Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Péče o nejmenší - boření mýtů, nebo rozklad rodiny?

Sociologický ústav Akademie věd vydal knihu, jejíž autoři v anotaci prohlašují, že prý „Málokterá oblast veřejné politiky je opředena tolika mýty jako péče o předškolní děti. Tyto mýty znemožňují potřebné změny rodinné politiky, neboť blokují rozvoj racionální společenské diskuse, která by se neopírala o ideologické argumenty, ale o poznatky soudobých mezinárodně uznávaných vědeckých studií. Tato kniha chce přispět jak k racionální společenské diskusi, tak k pozitivním změnám.“

O této knize mi přišla následující informace: „V Poslanecké sněmovně se tento týden konal seminář, který se věnoval připravovanému zákonu o dětské skupině. Zúčastnili se ho rovněž někteří členové Rodinné aliance... Někteří propagátoři jeslí a skandinávského modelu tam prý mávali knihou (Péče o nejmenší - Boření mýtů), která údajně propaguje neslýchané věci. Prý je vědecky podloženo a konečně dokázáno, že ti zaslepení ideologové, co chtějí, aby se o malé děti starali jejich rodiče, nemají pravdu a je potřeba všechny ty doma se flákající matky nahnat do práce, aby mohly budovat kariéru..“

Jak ti je doopravdy – jsme v oblasti péče o děti opravdu pod vlivem „mýtů“, které je nutno zbořit, jak tvrdí autoři knihy? Mají pravdu, když tvrdí, že všechno je jinak a současné vědecké studie neprokázaly, že je přirozené, aby byly děti mladší tří let v celodenní péči jejich matek?

Nejprve chci zdůraznit, že nezpochybňuji potřebnost zřízení mateřských školek s odborným dohledem pro děti, starší tří let, jejichž matky a otcové se vzhledem k svému pracovnímu vytížení bez podobných zařízení neobejdou. Zdá se však, že spor v knize (kterou jsem dosud neměl možnost si přečíst – není dosud k dispozici čtenářům ani v knihovně Akademie věd) je veden o to, zda dítě ve věku do tří let prospívá lépe v jeslích či mateřské školce, nebo doma s matkou na plný úvazek. Osobně jsem přesvědčen, že jakékoli dětské zařízení nemůže konkurovat úplné rodině, kde děti vychovává matka za účinné spolupráce otce. Chtěl bych se v této souvislosti (imaginárně) zeptat autorů výše zmíněné knihy, jakou mají vlastní zkušenost s výchovou malých dětí. Např za mne mluví dlouholetá zkušenost (30 let) s výchovou vlastních deseti dětí. Takže mohu jasně konstatovat (společně s uznávaným psychologem, zaměřeným na rodinu, Dr. J. Dobsonem):

1) Děti lépe prospívají a učí se, když žijí v individuálních vztazích s dospělými (a staršími sourozenci) než když patří do nějakého homogenního kolektivu. (Naše děti patří k nejlepším na všech typech škol, kde studovaly a studují – jak z hlediska prospěchu, tak chování, i když se některé z nich musely potýkat s velkými handicapy)

2) Žádnému zaměstnanci v mateřské škole ani v jeslích nelze zaplatit tolik peněz, aby se o svěřené děti staral jako vlastní matka. Ta své dítě miluje a ono to vycítí.

3) Výzkumy (a vlastní zkušenosti) potvrzují, že děti, které vyrůstají doma, jsou zdravější než ty, které jsou vystaveny nákazám a nemocem jiných dětí (ve školkách se docela běžně stává, že rodiče, kteří spěchají do práce, předají do tohoto zařízení děti, u nichž se rozjíždí nějaké viróza, či jiná nemoc, která se epidemicky rozšíří mezi ostatní děti v kolektivu).

4) Mezi rodiči a dětmi se s větší pravděpodobností vytvoří pouto, když důležité okamžiky prožívají společně. Rodina by měla být u toho, když dítě udělá první krůček, vysloví první slovo a když prožívá starch a úzkost. Ano, jiní mohou maminku v těchto vyjímečných okamžicích zastoupit, ale ona přijde o něco vzácného, je-li svědkem nějaká „náhradní“ osoba.

A navíc, pečlivý výzkum dětského vývoje přinesl jednoznačné výsledky. A to jak u významných a vědecky fundovaných odborníků z naší země (Dr. Zdeněk Matějček – „Psychická deprivace v dětství“), tak v zahraničí. Dr. Dobson zmiňuje „Projekt předškolní výchovy“, jednu z nejobsáhlejších studií na dané téma, kterou provedl dr. Burton L. White s týmem patnácti výzkumníků na Harvardské univerzitě. Během deseti let sledovali malé děti ve snaze poznat, které zážitky z raných let přispívají k rozvoji zdravých a inteligentních lidských bytostí. Jejich závěry byly shrnuty takto:

a. Je stále jasnější, že počátky lidských schopností musí být hledány v kritickém období vývoje mezi osmým a osmnáctým měsícem. Dětské prožitky během těchto krátkých měsíců ovlivňují budoucí intelektuální schopnosti víc, než kdykoli předtím či potom.

