A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...
Povodně se hlásí z přilehlých území Polska (Bogatyně) i z Varšavy a ze Žitavska. Rovněž vysoká voda zaplavila Sasko a Bavorsko. Vydatné deště v Alpách zdvihly hladinu Rhony a Innu.
Také na Brdech zapršelo, nejvíc ve středních Brdech (Tok) a jižních Brdech (Třemšín). Rozvodnily se řeky Klabava a Úslava, přítoky Berounky. Berounkou se valí a hučí vody přes 2. SPA. Třetí stupeň PA má Blanice Vlašimská v Louňovicích pod Blaníkem. Víc než dost vody protéká na Otavě, na Malši, na Lužnici. V Praze zavřeli protipovodňová vrata do Čertovky na Kampě, náplavky podél Vltavy se mírně zaplavují a kachny, husy a labuťky si v tom lebedí a klouzají se na jezech. A zejména čeští turisti mají zdarma náhradní atrakci na focení, když společná církevní a hradní správa zavedla do katedrály sv. Víta jednotné vstupné 250 Kč. Praze a středním Čechám tentokrát díky dobré manipulaci na přehradách Vltavské kaskády a ustávání dešťů vybřežení toků nad třetí stupeň PA nehrozí.
Když už jsme u toho, naši vysokopostavení představitelé využili příležitosti a jeli se blýsknout do světel TV ramp na kulise katastrofy a zoufalých lidí. I využili daru nebes ke zvýšení popularity v době, aby se na jejich plány přiškrcování ekonomiky trochu pozapomnělo. Sv. Medard ale pravil, že záplavy v Česku jsou chybným doručením zásilky, protože srážková nadílka měla být dodána jako voda na hašení do Moskevské oblasti, kde rašelinné lesy už přes měsíc hoří tak, že při tom jen tak mimochodem shořely 2 vojenské základny, vojenské letiště i se 200 letadly, požárem byla zasažena letiště Vnukovo a Děmodědovo, rakety taktak byly odvezeny z hořících základen. Načálstvo se pózdno rozhoupalo, Medvěděv sice na hodinu, ale se zpožděním 1000 hodin, vyhodil několik spjúščich geněrálov iz ťóplych mjést a konečně nasadili - vót vojénnuju ťěchniku, aby vybagrovala protipožární příkopy kolem jaderné elektrárny u Voroněže, ale hoří, stále hoří. A ti naši politici z toho tyjí J.
Moskvu zalehnul hustý palčivý dým, že není vidět do 50 m a teploty v Rusku a na Sibiři přesahují + 40°C jako v Egyptě. Vypukly požáry na Čukotce a na Kamčatce. A že má co hořet! Rusko má po Jižní Americe druhou největší rozlohu lesů (8 milionů km2) na světě. Katastrofální šíření požárů se připisuje liknavosti a nečinnosti správních úřadů, které se tradičně spoléhaly, že příroda si pomůže sama. Požár vozník nět, požár póslě vrémeni pěrestánět. Ně nádo zabótiťsa. Lěsóv mnógo. Priróda móščnaja. A těpěr užé vsjó gorít i urožáj pšenícy, čto iměéjet vlijánije na cěný pšenícy vo vsjom mírě.
Spekulanti na světových burzách si už mastí kapsy promptním zvýšením cen pšenice o 60%. No vměstě vozvýšennych grěšnikov těrpěť búdut opjať "oskorbljónnyje i unižónnyje"(Urážení a ponížení), kak davnó vo vrémja výdajuščevo pisátělja Fjódora Michajloviče Dostojévskovo. Ljuděj těpěr ješčó vyše , spravedlívosti ješčó méněje, čem togdá. Bog užé potěrjál těrpělivosť nad gréchami čelověčestva. Vot kakája vrědá.
Jižněji Čínu, Tibet, Kašmír a Indii postihly největší záplavy za posledních 100 let. Argentina je zasypána sněhem a Karibik a Tichomoří sužují cyklony. Z Grónska se včera utrhnul ledovec 200 km2 (velikosti půl katastrálního území Velké Prahy, resp. velký jako Brno).
Připouští se, že to může být důsledek klimatické změny, ale ti nahoře se nemohou shodnout, zda podíl viny na tom zcela náhodou nemají dopady rozvoje průmyslové civilizace. Přehled počasí ve světě aktuálně podává ČT 24 každý pracovní den ve 18:40 hod. A nový ministr životního prostředí pan Drobil stále brzdí to zelené šílenství: Klima prioritou vlády rozhodně nebude!
Petr Petržílek
Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?
P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“
Petr Petržílek
Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR
V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.
Petr Petržílek
Štěstí a HDP
Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.
Petr Petržílek
Povodně - takhle se nic nezmění
Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.
Petr Petržílek
Do roka a do dne, hyn se ukáže ….
Martin Hekrdla, ačkoliv si jeho komentářů jindy nesmírně vážím, tentokrát přestřelil, když mou kritiku Martina Bursíka spojil s lobbingem nadnárodních energetických společností ve svém článku „Ne poprvé, ne naposledy“ (Právo, 4.5.2010). Nikdy jsem netvrdil, že problém globálního oteplování je přehnaný. Vždy jsem tvrdil pravý opak. Myslím si, že neúspěch postkodaňských jednání může mít pro lidstvo fatální důsledky. A i když některé chybné zprávy, zejména o tání himálajských ledovců, podlamují úsilí po dosažení globální dohody, nemohou být důvodem pro ignoranci významu klimatických změn pro budoucnost Země. Pochybovači, jakým je i náš prezident, mají pravdu v tom, že je v této otázce řada nejistot, ale mýlí se, když prohlašují, že právě ony jsou důvodem pro nečinnost. Do roka a do dne bychom měli vědět, zda v mezinárodním společenství nakonec převládne konsenzus a sebezáchovný pud.
Další články autora |
Trump se vrátí do Bílého domu. Urval klíčové státy, prohlásil se vítězem
Sledujeme online Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách. Získal klíčovou Pensylvánii, jeho...
Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství
Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství...
Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči
Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých...
Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády
Premium Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká...
Jeden jim všem vládne. Úder na Írán potvrdil technologickou nadvládu F-35
Izraelský letecký úder na vojenské cíle v Íránu před týdnem jasně potvrdil fakt, který bude brzy...
Nesnáze pracujících matek? Chybí hlídání, zkrácené úvazky a školky
Seriál Rodičovská dovolená má na svědomí jeden zajímavý fenomén - je „inkubátorem“ žen podnikatelek....
Konec plýtvání. Chorvatští obchodníci zpoplatní mikrotenové sáčky v obchodech
Pokud si budou chtít zákazníci v Chorvatsku sbalit ovoce, zeleninu nebo pečivo do plastového sáčku...
Slučování obcí by přineslo miliardy. Je to žába na prameni, říká ekonom Marek
Premium EU si dává opakovaně nerealistické cíle a jejich neplněním pak podrývá důvěru lidí v samotný...
Ježíše naložil do vlastní moči. Skandální fotku řešili i ve Washingtonu
Seriál Ač se sám považuje za křesťana, jeho nejslavnější dílo už téměř čtyřicet let vzbouzí bouře nevole...
- Počet článků 205
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1248x