Štěstí a HDP
Ztráta zaměstnání nebo strach o zaměstnání vede k absenci pocitu štěstí, což se dříve, nebo později projeví v chování lidí od vandalismu, alkoholismu, fetování až po ochotu jít více či méně zničit existující režim, společenský systém. Tato flustrace končí ve sklonu stát se stoupencem anarchismu, neofašismu, neostalinismu. Přitom autentický pokrok vyžaduje od lidí být radikály a usilovat o zásadní změny, což by však nemělo mít nic společného s nějakými hysterickými pseudorevolučními záchvaty. Utilitarismus jako odvěký cíl politiky postrádá najednou své nástroje. Politici tápou a lidé se radikalizují.
Štěstí se nemůže samozřejmě stát nějakým univerzálním měřítkem pokroku, už také proto, že představa o něm se liší u každého jednotlivce. Lupič může prožívat pocit štěstí poté, co úspěšně vyloupil banku, chamtivý, sobecký zaměstnavatel poté, co našel zaměstnance, který odvádí poctivou vysoce kvalifikovanou práci za trapně nízkou mzdu, zaměstnanec, který předstírá nemoc, kterou nemá, manžel, jenž úspěšně zatajuje před manželkou nevěru atd.. Proto se, a to ještě před srpnem 2007, než začala finanční krize a po ní o pár měsíců později Velká recese, Sarkozy dotázal svých poradců, jak je to možné, že HDP ve Francii roste a jeho popularita klesá? Bylo mu objasněno, že růst spokojenosti občanů a růst HDP mohou souviset jen částečně, anebo nesouviset vůbec.
President Francie je energický státník a tak se rozhodl, že požádá špičkové vědce, aby toto „nedorozumění“ odstranili. Do čela vědeckého týmu byl postaven J. Stiglitz, který v současnosti odmítá být optimistou a předpovídá příchod nové finanční krize i pokračování Velké recese, jež začala v roce 2007. V Bílém domě není ve veliké oblibě, protože se jim jevil jako levičák. Tento jejich dojem by už nemusel, po té co je prezidentem Obama platit. Tím poklesla role L. Summerse (synovec Paula Samuelsona) a hlavním ekonomem se stal Paul Vocker. Nevím zda Stiglitze zvou, aby rozšířil aparát B. Obamy, ale on už v této instituci působil za Clintona, podobně jako ve Světové bance, a tak lze očekávat, že si ponechá svou nezávislost. Po příchodu socialistů k moci radí i řecké vládě, jak zvládnou finanční hnojník, který jim zanechala předchozí vláda. Radil se s ním též britský expremiér Brown. Všichni, kdo mají rozum společně se Stiglitzem nadávají finančním spekulantům za to, že se snaží "usnadnit" řadě států cestu ke státnímu bankrotu, lépe řečeno dojít až na jeho pokraj, aby si mohli diktovat vysoké úroky u dluhopisů, které od států nakupují. Náš ministr financí údajně raději část našich obligací neprodává, protože na něm investoři prý chtěli, aby zvýšil úrok. Jak známo, manipuluje se rovněž s ukazatelem HDP, protože samotná jeho povaha to umožňuje.
Studie připravená Stiglitzem a jeho kolegy, jež má 292 stran, vyzývá politiky, aby opustili "GDP fetishism". Je nepochybné, že idea zlehčit význam ukazatele HDP se hodí i těm ideologům a politikům, kteří chtějí odvádět pozornost od propadu ekonomiky v té či oné zemi či ve světě vůbec. V tom je známý paradox, že někdy určitý nevítaný, škodlivý čin či proces, jako je Velká recese, přináší též možnost měnit věci k lepšímu. Regulovat banky v době před Velkou recesí bylo nemožné, až teprve nyní jsou mnozí finančníci jako zpráskaní psi a někteří si sami snižují platy a odměny a navrhují posílit regulace. Nelze nebrat v úvahu, že zvláště do jara 2009 řada zaměstnanců bank přišla o svůj "chleba". Slavná je fotografie pracovníka banky Lehman Brothers, jak po propuštění opouští budovu s kufrem a krabicemi v ruce. Byl to určitě málo vlivný pracovník - ty vyhazovali především, žádné zlaté padáky se u nich nerealizovaly.
Dle mého názoru i v Česku měla být už dávno věnována pozornost nejen HDP, ale hlavně hrubému národnímu produktu (HNP). Podle něj by u nás ekonomika skoro nerostla ani před příchodem Velké recese, tj. i za vlády ČSSD. Podle HNP produkci si totiž započítává stát dle domicilu vlastníků - např. VW na našem území si započítává Německo, tj. majitel Škoda auto. Do našeho HNP by se však započetla produkce např. ČEZu, třeba někde v Bulharsku aj.
