Silvestr
S názorem, že Silvestrův pontifikát znamenal zásadní obrat v životě církve, lze souhlasit. Nelze však tvrdit, že by učinil nějak významnější pozici římského biskupa – již vzhledem k tomu, že Řím se právě v této době ocitl v mocenském vakuu poté, co císař Konstantin vybudoval nové hlavní město říše Konstantinopol daleko na východě. Přesto ale je jeho nástup spojený s faktem, že napříště se určité věci v církvi nevratně změní, a ty změny budou znamenat popření základních principů křesťanství až do této doby. Především, církev začala být mocenskou institucí. Jako taková začala být zajímavá pro lidi, kteří by se za jiných okolností křesťanské víře, s jejími požadavky na osobní čistotu a oddělení od světa, zdaleka vyhnuli. Zároveň musela být smířena s tím, že o jejím životě začal do značné míry rozhodovat vladař. Bylo to za pontifikátu tohoto římského biskupa, kdy byl císařem Konstantinem svolán celocírkevní sněm do města Nicea v Malé Asii. Konstantin, jako pragmatický panovník, potřeboval mít ve svém státě klid, a rozhodl se svolat sněm, který byl ukončil neustálé věroučné hádky a spory (které v některých případech opravdu ohrožovaly stabilitu říše) mezi křesťany. To se do značné míry podařilo, když tento sněm definoval křesťanské vyznání víry a sjednotil období, kdy mají být slaveny Velikonoce. Při závěrečné řeči na sněmu Konstantin opět zdůraznil, jak mu záleží na pokoji v církvi i říši. V okružním listu pak informoval o výsledcích jednání a shodě ohledně slavení Velikonoc.
Až do konce 4. století ale byla církev neustále zmítána dalšími věroučnými spory, které mimo jiné ukazují, že jednotlivé církevní farnosti (církve v různých městech říše) byly do značné míry samostatné a neexistovalo nějaké centrální řízení církevní organizace. Tak např. ariánství dlouho v církvi přetrvávalo, v některých římských provinciích dokonce převládalo nad ortodoxním výkladem (i sám císař Konstantin byl jeho přívržencem), naopak na východě bylo populární nestoriánství, atd.
Postupné narůstání moci církve a její prorůstání se světskými strukturami se vykrystalizovalo až po definitivním pádu a rozpadu Západořímské říše tj. převážné části jižní a západní Evropy, kdy si v oblastech, jež byly zbaveny trvalejší světské vlády, vybudovala vedoucí mocenské postavení církev, nyní zvaná římskokatolická. Stalo se tak i za pomoci padělaného dokumentu tzv. Konstantinovy donace, pomocí kterého si nárokovala vládu nejen nad Římem, ale i nad celou Itálií a vlastně i celým Západem, zatímco v oblasti, v níž byla zachována vláda císaře, tj. ve Východořímské, pozdější Byzantské říši, byl hlavou církve panovník. V obou případech tak došlo k propojení světské a duchovní moci, což je právě to velmi neblahé „přizpůsobení světu“, před kterým varoval Ježíš Kristus i první apoštolové...
Přestože zřejmě nebyl tím hlavním strůjcem odpadnutí od ryzí víry, byl právě Silvestr I. vnímán všemi reformačními skupinami, počínaje již Valdenskými ve 12. století, jako ten „zrádce církve“, ten, kdo zaprodal „Kristovu nevěstu“ Antikristu.
Martin Pinc
Na hrabalovské téma
Níže uvedený text, který zde zřejmě poprvé a velmi opožděně publikuji u příležitosti stého výročí narození Bohumila Hrabala, je dílem mého slovutného tchána, středoškolského profesora českého jazyka a literatury, pana Miloše Hoznauera. Ve zkratce ukazuje klikatou cestu, po které putovala naše literatura v poválečné době.
