Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

FEP 24: Sociální pilíř udržitelného rozvoje IX

Pro potřeby cílů Politiky udržitelného rozvoje v sociální oblasti jsme již analyzovali  aktivity lidí, přičemž jsme kladli důraz na zjištění, zda konkrétní aktivity jsou sto uspokojit zájmy člověka v plném rozsahu, provedli jsme legislativní analýzu a zjišťovali jaké mikroekonomické dopady bude podpora netržní práce mít. V dnešních posledních poznámkách, které se zabývají sociálním pilířem udržitelného rozvoje, proto nezbývá, než si provést makroekonomickou analýzu s důrazem na to, jaký vliv má tato politika na zaměstnanost, resp. míru nezaměstnanosti.

 Na zaměstnané, eventuelně podnikající jsme pohlíželi z hlediska délky zaměstnání (plný úvazek a zkrácený pracovní úvazek, či jiná forma sdílení pracovního místa), a pokud se jednalo o zkrácený úvazek, zajímalo nás, zda takto získaný volný čas využívají podle použitých kritérií pasivně nebo aktivně.

 

 Zaměstnané na plný pracovní úvazek jsme dále dělili podle míry uspokojení potřeb člověka na pracující, kteří zvolili účast na netržní práci za účelem uspokojení základních životních potřeb, na pracující, kteří v zaměstnání, resp. podnikání hledají prostředek k získání maximálního výdělku (job) a na pracující, pro které je práce tvorbou, tvůrčí činností.   Tvůrčí práci jsme pak označili za schopnou uspokojit zájmy člověka v plném rozsahu a tedy žádoucí z hlediska podpor Politiky udržitelného rozvoje.

 

Pro dělení zaměstnaných na půl pracovního úvazku, kteří využívají svůj volný čas aktivně  zvolme kritérium legality jejich aktivit ve volném čase. Volný čas strávený činnostmi ve prospěch člověka a společnosti a legálním způsobem lze například orientovat na rodičovství, politiku, občanskou aktivitu, charitativní činnost, vzdělávání se, samozásobení apod.. Toto je tedy okruh činností, které by Politika udržitelného rozvoje měla podpořit pro jejich schopnost uspokojit zájmy lidí v plném rozsahu.

 

 Skupina nezaměstnaných, zejména dlouhodobě, je ekonomicky závislá na státní podpoře. Cílem Politiky udržitelného rozvoje je dosáhnout stavu přirozené nezaměstnanosti.

 

Poslední základní skupinu obyvatelstva v ekonomicky aktivním věku tvoří autonomní, tj. nezávislí na zaměstnaneckém nebo podnikatelském vztahu. K jejich dalšímu členění slouží hledisko legality a aktivity/pasivity při získávání prostředků na uspokojení materiálních potřeb. Politika udržitelného rozvoje se zaměřuje na podporu legální a aktivní činnosti – především samozásobení. 

 

 Aktivní politika zaměstnanosti, na rozdíl od současného pojetí, by měla vytvářet pracovní příležitosti tam, kde jsou předpoklady, že se bude jednat o tvůrčí práci a tam, kde  bude politika aktivní zaměstnanosti integrována s politikou ochrany životního prostředí. Ostatní programy aktivní politiky zaměstnanosti mohou být z hlediska Politiky udržitelného rozvoje kontraproduktivní.

Politika podpory netržní práce vytváří nové pracovní místa tím, že podporuje legální, z hlediska životního prostředí a společnosti přijatelné volno-časové aktivity za předpokladu, že se zájemce o takovou podporu vzdá alespoň z části svého pracovního místa.

     

Politika udržitelného rozvoje si neklade za cíl omezit výhody sociálního státu, proto i podpora v nezaměstnanosti zůstává její součástí. 

 

 Působením vhodné kombinace aktivní politiky zaměstnanosti a politiky podpory netržní práce budou zajištěny podmínky k uspokojení potřeb lidí, přičemž míra nezaměstnanosti se bude přibližovat k hodnotě přirozené míry nezaměstnanosti a zároveň ekonomika bude směřovat k  udržitelnému růstu.  

