Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tři největší problémy současné EU a jejich (ne)řešení

K napsání tohoto článku mne opět inspirovala kniha „Life of a European mandarin“(Život evropského mandarína) od holandského autora Derk-Jan Eppinka, který více než sedm let pracoval pro Evropskou komisi, a který poutavým způsobem popisuje fungování Evropské Unie.

Podle autora čelí současná EU těmto třem hlavním problémům:

1) neefektivní fungování institucí – příliš velké, pomalé a těžkopádné – takto Eppink charakterizuje orgány EU s tím, že nereflektují rozšíření Unie na 27 zemí.

Návrh možného řešení: Eppink je v tomto bodě poměrně radikální. Navrhuje redukovat počet eurokomisařů z 27 na 17, počet europoslanců ze současných 785 na 550 a počet členů účetního dvora z 27 na 10. Evropský hospodářský a sociální výbor spolu s Výborem regionů navrhuje rozpustit úplně. Okrajově se věnuje také Radě EU, kdy konstatuje, že v Unii 27 zemí se velmi obtížně dosahuje jednomyslnosti, proto navrhuje v řadě oblastí nahradit jednomyslnost procesem spolurozhodování, při kterém je rozhodnutí Rady podmíněno souhlasem Evropského parlamentu. Dále vyslovuje názor, že EU nepotřebuje mít prezidenta, což odůvodňuje tím, že EU není stát, a proto ani nemusí být řízena jako stát.

2) strach z ekonomické reformy – dle autora Evropa prohrává bitvu o modernizaci ekonomiky. Její základní pilíře – volný pohyb zboží, služeb, osob a kapitálu – zdaleka nejsou dobudovány. Tzv. Lisabonská strategie, která si kladla za cíl učinit z EU do r. 2010 nejkonkurenceschopnější ekonomiku světa, vzala za své. Ve většině členských zemí dramaticky vzrostly náklady na zabezpečení stárnoucího obyvatelstva. Mnoho lidí se dožaduje svých důchodů, ale není vůbec jisté, zda v horizontu patnácti let bude evropská měna dostatečně silná na to, aby je zaplatila. Autor upozorňuje, že je nejvyšší čas, aby Evropa vzala na vědomí ekonomickou realitu ve světě. Paradoxem je, že proti ekonomické reformě se vyslovují především ty země, které jsou nejvíce proevropsky naladěny, a sice Německo, Francie, Itálie a Belgie. Pokud nastane ekonomická krize, říkají: “Reforma? začněte u ostatních!“ V případě, že se ekonomice daří dobře, opáčí: „Reforma? Proč? Vždyť není potřeba!“

Návrh možného řešení: vedle dobudování jednotného vnitřního trhu považuje autor za klíčovou oblast energetické politiky. Koncepce energetické strategie EU zahrnuje tři priority: trvalou udržitelnost, konkurenceschopnost a kontinuitu nabídky. Významným přínosem pro všechny tři body by mohla být jaderná energie, které ovšem současná EU nevěnuje téměř žádnou pozornost. Eppink poukazuje na skutečnost, že stárnoucí populace se stává ekonomicky konzervativnější, což by mohlo vést k tomu, že Evropa zestárne nejen fyzicky, ale také že zakrní ve svém způsobu uvažování. Obyvatelé EU vnímají jakoukoliv změnu jako hrozbu pro své sociální jistoty. Úkolem politiků je toto vnímání změnit, což jistě není snadný úkol už jen proto, že tím riskují své další ne-zvolení.

3) rezignace na kulturní hodnoty – tento problém považuje autor za nejzávažnější. Zdůrazňuje, že v průběhu příštích dvaceti let bude mít imigrace významný dopad na evropskou tradiční kulturu. Klíčovou otázkou je podle Eppinka skutečnost, zda se přistěhovalci přizpůsobí Evropě nebo zda se Evropa přizpůsobí přistěhovalcům. Vzhledem k tomu, že hlavní kulturní hodnotou většiny imigrantů je muslimská víra, mohl by dotaz znít takto: stane se Evropa více muslimským kontinentem, nebo se islám „poevropští“?

Návrh možného řešení: autor poukazuje na nedostatek kulturního sebevědomí Evropanů. Stále po přistěhovalcích požadujeme, aby se integrovali, ale do čeho se vlastně mají integrovat? Dle autora je třeba v Evropě definovat jasný vzorec kulturních hodnot, přičemž se nejedná pouze o jakousi teoretickou debatu pro intelektuály. Výsledek této diskuse totiž ovlivní život každého z nás. Evropské kulturní hodnoty, jako např. svoboda projevu, svoboda náboženského vyznání (což zdaleka neznamená dominanci jediného náboženství), rovnost pohlaví, se vyvíjely po staletí a jsou zakotveny v ústavách členských zemí EU. Tyto hodnoty se nesmí stát „obchodovatelnými“ a musíme být připraveni je bránit, přestože některé z nich nekonvenují islámské víře. – Příchod velkého počtu přistěhovalců do EU zvyšuje nároky na systém sociálních podpor. Eppink uvádí, že např. Spojené státy americké kombinují imigraci s velmi omezeným systémem sociálních dávek. Od přistěhovalců se očekává, že nejprve do systému něco přispějí, a teprve po pěti až deseti letech mají nárok z něj něco čerpat. Zato Evropa je daleko více velkorysá, neboť kombinuje imigraci se štědrým systémem podpor, což u přistěhovalců vede ke ztrátě motivace hledat si práci a většinou se pak uchylují do příměstských ghett a tento fakt ústí v jejich sociální izolaci místo žádoucí sociální integrace.