Martin Pinc
Česká vláda a juvenilní justice
Naše masmédia se tak jako vždy i v nedávných dnech široce zajímala o mnohotvárný život v naší zemi - všechna významná média (televize, noviny, internetové portály) například výborně zpravodajsky pokryla masovou demonstraci (3 osob) proti presidentu Zemanovi v Ostrově v Karlovarském kraji. Proto není divu, že jim občas unikají tak nepodstatné otázky, jako je reálná hrozba likvidace rodin prostřednictvím všemocné "juvenilní justice". Naproti tomu na nedávném zasedání naší vlády byl s velkou pozorností projednáván dopis, zaslaný sdružením "Slovanská kulturní tradice" (podpořený dalšími organizacemi a jednotlivci) a z reakce vlády je zřejmé, že jí tato otázka a její dopady na naši společnost není lhostejná - viz přiložená odpověď.
Martin Pinc
Otcové na odstřel?
Chování dětí a mladých lidí se v dnešní době vymyká tomu, co se dříve pokládalo za normální. Berou drogy, mají sklony k násilí, nedokážou navázat trvalé vztahy a v životě jim chybí perpektiva. Mezi odborníky se stále více prosazuje názor, že příčinou tohoto problému je do značné míry nepřítomnost otce v rodinách – ať už fyzická, nebo emocionální. Výchova dětí není jen úloha ženy, jak se to dnes často předkládá, a otec má v rodině mnohem vyšší poslání, než jen zabezpečovat příjmy a řešit technické problémy v domácnosti. Tak dlouho byla moderními „vychovateli“ propagována „bezkonfliktní výchova“, tak dlouho vykřikovali, že máme děti nechat, ať si dělají, co chtějí, že jejich neposlušnost je „žádoucí způsob, jak mohou nalézt sebe sama“, až jsou dnešní rodiče, a zvláště otcové bezmocní: Autorita se stala něčím zakázaným – otec má být kamarádem svých dětí, tím, který jim se podbízí, stal se „měkkým“ a beztvárným.
Martin Pinc
Stereotypy, které se nezakládají na pravdě?
Podle sociologa Zdeňka Slobody ze společnosti Proud biologické rozdíly mezi mužem a ženou jsou irelevantní. Mužství a ženství jsou jen společenské konstrukty. Jinak si jeho výrok neumím vysvětlit. Muž a žena ovšem nejsou nějaké role, které dotyční „hrají“, jak se nám snaží vnutit lidé typu pana Slobody. Mají prý vědecký podklad: Ohánějí se totiž výzkumy sociologů, které prý ukázaly, že děti dvou matek či otců nemají s určením role svých rodičů problém. Otázka stejného pohlaví prý neexistuje, vše je jen věc dohody kdo nakoupí, vypere, uvaří, vyzvedne dítě ze školy či ho dovede do kroužku.
Martin Pinc
Demonstrace v Paříži proti homo-sňatkům
Za okázalého nezájmu našich mainstreamových médií probíhají už několik měsíců ve Francii protestní demonstrace proti homo-sňatkům a adopci dětí homosexuály. Pokud se nějaká informace vypíchne, pak je to sdělení, že prý „tvrdé jádro demonstrantů“ tvoří ultrakonzervativní „homofóbové“, kteří prý měli hodinu po skončení demonstrace zaútočit na sídlo socialistické strany a skandovali výzvy za odstoupení prezidenta Hollanda.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
Pojišťovny evidují škody z povodní skoro za 7 miliard. Vrchol mají před sebou
Pojišťovny měly v pátek odpoledne nahlášeno z rozsáhlých povodní, které zasáhly Česko minulý...
Nevolil jsem koalici, prozradil Klaus. V Černoučku míří hlasovat Pavel
Přímý přenos V Česku začaly krajské a senátní volby. Volí se ve všech krajích vyjma Prahy a dále v 27 senátních...
Velká voda může přijít znovu, bojí se starostové a chtějí proti ní další ochranu
Obce a města ve Zlínském kraji chtějí ještě lepší ochranu proti vodě. Opatření vybudovaná po roce...
Donbaský kovboj z USA bojoval za Rusy, ti ho zabili. Vojáky obvinili z vraždy
Ruský vyšetřovací výbor obvinil čtyři ruské vojáky z vraždy amerického spolupracovníka ruské...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 257
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2304x
Seznam rubrik
- politika
- křesťanská apologetika
- historie - fakta a mýty
- rodina a výchova
- kultura a společnost
- Osobní
- Nezařazené