b. Nejdůležitějším faktorem v životě dítěte je matka. „Je neustále připravena,“ řekl dr. White, „a má větší vliv na zkušenost svého dítěte, než jakýkoli jiný člověk nebo okolnosti.“

c. Pro rozvoj základních řečových, intelektuálních a sociálních schopností je velice důležité často s dětmi mluvit. Výzkumníci došli k závěru, že „poskytnout bohatý sociální život dvou až patnáctiněsíčnímu dítěti je ta nejlepší věc, jakou můžete udělat, abyste mu zajistili zdravý rozvoj rozumových schopností“.

d. Děti, které měly doma možnost volného pohybu, se vyvíjely mnohem rychleji než ty, jejichž pohyb byl omezen.

e. Rodina, z níž vyzařuje láska, je nejdůležitějším výchovným prostředím. Když budeme mít schopné, zdravé děti, dojde k posílení rodiny a zdokonalení interakce, které uvnitř ní nastává.

f. Nejlepšími rodiči jsou ti, kdo vynikají ve třech klíčových funkcích:

  • jsou skvělí ve vymýšlení a organizaci prostředí pro své děti
  • umožní dětem, aby je přerušily v jejich činnosti na krátké půlminutové intervaly, během nichž dojde k předání osobní rady, útěchy, informace či povzbuzení
  • dávají dětem jasně definované meze (kázeň) a současně jim projevují velkou lásku.

Tyto poznatky se samozřejmě mohou hodit i pro rodiče, jejichž děti jsou umístěny v mateřských školkách a jsou koneckonců školky – např. typu Montessori, kde mnohé z těchto prvků jsou aplikovány při péči o děti. V každém případě, není-li z různých důvodů pro rodiče jiné řešení, než svěřit péči jiným osobám, pak je mnohem lepší, než standardní jesle, mají-li jejich děti možnost být umístěny u příbuzných (např. prarodičů, nebo tetiček), nebo když na ně dohlížejí jiné matky ze sousedství, či jsou-li umístěny v rodinných jeslích. Děti potřebují mít rozvinuté vztahy s těmi, kdo se o ně starají. Měly by být ponechány s dospělými, kteří je znají a milují (a které znají a milují), je-li to možné, než je každý den odkazovat na střídající se zaměstnance ve veřejných zařízeních.

Závěrem bych chtěl konstatovat jediné: Domnívám se, že místo abychom se znovu a znovu pokoušeli „bořit mýty“ a násilně měnili „zaběhané genderové stereotypy“ (což takové „experimenty na lidech“ nebyly s odstrašujícími výsledky v naší zemi uskutečněny jinými „inženýry lidských duší“ v 50 a 60 letech?), měli bychom s nejvyšší naléhovostí chránit tradiční model rodiny. Jen v manželství muže a ženy, kteří společně vychovávají děti a věnují jim to nejlepší, co mohou, je záruka dobré budoucnosti našeho národa.

Autor: Martin Pinc | neděle 26.5.2013 23:10 | karma článku: 22,41 | přečteno: 1462x
  • Další články autora

Martin Pinc

Myšlenkový svět stavitelů mariánského sloupu

Podle prohlášení pražského primátora B. Svobody (deník Metro 7.5.2012) má být obnoven historický vzhled Staroměstského náměstí. Deník Metro: „Prvním krokem k návratu historické podoby náměstí je obnova barokního mariánského sloupu, stavby, která v historii vyvolávala ještě větší kontroverze než samotná dostavba radnice.“ Jeho obnova je předmětem vzniku a činnosti Společnosti pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Tato společnost se na svých webových stránkách snaží převědčit čtenáře, že své úsilí o „znovupostavení sloupu chápe také jako duchovní symbol obnovy národa v situaci znovunabyté svobody. Obnova sloupu má být dle našeho prvního čestného předsedy kardinála Františka Tomáška činem smíru a vzájemné tolerance.“ Skutečné cíle a záměry, spojené s opětovným vztyčením sloupu ovšem skrývá. Přesto není vůbec těžké jim porozumět jako „zbožné lži“, jejich záměry jsou totiž zřetelně čitelné z webových stránek Měsíčníku České misie v Chicagu „Hlasy národa“, na něž Společnost pro obnovu sloupu odkazuje.

14.5.2012 v 9:30 | Karma: 17,36 | Přečteno: 1795x | Diskuse| Společnost

Martin Pinc

O romské identitě (existuje vůbec?)

