Roman Polach
- Počet článků 75
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4372x
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- ScienceBlogs
- Nature News
- New Scientist
- Massive Error blog
- Infidels library - zajímavé texty o ateismu
Oblíbené knihy
Roman Polach
Odpůrci strategie kolektivní imunity připomínají sektu
Ruku na srdce. Tahle epidemie mohla být už dávno za námi, kdybychom si nehráli na "poručíme větru, dešti" a nesnažili se zabránit šíření koronaviru za každou cenu.
Roman Polach
Přeplněné nemocnice a jiné pohádky o koronaviru
Od počátku téhle pandemie tvrdím, že koronavirus je jenom taková horší chřipka, na kterou zemře asi 0,2% nakažených. Mnohé studie od té doby ukázaly, že nejsem daleko od pravdy.
Roman Polach
Svět se totálně zbláznil z koronaviru
Před několika týdny jsem napsal článek "Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné". V něm jsem tvrdil, že úmrtnost na koronavirus je jen asi 0,2% a je to tedy jen o něco horší chřipka. Od té doby se ale stalo hodně věcí.
Roman Polach
Proč jsou obavy z koronaviru zbytečné
Média i mnozí odborníci se nás snaží přesvědčit, že koronavirus je strašlivá nemoc. Jejich častý argument zní takto: Na chřipku umírá jen asi 0,1% nakažených. Koronavirus má úmrtnost přes 2%, tedy asi dvacetkrát větší.
Roman Polach
Obklopují nás tajemné energie?
Většina esoterických a paranormálních teorií, ať už se jedná o vitální sílu „čchi“, pránu, telepatii, telekinezi nebo třeba auru, se odvolává na pojem „energie.“ Jak tyto věci fungují? Působí zde nějaká vědou zatím neobjevená energie, dozvídáme se. Také se běžně říká, že někteří lidé mají „negativní energii“, že někdo disponuje „léčivou energií“ nebo že „všechno je energie.“ Takřka vždy jde o formy energie, jejichž existenci věda neuznává, což je většinou omlouváno tím, že tyto energie leží mimo dosah vědy.
Roman Polach
Člověk, tvor iracionální
Že je člověk tvor rozumný, tvrdí nejen název našeho živočišného druhu, ale také klasické ekonomické teorie, podle kterých jsme v podstatě racionální bytosti a jednáme podle toho, co nám přinese největší užitek. Jenže jak ukázal svým celoživotním výzkumem psycholog Daniel Kahneman, označovat člověka za racionálního je...poněkud přehnané.
Roman Polach
Exkluzivně: Nadsvětelná neutrina zřejmě přece jenom neexistují
Výsledky experimentu CERNu, které naměřily, že neutrina cestují nadsvětelnou rychlostí, jsou zřejmě mylné. Na vině je patrně technická závada, napsal před chvíli server časopisu Science.
Roman Polach
Studie vysvětluje vznik života, vesmíru a vůbec
Asi nejhorší studie všech dob vyšla v aktuálním čísle časopisu Life, který je sice málo známý, ale podle všeho se jedná o opravdový recenzovaný vědecký časopis. Autorem článku je jistý Erik Andrulis z Case Reserve Western University a tato instituce mu i vydala ke studii tiskovou zprávu s názvem "Radikální teorie vysvětluje vznik, evoluci a podstatu života, zpochybňuje tradiční moudrost." Jenže už letmý pohled naznačuje, že autor má znalosti vědy na úrovni základní školy.
Roman Polach
Předpovědi vědecké a předpovědi věštecké
Když se Neil Shubin chystal učinit největší paleontologický objev své kariéry, uvažoval následovně: První suchozemští živočichové se na Zemi objevili někdy před 365 miliony léty. Zato v horninách starých okolo 385 milionů let nacházíme pouze ryby. Na základě evoluční teorie můžeme tedy odvodit, že někdy mezi těmito dvěma obdobími musel existovat spojovací mezičlánek, který byl něco mezi rybou a suchozemským živočichem. Vědělo se, že horniny odpovídajícího stáří lze najít na Ellesmerově ostrově.