Autor otevřeně přiznává, že neexistují žádná zázračná řešení. Na druhou stranu poukazuje na skutečnost, že současná politika EU někdy problémy ještě prohlubuje, případně nahrazuje jeden problém jiným. V závěru knihy však jasně říká, že evropská integrace dává kontinentu sílu, kterou nikdy předtím nedisponovala. Je proto důležité, aby ji využila ve prospěch svých obyvatel.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Honza Pohaněl | středa 10.2.2010 22:25 | karma článku: 19,07 | přečteno: 4440x
  • Další články autora

Honza Pohaněl

Úkoly nového předsedy KDU-ČSL

Od založení Občanského fóra uběhlo více než 20 let a zdá se, že na naší politické scéně pomalu dochází ke generační obměně. Začali s ní překvapivě lidovci, kteří si na svém sjezdu zvolili do svého čela 33letého Pavla Bělobrádka. Dovolím si v tomto článku nastínit hlavní úkoly, které ho podle mne ve funkci čekají:

28.11.2010 v 22:25 | Karma: 7,21 | Přečteno: 583x | Diskuse| Ostatní

Honza Pohaněl

Quo vadis, KDU?

Podle výsledků posledních voleb do Poslanecké sněmovny ČR to z pohledu KDU vypadá tak, že u voličů zvítězilo „to horší v nich“. Nyní ovšem musí její lídři řešit klíčovou otázku, jak dál.

7.6.2010 v 21:35 | Karma: 6,79 | Přečteno: 616x | Diskuse| Ostatní

Honza Pohaněl

Společné rysy EU a SSSR

Do třetice mne k napsání článku inspirovala kniha „Life of a European mandarin“ (Život evropského mandarína) od holandského autora Derk-Jan Eppinka, který se zamýšlí nad tím, že EU a bývalý SSSR mají několik společných rysů, a to ve smyslu jejich symboliky a vnitřní dynamiky.

24.2.2010 v 20:55 | Karma: 15,38 | Přečteno: 884x | Diskuse| Ostatní

Honza Pohaněl

Postřehy o fungování Evropské Unie.

Nedávno se mi dostala do ruky kniha s názvem „Life of a European mandarin" (Život evropského mandarína), jejíž autor, Holanďan Derk-Jan Eppink, pracoval více než sedm let v kabinetech dvou eurokomisařů. Našel jsem v ní spoustu zajímavých postřehů, o které bych se s Vámi rád podělil.

31.1.2010 v 17:32 | Karma: 12,39 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Honza Pohaněl

Přínosy Lisabonské smlouvy (nejen) pro Českou republiku

Lisabonská smlouva podle mého názoru přináší řadu výhod pro občany členských zemí EU a je také dokumentem, který nastartoval novou éru evropského integračního procesu. Protože dávám přednost kvalitě před kvantitou, uvádím v tomto článku pouze ty aspekty, které považuji za nejlépe uchopitelné.

20.12.2009 v 14:00 | Karma: 9,89 | Přečteno: 1636x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Koho ještě zajímá? Trumpův soud jako reklama končí, demokraty neuspokojil

21. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Soudní proces s exprezidentem USA Donaldem Trumpem o údajné nelegálnosti úplatku pornoherečce...

iDNES Premium rozdává 1 000 Kč na letenky a čtení za 49 Kč na čtvrt roku

21. května 2024

K mimořádné nabídce na čtvrtletní předplatné za 49 korun teď iDNES Premium přidává ještě další...

Rusko si objednalo sabotáže v Polsku, devět lidí skončilo za mřížemi

20. května 2024  22:51

Polské bezpečnostní složky nedávno zadržely devět lidí, které podezírají ze zapojení do sabotáží v...

Absurdní! Nehorázné! Izrael, USA i Česko odmítají zatykač z Haagu na Netanjahua

20. května 2024  20:32,  aktualizováno  21:50

Izrael má jasno: zatykač z Haagu je absurdní, ostudný a útok proti celé zemi. Tak se vyjádřil...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1219x
Rád se o své názory a zážitky dělím s ostatníma, proto jsem se rozhodl založit tento blog...