Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné

Média i mnozí odborníci se nás snaží přesvědčit, že koronavirus je strašlivá nemoc. Jejich častý argument zní takto: Na chřipku umírá jen asi 0,1% nakažených. Koronavirus má úmrtnost přes 2%, tedy asi dvacetkrát větší. 

 

To zní na první pohled jako přesvědčivý argument. Ale jen na první pohled. Na serveru www.worldometers.info můžeme mezi řadou kvalitních statistik ke koronaviru najít tuto, jde o rozdělení úmrtnosti podle věkových skupin.

 

Úmrtnost na koronavirus dle věkových skupin

Je známo, že největší riziko hrozí starým lidem, kteří už navíc obvykle trpí nějakou jinou závažnou chorobou. Pokud jste ve věku 30 - 39 let jako já, riziko smrti při nakažení je jen 0,2%. To ale není vše, tato čísla jsou s největší pravděpodobností mnohonásobně nadsazená, dle mého odhadu asi 10x. A to z jednoho prostého důvodu. Většina nakažených vůbec k doktorovi nejde a tudíž v celkovém počtu nakažených vůbec nefigurují. Mnozí nakažení navíc nemají žádné příznaky. A i ti, kteří k doktorovi jdou, jsou zpravidla diagnostikování chřipkou nebo nachlazením - jen málokomu udělají test na koronavirus. To není jen moje spekulace, necelý měsíc stará studie se pokusila odhadnout, kolik procent z celkového počtu nakažených v Číně bylo podchyceno. Odhad byl založen na vyšetření 565 japonských občanů evakuovaných z Wu-chanu koncem ledna. Jejich závěr zní, že čínské statistiky zachytily jen 9,2% všech nakažených.  

"Riziko smrti při nakažení - skutečné riziko smrti mezi všemi nakaženými jedinci - je proto 0,3% až 0,6%, což je srovnatelné s Asijskou chřipkovou pandemii v letech 1957 - 1958," uvádí autoři studie. 

Zmíněná asijská chřipka byla nejmírnější z chřipkových pandémii 20. století a zemřelo při ní celosvětově 1 - 2 miliony lidí. 

Autoři studie ale nejspíš rovněž nadsazují skutečnou úmrtnost. Důkazem jsou lidé z lodi Diamond Princess, která byla v karanténě (pasažéři už byli v posledních dnech evakuování, mnozí členové posádky jsou stále na lodi). Většina cestujících byla testována na koronavirus, což nám poskytuje mnohem lepší data pro odhad skutečné úmrtnosti. 

Na začátku února se na lodi nacházelo 2 666 pasažérů, z nichž 80% bylo starších než 60 let, 215 z nich bylo starších 80 let a 11 lidí dokonce mělo přes 90 let. Pohled do tabulky nahoře prozrazuje, že jde o nejrizikovější skupiny, co se týče úmrtnosti na koronavirus. Dle serveru worldometers se na lodi celkem nakazilo touto nemocí v době psaní článku 705 osob (za zmínku stojí, že většina z nich nemá žádné příznaky). Pokud 80% z nich bylo starších 60 let, to činí 560 osob. Když budeme dále počítat s úmrtností 8% (která je v tabulce pro věkovou kategorii 70 - 79 let), očekávali bychom, že celkem zemře zhruba 45 nakažených lidí z této podmnožiny. Od 20. ledna, kdy loď vyplula, ve skutečnosti ale zemřely jenom 4 osoby. Z toho můžeme usuzovat, že skutečná úmrtnost bude zhruba 10x nižší, než uvádí tabulka.

Pravděpodobnost, že zemřu po nakažení virem tedy bude v mém případě nejspíš jen asi 0,02%, tedy 1 : 5000. Celková úmrtnost může být zhruba 0, 2%, tedy jen asi dvojnásobná oproti chřipce. Pokud se v Česku nakazí tři miliony lidí, můžeme očekávat 6 tisíc mrtvých, z nichž drtivá většina bude ve věku přes 70 let. Zda jsem měl pravdu, uvidíme za pár měsíců či rok, až budou vědci mít přesnější představu, kolik lidí se vlastně celkem nakazilo. Ve světle zmíněných skutečností se ale jeví současná panika (a dá se očekávat, že davové šílenství bude ještě mnohem horší) jako zbytečná. Na zabránění šíření viru už je pozdě a je dost pravděpodobné, že se nakazí významná část populace. Vzhledem k relativně nízké úmrtnosti ale nepůjde o žádnou apokalypsu. 

Pamatujete ještě na paniku kolem ptačí nebo prasečí chřipky? I tehdy to zpočátku vypadalo, že úmrtnost je velmi vysoká. Novináři dělali to, za co jsou placeni - vytvářeli celosvětové kauzy z banálních problémů (věřte mi, živil jsem se tím taky). Strašili stovkami milionů mrtvých. Teprve s odstupem času se ukázalo, že problém není zdaleka tak vážný a celá věc utichla. Ostatně je to jen pár měsíců, co novináři hrozili třetí světovou válkou po zabití generála Sulejmániho. A vidíte snad kolem létat atomové bomby?

Nevím, jak vy, ale já plánovanou dovolenou v Itálii kvůli koronaviru rozhodně rušit nebudu. 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Roman Polach | čtvrtek 27.2.2020 13:06 | karma článku: 45,36 | přečteno: 21060x