Vliv aktivní politiky zaměstnanosti na míru nezaměstnanosti:            

 Integrace politiky životního prostředí a aktivní politiky zaměstnanosti dle Statistického rozboru opírajícího se o údaje zemí OECD za posledních 10 let generuje v průměru nárůst pracovních míst zhruba o 2% (nejvyšší je v USA 3%)[i]. Z uvedeného je patrné, že aplikace takto zaměřené aktivní politiky zaměstnanosti, která je sice v souladu s principem trvale udržitelného ekonomického růstu, nepostačuje k vyrovnávání rozdílu mezi environmentální mírou nezaměstnanosti (VŽP) a přirozenou mírou nezaměstnanosti (V*).  Přesto lze očekávat, že s přibližováním se k udržitelné ekonomice se význam této environmentální aktivní politiky zaměstnanosti zvýrazní, resp. jejím působením poklesne rychleji míra nezaměstnanosti. Míru nezaměstnanosti po zavedení aktivní politiky zaměstnanosti označme jako VAPZ. Skutečnou míru nezaměstnanosti pak bude vyjadřovat rovnice:                                                             V = VŽP - VAPZ                 

Programy politiky podpory netržní práce snižují pasivní nezaměstnanost tím, že podmínkou podpory státu (bezplatné poskytnutí zemědělských nemovitostí, osvobození od platby položek ve prospěch veřejných rozpočtů, alt. přímý příspěvek) je buď vyřazení žadatele ze seznamu nezaměstnaných na úřadech práce, nebo zkrácení pracovního úvazku (např. sdílení pracovního místa), čímž se zvýší nabídka pracovních míst. Účastníci programů pak tráví volný čas aktivně mimo formální zaměstnání (aktivní využití volného času). Na výši a formách podpory závisí bezprostřední snížení míry nezaměstnanosti ΔVtp (%); na úspěchu programu a postupné změně v hodnotové orientaci lidí závisí  další v čase rozložené snižovaní míry nezaměstnanosti. Míru nezaměstnanosti po zavedení politiky podpory aktivního využití volného času označme jako VPVČ. Skutečnou míru nezaměstnanosti pak bude vyjadřovat rovnice:                                                   V = VŽP - VPVČ  

Míru nezaměstnanosti po zavedení obou politik Politiky udržitelného rozvoje označme jako Vtur. Skutečnou míru nezaměstnanosti pak bude vyjadřovat rovnice:                                        Vtur = VŽP – (VAPZ  + VPVČ)  

Z uvedeného lze dokonce očekávat, že v čase tt  bude nejen dosaženo hodnoty přirozené míry nezaměstnanosti, ale že trend snižování míry nezaměstnanosti bude pokračovat. Případné potvrzení této subhypotézy by znamenalo, že by se udržitelná ekonomika při aplikaci Politiky udržitelného rozvoje mohla na trhu práce časem potýkat s nedostatkem na straně nabídky práce.

 Závěrem mohu prohlásit, že integrace důrazné politiky životního prostředí, která má potenciál zbrzdit hospodářský růst a tím zvýšit míru nezaměstnanosti,  a aktivní politiky zaměstnanosti a podpory netržní práce nezpůsobí negativní změny na poli nezaměstnanosti. Výkyvy v nárůstu vytváření nových pracovních příležitostí ve srovnání s dosavadní praxí aplikace aktivní politiky zaměstnanosti budou nanejvýš dočasné. Budeme-li vycházet z uvedeného předpokladu pokles nezaměstnanosti se vlivem ekologizace aktivní politiky zaměstnanosti nezmění. Naopak politika podpory netržní práce  povede ke znatelnému poklesu nezaměstnanosti.  


[i] (Zdenek Štěpánek, Možnosti integrace cílů politiky životního prostředí a politiky zaměstnanosti, MŽP, Praha 1999, str. 46

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Petržílek | úterý 27.5.2008 16:39 | karma článku: 7,05 | přečteno: 906x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Mají rakovinu, metastázy a nic nezabírá. Léčba je, ale pacienty by stála miliony

22. května 2024

Premium Muži s metastazující rakovinou prostaty, na kterou už nezabírá jiná léčba, se upínají k poslední...

Zvedneme minimální mzdu o tisíce, drtí predikce Zaorálek

22. května 2024

Sociální demokracie, kdysi nejsilnější strana, vypadla ze Sněmovny a teď se snaží proniknout...

Proč se malým Němcům nedaří v matematice. Ve školství nefunguje integrace

22. května 2024

Premium Vypadá to, jako by němečtí žáci najednou ztratili schopnost počítat. Podle nové studie německé...

Vyhrajte vstupenky na finále MS v hokeji. Máte jedinečnou šanci s iDNES Premium

22. května 2024

Je tady ještě jedna šance, jak získat vstupenky na finále hokejového mistrovství světa! Dvě místa v...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik