Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Expendables II. Postradatelní? Ale kdepak!

Vtáhnout do hry "muzeální herce" a postavit na nich příběh filmu není žádná novinka. Již v roce 1998 dostal francouzský režisér Patrice Leconte nápad postavit příběh na dvou "vysloužilých" hercích Jean Paul Belmondovi a Alainu Delonovi a vznikla zajímavá kriminálka "Poloviční šance", plná narážek například na fakt, že ještě v pokročilém věku jsou schopní přelézt zeď. V roce 2010 oprášil tento nápad Sylvester Stallone a vznikli první "Postradatelní" ("Expendables").

Aby film učinil divácky přitažlivějším, snažil se Sylvester Stallone získat pro "Postradatelné" co nejvíce akčních hrdinů minulosti. V roce 2010 ještě někteří účast odmítli, částečně díky pracovnímu zaneprázdnění, ale především díky jisté nedůvěře v celý projekt. Jenže první film při nákladech okolo 80ti milionů dolarů vydělal jen za první dva měsíce víc, než třikrát tolik a tak se jednak dalo očekávat pokračování a zároveň, že poleví ostýchavost některých herců, kteří si mysleli, že si "akční slátaninou" zničí kariéru.

Důvodem úspěchu prvních "Postradatelných" byl především fakt, že nešlo o "slátaninu". Film přivál do kin atmosféru osmdesátých let, kdy akční hrdinové okupovali "západní" kina i videorekordéry v socialistických zemích a divákům přinášeli jednoduché, šablonovité příběhy, ve kterých byli jasně čitelní padouši likvidováni po mnoha peripetiích osamělými, zásadovými mstiteli. Navíc touha diváků vidět pohromadě takové akční hvězdy minulosti, jakými jsou bezesporu "Sly" Stallone, Mickey Rourke, Dolf Lundgren nebo novodobější Jet Li, či Jason Statham byla silnější, než rádoby pseudointelektuálské pokyvování hlavou nad kvalitou takto koncipovaného filmu.

Téměř přesně po dvou letech se v kinech objevují "Postradatelní II." ("Expendables II") a věřte, či ne, jedná se o ještě povedenější film, než byla prvotina. Zatímco jsem u prvních "Postradatelných" váhal, zda-li jde o parodii, či vážně míněný akčňák, nový film je zcela očividně přiznanou parodií, kde nemá žádný smysl uvažovat nad logikou, chemií, fyzikou, či válečnou strategií. Děj diváka vtáhne takovou silou, že film uteče rychleji, než krev z těl záporáků. Ty tam jsou půtky s partnerkama, ačkoliv i zde jsou na ně odkazy, takže se vidění "jedničky" hodí. Jediný ženský element v novém filmu představuje Maggie (Nan Yu), počítačová expertka a ženská, která se i v boji umí sama o sebe dobře postarat.

Svůj význam pro ucelený dojem z filmu má i fakt, že režisérem tentokrát není Sylvester Stallone, ale mnohem zkušenější Simon West, který má za sebou celou řadu akčních hitů ("The Mechanic", "Lara Croft: Tomb Raider", "Con Air"). O výbornou hudbu se postaral opět Brian Tyler (série "Havaj 5:0", "Terra Nova", filmy "Ctihodný občan", "Rychlí a zběsilí", "Oko dravce", "Constantine" apod.) takže rock and roll tepe jako bychom opět byli na palubě vrtulníku, plného žoldnéřů na lovu "Predátora".

Troufám si tvrdit, že tentokrát jsou zde pohromadě naprosto všichni myslitelní akční hrdinové. Postradatelné vede do akce Barney Ross (Sylvester Stallone) s Lee Christmasem (Jason Statham) po boku. Věrný Yin Yang (Jet Li) ozdobí počátek filmu, aby pak na chvíli uvolnil prostor nováčkovi Billymu (Liam Hemsworth). Nechybí divoký Gunner Jensen (Dolf Lundgren), Hale Caesar (Terry Crews) a Toll Road (Randy Couture) známí již z "jedničky". Ovšem přehlídce akčnch hrdinů není ani zdaleka konec.

Tentokrát mnohem větší role ve filmu přijali agent Bruce Willis (Church), "věčně se vracející" Arnold Schwarzenneger (Trench) a třešničkou na pomyslném akčním dortu je účinkování věčně vysmívaného Chucka Norrise (Booker) a béčkového Jean Clauda Van Dammea (Vilain). Neodpustím si krátkou zmínku o JCVD, který nejen, že stále skvěle vypadá a zraje jako víno, ale měl by se věnovat výhradně hraní padouchů, protože Vilain představuje zlo v tak krystalické podobě, že by se dalo snadno prodávat jako sběratelská kuriozita. Výborně zahraný a uvěřitelný. Naopak Chuck Norris bude zřejmě nadále stejně vysmívaný, ale jeho "entrée" do filmu je fenomenální.

Rád bych se pozastavil nad dějem filmu, ale je zcela podružný. Na počátku úspěšná akce, pak neúspěšná akce, kdy, jak již recenze v mnoha médiích "chytře" prozradily, umře jediný romantický, stále ještě ideály posedlý, klaďas s velkým "K", načež musí následovat odplata s velkým "O". Scénáristům Sylvesteru Stallonovi a Richarovi Wenkovi se podařilo do filmu propašovat tolik hlášek, že je možné si vybrat, která se stane kultovní (napadají mě minimálně dvě, jedna v angličtině a druhá v češtině, ale nebudu je prozrazovat). Celý film je, pokud pomineme stovky mrtvých záporáků, kteří se především po zásahu velkorážními kulomety rozpadají jako v akční hře, pohodový a nesmírně žertovný, protože jestli si všichni herci dělají z něčeho legraci, pak především sami ze sebe.