Nezaměstnanost nesou zvlášť tíživě mladí lidé, mj. proto, že ve věku od 15 do 24 let je mnohem vyšší, než když se bere pracovní síla jako celek. Napříč Evropou jde o zhruba 20%, ve Španělsku se jedná o děsivá 43%, v Polsku o kterém The Economist napsal, že Velkou recesí prochází poměrně hladce, jde podle Eurostatu o 28%, a stejná situace je na Slovensku, ve Finsku, v Dánsku se jedná o 24%, podobně jako v Irsku, v Česku jde o "pouhých" 18%. Jen v Německu a v Nizozemí je situace lepší díky výcvikovým programům, alternativním pracovním úvazkům apod. V Americe se jedná o cca 20%, je však mnohem vyšší mezi etnickými menšinami a byla by ještě větší, kdyby nabyla spousta barevných mladých lidí v přeplněných věznicích.
V Británii princ Charles zřídil trust, který se snaží mladým Britům pomáhat v jejich těžké situaci. The Times: "Emoční účinky nezaměstnanosti na mladé lidi, jsou někdy hrozné, velmi hluboké, dlouhodobé a mohou být nezvratné. Mělo by se urychleně jednat, aby se zabránilo vzniku ztracené generace dříve, než bude pozdě. Ukazuje se, že 10% z těch, kteří byli vyřazeni z pracovního procesu, se obrátilo k alkoholu a drogám. Rozšířeny jsou pocity deprimovanosti, zavržení společností, izolovanosti, beznaděje". The Guardian: "Mladí lidé nesou hlavní břemeno Velké recese. Výsledkem je generace neodhalených schopností a talentů. Chybí jim sebeúcta, stávají se postupně nezaměstnatelnými". Jsou to právě mladí lidé, kdo zaplňují ulice Athén a dalších řeckých měst.
Velmi důležitou roli, pokud jde o pocit štěstí u lidí s nejrůznějšími postaveními, hraje i životní prostředí. Růst automobilismu je stále u mnoha lidí spojována se štěstím spojeným z vlastnictví auta, jenomže když má někdo okna svého bytu do rušné ulice, tak mu může být tento "pokrok" ukradený. Když se v Londýně otočil nad hlavním letištěm vítr a letadla startovala a přistávala z jiných směrů, byl tisk plný dopisů čtenářů s výkřiky: "Jaká slast žít bez letadel, bez hluku!"
Když už i naše velká politika pochopí, že klást si cíle v HDP a porovnávat se tak s jinými státy a zvyšovat zaměstnanost růstem produkce NEFUNGUJE.
Petr Petržílek
A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...
Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.
Petr Petržílek
Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?
P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“
Petr Petržílek
Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR
V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.
Petr Petržílek
Povodně - takhle se nic nezmění
Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.
Petr Petržílek
Do roka a do dne, hyn se ukáže ….
Martin Hekrdla, ačkoliv si jeho komentářů jindy nesmírně vážím, tentokrát přestřelil, když mou kritiku Martina Bursíka spojil s lobbingem nadnárodních energetických společností ve svém článku „Ne poprvé, ne naposledy“ (Právo, 4.5.2010). Nikdy jsem netvrdil, že problém globálního oteplování je přehnaný. Vždy jsem tvrdil pravý opak. Myslím si, že neúspěch postkodaňských jednání může mít pro lidstvo fatální důsledky. A i když některé chybné zprávy, zejména o tání himálajských ledovců, podlamují úsilí po dosažení globální dohody, nemohou být důvodem pro ignoranci významu klimatických změn pro budoucnost Země. Pochybovači, jakým je i náš prezident, mají pravdu v tom, že je v této otázce řada nejistot, ale mýlí se, když prohlašují, že právě ony jsou důvodem pro nečinnost. Do roka a do dne bychom měli vědět, zda v mezinárodním společenství nakonec převládne konsenzus a sebezáchovný pud.
Další články autora |
Trump se vrátí do Bílého domu. Urval klíčové státy, prohlásil se vítězem
Sledujeme online Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách. Získal klíčovou Pensylvánii, jeho...
Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství
Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství...
Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči
Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých...
Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády
Premium Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká...
Jeden jim všem vládne. Úder na Írán potvrdil technologickou nadvládu F-35
Izraelský letecký úder na vojenské cíle v Íránu před týdnem jasně potvrdil fakt, který bude brzy...
Nesnáze pracujících matek? Chybí hlídání, zkrácené úvazky a školky
Seriál Rodičovská dovolená má na svědomí jeden zajímavý fenomén - je „inkubátorem“ žen podnikatelek....
Konec plýtvání. Chorvatští obchodníci zpoplatní mikrotenové sáčky v obchodech
Pokud si budou chtít zákazníci v Chorvatsku sbalit ovoce, zeleninu nebo pečivo do plastového sáčku...
Slučování obcí by přineslo miliardy. Je to žába na prameni, říká ekonom Marek
Premium EU si dává opakovaně nerealistické cíle a jejich neplněním pak podrývá důvěru lidí v samotný...
Ježíše naložil do vlastní moči. Skandální fotku řešili i ve Washingtonu
Seriál Ač se sám považuje za křesťana, jeho nejslavnější dílo už téměř čtyřicet let vzbouzí bouře nevole...
Cvičení bez starostí: Vyhrajte dokonalou podložku na jógu
Pokud milujete jógu a hledáte způsob, jak si cvičení zpříjemnit, máme pro vás skvělou zprávu. Tento týden jsme si pro vás připravili soutěž, ve...
- Počet článků 205
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1248x