Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné

Média i mnozí odborníci se nás snaží přesvědčit, že koronavirus je strašlivá nemoc. Jejich častý argument zní takto: Na chřipku umírá jen asi 0,1% nakažených. Koronavirus má úmrtnost přes 2%, tedy asi dvacetkrát větší. 

 

To zní na první pohled jako přesvědčivý argument. Ale jen na první pohled. Na serveru www.worldometers.info můžeme mezi řadou kvalitních statistik ke koronaviru najít tuto, jde o rozdělení úmrtnosti podle věkových skupin.

 

Úmrtnost na koronavirus dle věkových skupin

Je známo, že největší riziko hrozí starým lidem, kteří už navíc obvykle trpí nějakou jinou závažnou chorobou. Pokud jste ve věku 30 - 39 let jako já, riziko smrti při nakažení je jen 0,2%. To ale není vše, tato čísla jsou s největší pravděpodobností mnohonásobně nadsazená, dle mého odhadu asi 10x. A to z jednoho prostého důvodu. Většina nakažených vůbec k doktorovi nejde a tudíž v celkovém počtu nakažených vůbec nefigurují. Mnozí nakažení navíc nemají žádné příznaky. A i ti, kteří k doktorovi jdou, jsou zpravidla diagnostikování chřipkou nebo nachlazením - jen málokomu udělají test na koronavirus. To není jen moje spekulace, necelý měsíc stará studie se pokusila odhadnout, kolik procent z celkového počtu nakažených v Číně bylo podchyceno. Odhad byl založen na vyšetření 565 japonských občanů evakuovaných z Wu-chanu koncem ledna. Jejich závěr zní, že čínské statistiky zachytily jen 9,2% všech nakažených.  

"Riziko smrti při nakažení - skutečné riziko smrti mezi všemi nakaženými jedinci - je proto 0,3% až 0,6%, což je srovnatelné s Asijskou chřipkovou pandemii v letech 1957 - 1958," uvádí autoři studie. 

Zmíněná asijská chřipka byla nejmírnější z chřipkových pandémii 20. století a zemřelo při ní celosvětově 1 - 2 miliony lidí. 

Autoři studie ale nejspíš rovněž nadsazují skutečnou úmrtnost. Důkazem jsou lidé z lodi Diamond Princess, která byla v karanténě (pasažéři už byli v posledních dnech evakuování, mnozí členové posádky jsou stále na lodi). Většina cestujících byla testována na koronavirus, což nám poskytuje mnohem lepší data pro odhad skutečné úmrtnosti. 

Na začátku února se na lodi nacházelo 2 666 pasažérů, z nichž 80% bylo starších než 60 let, 215 z nich bylo starších 80 let a 11 lidí dokonce mělo přes 90 let. Pohled do tabulky nahoře prozrazuje, že jde o nejrizikovější skupiny, co se týče úmrtnosti na koronavirus. Dle serveru worldometers se na lodi celkem nakazilo touto nemocí v době psaní článku 705 osob (za zmínku stojí, že většina z nich nemá žádné příznaky). Pokud 80% z nich bylo starších 60 let, to činí 560 osob. Když budeme dále počítat s úmrtností 8% (která je v tabulce pro věkovou kategorii 70 - 79 let), očekávali bychom, že celkem zemře zhruba 45 nakažených lidí z této podmnožiny. Od 20. ledna, kdy loď vyplula, ve skutečnosti ale zemřely jenom 4 osoby. Z toho můžeme usuzovat, že skutečná úmrtnost bude zhruba 10x nižší, než uvádí tabulka.

Pravděpodobnost, že zemřu po nakažení virem tedy bude v mém případě nejspíš jen asi 0,02%, tedy 1 : 5000. Celková úmrtnost může být zhruba 0, 2%, tedy jen asi dvojnásobná oproti chřipce. Pokud se v Česku nakazí tři miliony lidí, můžeme očekávat 6 tisíc mrtvých, z nichž drtivá většina bude ve věku přes 70 let. Zda jsem měl pravdu, uvidíme za pár měsíců či rok, až budou vědci mít přesnější představu, kolik lidí se vlastně celkem nakazilo. Ve světle zmíněných skutečností se ale jeví současná panika (a dá se očekávat, že davové šílenství bude ještě mnohem horší) jako zbytečná. Na zabránění šíření viru už je pozdě a je dost pravděpodobné, že se nakazí významná část populace. Vzhledem k relativně nízké úmrtnosti ale nepůjde o žádnou apokalypsu. 