Nebudu zastírat, že jsem si film užil. Nelze jej hodnotit z uměleckého hlediska, protože o to tady jde až v poslední řadě. Dovoluje zcela vypnout mozek a hrát pohádkovou hru na dobré a zlé, kdy ti zlí dostávají "na zadek" a tak to má, dle mého názoru ve spektáklu, á la osmedesátá léta, být. Kdybych byl požádán o hodnocení, hodnotil bych film plným počtem bodů. Film vydělal dvě třetiny rozpočtu, který tentokrát vyšplhal na 100 milionů dolarů už za první dva týdny a pokud se bude líbit i vám, vězte, chystá se další pokračování.

Autor: Roman Potoczný | neděle 9.9.2012 11:55 | karma článku: 15,40 | přečteno: 1896x
  • Další články autora

Roman Potoczný

Fotoblog: Dny NATO v Ostravě 18.9.2021

Po roční pauze způsobené epidemií Covidu nebo zkrátka jen neschopností vlády, vypořádat se sofistikovaně s Covidem 19 a zajistit lidem normální život (vyberte si dle libosti) se v Mošnově u Ostravy konaly Dny NATO pro veřejnost.

18.9.2021 v 23:31 | Karma: 16,97 | Přečteno: 475x | Diskuse | Fotoblogy

Roman Potoczný

Prvok, Šampón, Tečka a Karel

Jak odolat krizi středního věku? Dělat hlouposti? Nebýt srab? Říkat pravdu? Nebo si jen užívat jako Šampón? Nová česká komedie „Prvok, Šampón, Tečka a Karel“ jasnou odpověď neposkytuje, ale rozhodně pobaví a překvapí.

4.8.2021 v 6:00 | Karma: 35,44 | Přečteno: 10644x | Diskuse | Kultura

Roman Potoczný

Já jsem Prymula, kdo je víc?

Papalášské manýry se u nás v posledních letech projevují čím dál víc. Stačí si vzpomenout na prezidentův „popelníček“, premiérovy „vysoké stropy a větranou místnost“ nebo aktuální provinění ministra zdravotnictví.

27.10.2020 v 13:00 | Karma: 41,32 | Přečteno: 4674x | Diskuse | Politika

Roman Potoczný

Koronavirové paradoxy

Koronavirus nám nastavil zrcadlo. Vidím v něm apatické občany, které si vodí vláda na drátkách, a v zájmu obav o vlastní život se bojí třísknout do stolu a zvolat: „Už toho bylo dost!“ nebo ještě lépe „Už vás máme dost!“

1.9.2020 v 8:55 | Karma: 23,09 | Přečteno: 573x | Diskuse | Politika

Roman Potoczný

Soumrak sociální demokracie?

Nemyslel jsem si, že někdy napíšu podobný blog. ČSSD jsem nikdy nevolil a nejspíš nikdy volit nebudu. Přesto bych jim chtěl poradit, protože si myslím, že by strana měla zůstat v současné vládě a pracovat, ne páchat sebevraždu.

6.7.2019 v 23:15 | Karma: 36,76 | Přečteno: 5987x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

„Dálnicí nás úplně odřízli.“ V obcích kolem nově otevřené D4 krachují podniky

12. února 2025

Premium V prosinci nově otevřený úsek dálnice D4 odklonil tranzit přes obce, místní teď trápí úpadek jejich...

Pekarová chválila Kingdom Come. Nemáte zásluhu, neparazitujte, sepsul ji autor

6. února 2025  16:55,  aktualizováno  7.2 8:43

Hra Kingdom Come Deliverance 2 od českého vývojáře Warhorse Studios je celosvětový prodejní hit....

Lékař si nevypnul kameru. Uspokojování od sestry „viděla“ i hlava republiky

12. února 2025  11:23

Nechtěnými svědky intimních chvilek uznávaného lékaře a zdravotní sestry se v ruském Dagestánu...

Trump nevyhostí prince Harryho z USA. Je to chudák, má hroznou ženu, vysvětlil

8. února 2025  21:05

Britský princ Harry se podle serveru listu The New York Post nemusí obávat toho, že bude vyhoštěn...

Policie pátrá po identitě ženy oběšené na dětském hřišti, zveřejnila její fotku

11. února 2025  12:59

Policie pátrá po totožnosti ženy, která se na začátku letošního ledna oběsila na dětském hřišti v...

Jezdí dlouho a dráž, navíc z dotací. Nové mezikrajské linky busů dráždí dopravce

13. února 2025

Premium Kraje dotují spoje, které jezdí do Prahy přes četné obce. Podle privátních dopravců zbytečně.

Česko i Evropa si musí vybrat, jestli vymění pohodlí za růst, říká miliardář Tomek

13. února 2025

Premium Technologická společnost Safetica, která chrání firmy před únikem dat, se stěhuje z Česka do...

Soused pode mnou netopí a mně je zima. Jak řešit podobný problém

13. února 2025

Premium Bydlení v panelovém domě přináší řadu výhod, mnohdy ale i nevýhod. Jednou z nich může být problém...

Pomůže Čína Trumpovi ukončit válku na Ukrajině? Jestli se jí to vůbec vyplatí

13. února 2025

Premium Čína do toho půjde, jen pokud jí ze spolupráce s USA pokvetou výhody. Do té doby bude čekat a...

  • Počet článků 299
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3500x
Na blogu působím déle, než deset let. Píšu převážně o filmu, o hudbě, knihách, kulturních a společenských akcích, výjimečně o politice. Je fajn, že lze zatím svobodně vyjadřovat vlastní názor. Zatím ...
Bloguji, tedy jsem!