Roman Polach
Vesmír bez počátku a konce
Ve svém starším článku Mýty a fakta o vzniku vesmíru jsem se zmiňoval o inflační teorii jakožto nejpravděpodobnějším mechanismu vzniku vesmíru - podle této teorie vesmír krátce po svém vzniku (velkém třesku) prošel periodou extrémně rychlé expanze, kdy se během 0.00000000000000000000000000000000001 sekundy zvětšil zhruba 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000krát. V části vesmíru, kterou vidíme, toto období inflace již dávno skončilo, ale v mnoha jiných částech probíhá dále a tvoří ohromné množství dalších "ostrovních" vesmírů, hovoří se o tzv. věčné inflaci.
Roman Polach
Největší mýty populární psychologie
Kniha 50 Great Myths of Popular Psychology vyvolala loni po svém vydání ve skeptické a vědecké blogosféře mimořádně přiznivé ohlasy. Neuběhl ani rok a tato kniha vyšla pod názvem 50 největších mýtů populární psychologie i v Česku.
Roman Polach
Je Bůh matematik?
Galileo Galilei tvrdil, že Bůh při tvoření vesmíru promlouval jazykem matematiky. Narážel tím na podivuhodnou účinnost matematiky při popisování i objevování vesmíru. Tehdy přitom ještě nemohl tušit, jakých úspěchů na tomto poli dosáhne matematika v příštích staletích. Fakt, že lidmi vytvořený obor matematiky je tak užitečný při poznávání vesmíru, je vlastně jedna z největších záhad.
Roman Polach
Nejnovější trendy v pseudovědě
Členy klubu skeptiků Sysifos už asi jen tak něco nepřekvapí. Ve svém skeptickém slovníku mají 354 hesel všech možných bizarních nesmyslů, kterým lidé věří – od astrologie až po živou vodu. Máme v Česku tisíce různých šamanů, čarodějů, prodejců tachyonových přívěšků, odblokovačů čaker, proutkařů, vesmírných lidí, atd. Chtělo by se říct, že všechno už tu bylo, už toho na poli pseudovědy moc nového vymyslet nejde. To jsem si myslel i já, než jsem narazil na stránky www.shamballa-reiki.cz, kde jakýsi pan Martin Ospalík nabízí služby zcela nevídané: Například pod odkazem „Kvantová fyzika“ píše:
Roman Polach
Žijte vědecky
Server edge.org je známý pravidelným vyhlašováním otázky roku, na kterou pak nechá odpovědět největší a nejznámější světové intelektuály z řad vědců, ale i filozofů či umělců. Otázka roku 2011 zní takto: „Jaký vědecký koncept by vylepšil kognitivní výbavu lidí?“ Jinými slovy jaký vědecký koncept by se lidem hodil v jejich každodenním životě?
Roman Polach
Mimozemské baktérie v meteoritu? Další splasklá bublina
Během víkendu se v médiích objevilo tvrzení ( např. ČT24 zde nebo TV NOVA zde) že NASA oznámila nález mimozemského života. Ale jak už to tak v těchto případech bývá, celé je to nesmysl.
Roman Polach
Jak vznikl život
Je to více než dva roky, co jsem psal ve svém článku Mýty okolo vzniku života a evoluční teorie o jistém druhu hydrotermálních vývěrů jako o možném místě vzniku života. Tehdy jsem napsal: "Nedávno prozkoumaný podmořský útvar, známý jako „Ztracené město" překvapil vědce tím, že v jeho blízkosti vznikají úhlovodíky, stavební kameny života, v dosud nevídaných koncentracích (10x - 100x vyšších, než u běžných hydrotermálních průduchů). Je docela dobře možné, že právě tam dávných časech vznikla první replikující se molekula, ze které vznikl všechen život."
Roman Polach
Je věda nespolehlivá?
Zajímavá debata se rozpoutala ve vědecké blogosféře po zveřejnění článku The Truth Wears Off: Is There Something Wrong With the Scientific Method? v časopise New Yorker od Jonaha Lehrera. Článek se týkal častého jevu, kdy se objeví vědecká studie naznačující nějaký zajímavý výsledek ("brokolice snižuje riziko rakoviny") , který je pak někdy i následně potvrzován dalšími studiemi, s postupem času se však začínají objevovat studie s opačným výsledkem, až je nakonec původní tvrzení vyvráceno. Tomuto jevu autor říká "decline effect" a projevuje se v řadě vědních oborů.
Roman Polach
Může být věda lepší morální rádce než náboženství?
