře Warhorse Studios je celosvětový prodejní hit....
Trump nevyhostí prince Harryho z USA. Je to chudák, má hroznou ženu, vysvětlil
Britský princ Harry se podle serveru listu The New York Post nemusí obávat toho, že bude vyhoštěn...
Putinovi s mírem na Ukrajině věřím, řekl Trump. Předstírá to, varuje ho Zelenskyj
Americký prezident Donald Trump uvedl, že věří Putinovi, že usiluje o mír na Ukrajině, a zdůraznil...
Soud dočasně blokuje Trumpovo omezení péče pro transgender mládež
Federální soudce ve čtvrtek dočasně pozastavil nařízení prezidenta Donalda Trumpa o ukončení...
V Mnichově vjel Afghánec do skupiny lidí, tři desítky zraněných včetně dětí
V Mnichově ve čtvrtek vjelo auto do skupiny demonstrujících. Zraněných je 30 lidí, někteří z nich...
Trump podepsal reciproční cla, začnou platit až po týdnech analýz a vyjednávání
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal memorandum o zavedení recipročních cel. Nová...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 299
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3500x
Bloguji, tedy jsem!