Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Soumrak sociální demokracie?

Nemyslel jsem si, že někdy napíšu podobný blog. ČSSD jsem nikdy nevolil a nejspíš nikdy volit nebudu. Přesto bych jim chtěl poradit, protože si myslím, že by strana měla zůstat v současné vládě a pracovat, ne páchat sebevraždu.

Sociální demokracie už drahně let ztrácí popularitu. Důvodem je naprostá neschopnost jejich vedoucích činitelů činit rozumná, pragmatická rozhodnutí. Důkazem budiž bývalý premiér Bohuslav Sobotka, který nejdříve chtěl podat demisi, pak ji nepodal a pak již jen bezmocně sledoval, jak na něj prezident Zeman ukazuje svou krykou a tehdejší ministr a dnes premiér Babiš jej posílá do politického důchodu.

Jan Hamáček se stal terčem podobné politické hry ze strany stejných hráčů, jen pozadí je jiné a rozuzlení pro ČSSD velmi jednoduché. Pokud jej nevidí, pak budu rád, budu-li jim moci poradit, protože pád vlády není opravdu pro nikoho, s výjimkou prezidenta Zemana, dobrým řešením.

Předmětem sporu je odvolání ministra kultury ČR Antonína Staňka. Nebudu hodnotit, jestli je to dobrý ministr a jestli by měl být odvolán. Vládní strana ČSSD a její předseda Jan Hamáček, mají právo jej odvolat a pan premiér Babiš v souladu s ústavou požádal prezidenta o odvolání. Ten nezaváhal a opět rozehrál sobě podobnou machiavelistickou hru.

Prezident Zeman zbytečně s odvoláním otálí, čímž se de facto poprvé otevřeně vzepřel nějakému požadavku Andreje Babiše. Zároveň vytočil do běla ČSSD, která, jako tradičně ztratila hlavu, navrhla nejdříve podání kompetenční žaloby na prezidenta a nyní hrozí odchodem z vlády. Důvodem je fakt, že prezident, ač bývalý předseda ČSSD, nemůže svým bývalým spolustraníkům zapomenout, že jej nepodpořili v roce 2003 při volbě prezidenta a od doby, co je prezidentem, usilovně a doposud úspěšně, pracuje na jejich likvidaci.

Problém je v tom, že ČSSD spolkla i s navijákem návnadu, že je případ odvolání ministra kultury jejím sporem s prezidentem.  Není tomu tak. Je to premiér, komu se zatím prezident vzpírá vyhovět a komu hrozí, že bude muset po rozpadu současné vlády kromě podpory komunistů skousnout ještě podporu SPD nebo „prezidentových mužů“. Kdo si pamatuje, jak se Andrej Babiš vyjádřil o prezidentovi v předvečer jeho poslední volby, co by měl a jak změnit, pak asi tuší, že i Andreji Babišovi má zřejmě pomstychtivý prezident, co vracet.

Co tedy dělat? V tom tkví kouzlo mé rady. Vůbec nic. Nikdo, ani vlastní voliči, totiž od ČSSD nečeká, že bude činit jakákoliv hrdinská gesta a odejde z vlády. Ukvapené demise mají v naší historii velice smutnou tradici, kdy se tímto způsobem například v roce 1948 komunisté ujali vlády.

Jde sice o principy, ale jak jsem výše napsal, není to boj ČSSD. Jan Hamáček si přeje odvolání ministra a je na premiérovi, aby k tomu co nejdříve přiměl prezidenta. Na místě Jana Hamáčka bych popřál prezidentovi příjemnou dovolenou, sám odjel na dovolenou a premiéra Babiše bych uvařil „ve vlastní šťávě“ jeho, jak se nyní ukazuje, nevyzpytatelného „spojenectví“ s prezidentem. Rozhodně bych se neúčastnil žádných dalších jednání, protože už není, co řešit. Prezident musí dříve nebo později Antonína Staňka odvolat. Může kolem toho řečnit, Staněk i Ovčáček mohou tweetovat a Mynář si „bokem“ odkládat další miliony z veřejných zakázek na koupi dalšího domu, ale prezident jej odvolat musí.

Nemá smysl na prezidenta hystericky tlačit, stačí jen čekat a bez zbytečných vysvětlování trvat „na svém“. Řešení má kouzelný vedlejší efekt, že je po dobu čekání možné neustále upozorňovat na fakt, že pokud premiér Babiš není schopen uplatnit svou vůli vůči „kladeči věnců“, těžko může být kompetentní nadále vést vládu naší země.

Autor: Roman Potoczný | sobota 6.7.2019 23:15 | karma článku: 36,76 | přečteno: 5987x
  • Další články autora

Roman Potoczný

Fotoblog: Dny NATO v Ostravě 18.9.2021

Po roční pauze způsobené epidemií Covidu nebo zkrátka jen neschopností vlády, vypořádat se sofistikovaně s Covidem 19 a zajistit lidem normální život (vyberte si dle libosti) se v Mošnově u Ostravy konaly Dny NATO pro veřejnost.

18.9.2021 v 23:31 | Karma: 16,97 | Přečteno: 475x | Diskuse | Fotoblogy

Roman Potoczný

Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Jak odolat krizi středního věku? Dělat hlouposti? Nebýt srab? Říkat pravdu? Nebo si jen užívat jako Šampón? Nová česká komedie „Prvok, Šampón, Tečka a Karel“ jasnou odpověď neposkytuje, ale rozhodně pobaví a překvapí.

4.8.2021 v 6:00 | Karma: 35,44 | Přečteno: 10644x | Diskuse | Kultura

Roman Potoczný

Já jsem Prymula, kdo je víc?

Papalášské manýry se u nás v posledních letech projevují čím dál víc. Stačí si vzpomenout na prezidentův „popelníček“, premiérovy „vysoké stropy a větranou místnost“ nebo aktuální provinění ministra zdravotnictví.

27.10.2020 v 13:00 | Karma: 41,32 | Přečteno: 4674x | Diskuse | Politika

Roman Potoczný

Koronavirové paradoxy

Koronavirus nám nastavil zrcadlo. Vidím v něm apatické občany, které si vodí vláda na drátkách, a v zájmu obav o vlastní život se bojí třísknout do stolu a zvolat: „Už toho bylo dost!“ nebo ještě lépe „Už vás máme dost!“

1.9.2020 v 8:55 | Karma: 23,09 | Přečteno: 573x | Diskuse | Politika

Roman Potoczný

Vážně nemáme na víc?

Dnes uplyne 29 let od počátku Sametové revoluce, Přitom mám po probuzení pocit, jako bych se probudil jen v mírně upravené verzi roku 1989 před revolucí. Ve verzi jakéhosi „komunismu s lidskou tváří“.

17.11.2018 v 6:00 | Karma: 20,76 | Přečteno: 564x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič

12. ledna 2025  6:54,  aktualizováno  13:09

Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...

Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc

11. ledna 2025

Premium Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

13. ledna 2025  21:50

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

15. ledna 2025  11:34

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

16. ledna 2025  15:06

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...

Žižkovský klub ukrajinských rváčů skončil, nahradí ho ubytovna nebo byty

18. ledna 2025  18:14

Obyvatelé Řehořovy ulice na Žižkově mají důvod k radosti. Obávaný místní klub Orion, později Sféra,...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  17:25

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

Vadná kladka způsobila vážnou nehodu lanovky ve Španělsku

18. ledna 2025  15:32,  aktualizováno  17:22

Nehoda lanovky v lyžařském středisku Astún na severu Španělska si vyžádala desítky zraněných, z...

Chtějí ženskou nadvládu a sado maso, líčí prostitutky chutě Rusů na frontě

18. ledna 2025  17:21

Sexuální preference ruských vojáků nasazených na Ukrajině se v posledních dvou letech proměnily –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 299
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3500x
Na blogu působím déle, než deset let. Píšu převážně o filmu, o hudbě, knihách, kulturních a společenských akcích, výjimečně o politice. Je fajn, že lze zatím svobodně vyjadřovat vlastní názor. Zatím ...
Bloguji, tedy jsem!