Pamatujete ještě na paniku kolem ptačí nebo prasečí chřipky? I tehdy to zpočátku vypadalo, že úmrtnost je velmi vysoká. Novináři dělali to, za co jsou placeni - vytvářeli celosvětové kauzy z banálních problémů (věřte mi, živil jsem se tím taky). Strašili stovkami milionů mrtvých. Teprve s odstupem času se ukázalo, že problém není zdaleka tak vážný a celá věc utichla. Ostatně je to jen pár měsíců, co novináři hrozili třetí světovou válkou po zabití generála Sulejmániho. A vidíte snad kolem létat atomové bomby?

Nevím, jak vy, ale já plánovanou dovolenou v Itálii kvůli koronaviru rozhodně rušit nebudu. 

 

 

Autor: Roman Polach | čtvrtek 27.2.2020 13:06 | karma článku: 45,36 | přečteno: 21060x
  • Další články autora

Roman Polach

Ne, válka na Ukrajině opravdu není boj dobra se zlem

"Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům," tvrdí šefredaktor týdeníku Respekt. Podobné teze lze najít i ve vyjádřeních naší vladních stran.

19.4.2022 v 9:05 | Karma: 44,79 | Přečteno: 3986x | Diskuse| Politika

Roman Polach

Protilátky po covidu jsou účinné přinejmenším stejně jako očkování

V dubnu zaplavily světové noviny zprávy o tom, jak mutace delta ohrožuje Indii - nestíhají prý pohřbívat mrtvé. Málokdo už ale informoval o tom, co se v této zemi se zaostalým zdravotnictvím a nízkou proočkovaností stalo potom.

2.8.2021 v 9:22 | Karma: 31,42 | Přečteno: 1735x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu

Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.

20.11.2020 v 9:05 | Karma: 26,77 | Přečteno: 1200x | Diskuse| Věda

Roman Polach

Na dovolené v epicentru pandemie

"Řady rakví a žádné důstojné loučení. Italské Bergamo nestíhá pohřbívat mrtvé, pomáhá armáda." Podobné titulky zaplnily v březnu světové noviny.

24.7.2020 v 10:05 | Karma: 29,82 | Přečteno: 1733x | Diskuse| Cestování

Roman Polach

Přeplněné nemocnice a jiné pohádky o koronaviru

Od počátku téhle pandemie tvrdím, že koronavirus je jenom taková horší chřipka, na kterou zemře asi 0,2% nakažených. Mnohé studie od té doby ukázaly, že nejsem daleko od pravdy.

19.4.2020 v 19:52 | Karma: 31,88 | Přečteno: 2518x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Exposlanec ODS Šťastný, lékař bývalého prezidenta, se pokouší za ANO o návrat

23. dubna 2024  12:26

Pražské ANO ve středu rozhodne, zda zkusí vrátit do nejvyšších pater politiky Borise Šťastného,...

Bezdůvodně napadl děti na zastávce a v tramvaji. Agresora policie dopadla záhy

23. dubna 2024  12:16

Napadení dvou skupin dětí krátce po sobě šetřili v polovině dubna policisté v Praze Řepích. Nejprve...

Kadyrov má nekrózu slinivky, Kreml hledá nástupce, tvrdí investigativci

23. dubna 2024  11:03,  aktualizováno  12:09

Spekulace o zdravotním stavu Ramzana Kadyrova opět přiživil ruský exilový portál Novaja Gazeta...

Za napadení na koupališti v Dubí dostali tři muži až čtyřleté vězení

23. dubna 2024  10:45,  aktualizováno  11:41

Okresní soud v Teplicích poslal do vězení tři ze šesti obžalovaných v případu napadení mladíka na...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 74
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4459x
Skeptik a popularizátor vědy. Publikoval jsem články pro tištěná i internetová média jako vtm.cz, Respekt, 100+1, Svět na dlani a další..