Po celá tisiciletí si různá náboženství nárokovala patent na pravdu v oblasti morálky. Náboženské předpisy určovaly, co je dobré a co je špatné, co je morální a nemorální. I v dnešní době se spousta nevěřícících lidí domnívá, že role náboženství jakožto morálního rádce je nezastupitelná. Sam Harris, známý propagátor ateismu, však v nedávno vydané knize The Moral Landscape obhajuje provokativní názor: Náboženství se jako morální rádce neosvědčilo, měli bychom tuto roli přenechat vědě.
Roman Polach
NASA - mimozemšťané nedorazili, nová forma života zas tak nová není
Spekulace o tom, že NASA oznámí na tiskové konferenci objev života mimo zemi se podle očekávání nenaplnily. Ve svém minulém článku jsem sázel spíše na to, že se jedná o objev nějakého zahádného mikroorganismu v jezeře Mono Lake. V tom jsem měl pravdu. Spekulovalo se dokonce o tom, že se jedná o jakési "pozemské mimozemšťany", o linii mikroorganismů zcela nezávislou na dosud objevených formách života. Nic takového se ale nepotvrdilo. Přesto řada českých médií tvrdila, že byla objevena "nová forma života", čimž novináři ukázali naprosté nepochopení toho, co na oné tiskové konferenci zaznělo a co bylo souběžně s tím publikováno v časopise Science.
Roman Polach
Našla NASA mimozemšťany? Zřejmě ne, ale realita je neméně zajímavá
Na zítřejší večer plánuje NASA tiskovou konferenci s popisem, že bude zveřejněn"astrobiologický nález, který bude mít dopad na hledání důkazů mimozemského života." Tato záhadná formulace vyvolala ve vědecké blogosféře i v médiích spekulace, že NASA oznámí nález mimozemského života.
Roman Polach
Očkování proti chřipce způsobuje narkolepsii? Ale kdepak!
Už dříve jsem psal v článku "Zítra bude konec světa, prokázali vědci" , že informace v médiích týkající se vědy obvykle za moc nestojí. Články bývají senzacechtivé, zavádějící, postrádají širší kontext a často se stává, že pravda je přesně opačná, než se dočtete v novinách. Příkladem z nedávné doby může být článek "Nechali se očkovat proti prasečí chřipce, teď propadají spánku" z Idnesu, podobnou informaci ale publikovaly i další servery.
Roman Polach
Věk popíračů
V květnu vydal časopis New Scientist speciální číslo s názvem Age of Denial (Věk popírání). Věnuje se v poslední době rozšířenému fenoménu popírání vědeckých poznatků. Ať už se jedná o odmítání vakcín pro údajnou škodlivost, boj kreacionistů proti evoluční teorii, hnutí popírající "oficiální" verzi událostí 11. září, popírače holocaustu nebo popírače globálního oteplování či vlivu člověka na klima, všechny tyto zdánlivě nesouvisející snahy mají mnoho společných rysů.
Roman Polach
Mýty a fakta o vzniku vesmíru
O vzniku vesmíru mohly dřívější generace pouze spekulovat. Teprve moderní věda nám ve 20. století dala nástroje, díky kterým ohromným způsobem pokročilo naše poznání, jak vesmír vzniknul a jak se vyvinul do stavu, v jakém jej vidíme dnes. Teorie velkého třesku se zařadila mezi největší úspěchy vědy, zároveň o ní však koluje spousta mýtů a omylů.
Roman Polach
O krok blíže k rozluštění tajemství vzniku života
Evoluční biologové již dlouhou dobu považují za fakt, že veškerý život na zemi má jediného společného předka, kterému říkají - LUCA (Last universal common ancestor). Jednalo se o jednobuněčný organismus, ze kterého se vyvinuly všechny ostatní formy života, které na zemi existují od baktérií, přes rostliny až po člověka. Tyto jednoduché buňky již ale byly vybaveny geny a složitou buněčnou mašinérií a proto je zřejmé, že i jim předcházel dlouhý vývoj.
Roman Polach
Syntetická buňka - stáváme se bohy?
Včera večer všechny hlavní vědecké servery zveřejnily zprávu o převratné práci týmu Craiga Ventera, kterému se podařilo po patnácti letech experimentování vyrobit syntetickou bakterii. Vědci použili jako předlohu genom baktérie Mycoplasma mycoides, z které některé geny vystřihli a přidali naopak do genomu svůj podpis - zakodovali do něj svá jména, několik citátů a e-mailovou a internetovou adresu. Takto upravenou genetickou informaci vložili do vykuchané buňky příbuzného druhu baktérie, která se vzápetí začala množit.
předchozí | 1 2 | další |