Několik posledních článků redaktora MF Dnes Patrika Bangy vyvolalo velký rozruch nejen mezi čtenáři blogů na Idnes. Pan Banga v podstatě obvinil český stát z toho, že způsobil současnou vysokou kriminalitu romského etnika u nás tím, že neřešil jeho zaměstnanost. Z jeho článků rovněž vyplynulo, že by zřejmě přivítal státní paternalismus, tj. aby stát vzal do vlastních rukou nejen péči o vzdělání, ale rovnou výchovu svých občanů jako takovou. Pravděpodobně mu ale vůbec nedochází, že taková forma státního paternalismu je obvyklá jen v totalitních společnostech – a je lhostejné, jsou-li založené na bázi komunismu, fašismu, nebo národního socialismu (případně na nějaké náboženské doktríně, jako státy, v nichž je povinné jediné státní náboženství, jako tomu bylo v katolických zemích pod nadvládou Habsburků v 17. a 18. století či dodnes v islamistických státech afrického Sahelu či Blízkého Východu). Je tedy na místě otázka – chtěl by pan Banga, aby se u nás obnovila totalitní společnost?

8.5.2012 v 13:30 | Karma: 18,53 | Přečteno: 2158x | Diskuse| Společnost

Martin Pinc

1 máj 1890 a 1980

Mladší generace si dnes už ani neumějí představit, jaký byl život v naší zemi v éře „reálného socializmu“. Že mohla být doba, kdy se nemohlo ani otevřeně mluvit o problémech ve společnosti, natož kritizovat svou vládu. Pokud si totiž někdo dovolil říci něco jen trochu mimo „oficiální linii strany“, ztratil přinejmenším jakoukoli šanci se profesionálně uplatnit. Nebylo tedy možné, že by tehdy mohla oficiálně vyjít kniha „Do posledního dechu!“, kterou proto jen jako samizdat vydal můj tchán, profesor českého jazyka a literát Miloš Hoznauer v roce 1983. Rozhodl jsem se s jeho svolením publikovat na svém blogu následující text z tohoto výboru krátkých próz - "1. máj 1890 a 1980". Text fiktivně uvádí kovaný komunistický „editor“ (lze si maně vzpomenout např. J. Kojzara z Rudého Práva):

1.5.2012 v 9:00 | Karma: 13,39 | Přečteno: 1603x | Diskuse| Společnost

Martin Pinc

Škaredý Škárka, prolhaná Kočí, naivní Bárta a trapný Kmenta

Jsem docela perplex ze způsobu, jak „investigativní novinář“ Mladé fronty Dnes Jaroslav Kmenta dokáže zcela přeznaménkovat a zrelativizovat průběh a výsledky soudního přelíčení v kauze Bárta – Škárka. Znovu a znovu (s vpravdě goebbel-sovskou vytrvalostí) je schopen ukazovat na Jana Bártu jako na hlavního ničemu na naší politické scéně. Naposledy ve včerejším komentáři „Sonda do hlubin Bártovy duše. Proč se nevzdá svého vlivu?“ uveřejněném na iDnes.

17.4.2012 v 16:00 | Karma: 24,57 | Přečteno: 1624x | Diskuse| Politika

Martin Pinc

Boží prorok v pohanských Čechách

Včera tomu bylo už 10 let, co k Pánu odešel Zdeněk Bonaventura Bouše, pro přátele „Bony“, františkánský mnich, teolog, liturgista, historik umění a kazatel, který svými „buřičskými“ a kritickými postoji a názory po několik desetiletí „čeřil vodu“ v dosti zahnívajícím rybníce, ve který se ve 20. století proměnilo křesťanství v Čechách. Jeho postoje a názory byly nevhod jak komunistické moci, tak církevním strukturám; proto byl na dlouhá léta zbaven státního souhlasu k vykonávání duchovní služby a k úlevě části vrchnosti své církve se poté „uklidil“ mimo hlavní město. Přesto byli jeho charismatickou osobností formováni či ovlivněni významní křesťanští činitelé, teologové i laici, mezi mnoha jinými např. Václav Malý, Tomáš Halík či Jan Heller. Já sám mohu jen s velikou lítostí konstatovat, že jsem promeškal možnost tohoto vyjímečného „muže bolesti“ poznat osobně. Předkládám tedy čtenářům tohoto blogu alespoň výňatky z jeho textů a vzpomínky jeho přátel, jak jsou zaznamenány v knize Bonaventura Bouše, Odkaz a vzpomínky (Vyšehrad, 2009).

17.4.2012 v 11:00 | Karma: 16,81 | Přečteno: 1388x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

GLOSA: Trestání bezdětků? Má-li něco logiku, vytáhněte na to kanon

3. května 2024

Premium Na živořící lidovce se sesypala hora kritiky za jejich návrh, aby bezdětní lidé odváděli vyšší...

Poslanci se rozhodli umožnit prodej některých lehčích drog dospělým

3. května 2024  10:38,  aktualizováno  13:54

Dospělí si v Česku budou moci koupit lehké drogy jako HHC, kratom nebo konopí s nízkým obsahem THC,...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Na Česko loni útočili ruští hackeři. Nechte toho, vyzval je Černínský palác

3. května 2024  13:42

Za loňskými útoky na českou internetovou infrastrukturu stáli ruští hackeři, uvedlo ministerstvo...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 257
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2303x
Moje krédo je podle NZ, listu Filipským 3,14: "Běžím k cíli, abych získal nebeskou cenu, jíž je Boží povolání v Kristu Ježíši."