Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Boj s ničivým suchem

V posledních letech zužují naší planetu přírodní katastrofy ve všech formách s neobyčejně  velkou silou a s vysokým počtem obětí na lidských životech. Ať již je jejich příčinou člověk, či se jedná o nezvratné přírodní procesy je jednoznačné, že jsme svědky zásadních klimatických změn, které se v různých podobách dotýkají i naší země. Bohužel katastrofické scénáře, které počítají s různými modely budoucího klimatického vývoje pro naše území, předpovídají zásadní zhoršení v oblasti, která je zcela nezbytnou podmínkou zachování života. Jedná se o životadárnou vodu  a zejména pak o její nedostatek.

Nedostatek vody je považován za nerizikovější faktor z hlediska světového napětí, dokonce vážnější než terorismus. Fenomén extrémního sucha vlivem změny  globálního klimatického systému již bohužel pronikl i na naše území.  

Obyvatelé středních Čech a jižní Moravy, ale i jiných regionů již několik let po sobě sledují, jak se vyprazdňují jejich studny, vysychají pole a rybníky.  

Po zkušenostech s povodněmi  v roce 1997 hlavně na Moravě a v roce 2002 v  Čechách, nám právě povodně připadaly jako hlavní hrozba a důsledek výkyvu počasí.  Následky opačného extrému, kterým je  dlouhodobé sucho, však postihují  stále větší část území naší země a  není bez zajímavosti, že odhadované povodňové škody 2002 v Evropě (kolem 13,5 mld. EURO) jsou srovnatelné se škodami, které způsobilo sucho v roce 2003.  

Zejména letošní extrémní sucho a s ním související požáry, které zasáhly celou Evropu naznačují, že se naše pozornost musí zaměřit na opatření, která zmírní dopady na naše hospodářství. 

Velké plochy zemědělské půdy, které byly během minulých padesáti let zbaveny remízků a  násilnou  meliorací mokřadů nejsou schopny zadržovat vodu při velkých přívalových deštích. Stejně tak zpevněné plochy a odvod dešťových vod z intravilánů obcí celou situaci dále zhoršuje.  

Jako stínový mistr životního prostředí se domnívám, že je tedy nutné vyhlásit boj s ničivým suchem, respektive učinit opatření  proti jeho následkům a k tomu jsem alespoň od stínové vlády dnes dostal mandát. 

Smyslem tohoto „boje“ je využít všech dostupných  finančních zdrojů,  např. k opětovné výstavbě remízků a mokřadů a změně druhové skladby lesů.  

Podle údajů za období let 1961 až 2002 patří k oblastem, které mají problémy se suchem Žatecko, Polabská nížina a jižní Morava. Konkrétně jde především o okresy Břeclav, Mělník, Nymburk, Louny a dále Kladno, Kolín, Litoměřice, Plzeň-město, Praha-východ a Praha-západ. V podstatě však problémy s vodou jsou v celém Jihomoravském a Středočeském kraji včetně Prahy. 

Pracovní tým na základě dostupných údajů a ve spolupráci s příslušnými odborníky vypracoval tzv. mapu sucha, která popisuje stávající stav naší země ve vtahu ke srážkám. 

Tato „mapa sucha“ bohužel předznamenává v průběhu dalších let rozrůstající území, která budou trpět fatálním nedostatkem vody. 

Volat po zásadních opatřeních, která povedou ke schopnosti zadržovat vodu na rozsáhlých zemědělských oblastech v době, kdy budou opět vládnout extrémní sucha vnímáme jako politický alibismus, a proto přicházíme s návrhem řešení již nyní. Na základě zkušeností z letošního roku a uplynulých let a na základě předpovědí vývoje srážek a změny klimatu pro nadcházející období je jednoznačné, že je již nejvyšší čas se touto problematikou aktivně zabývat.   

Vytvořili jsme proto metodiku pro možnost čerpání finančních prostředků na preventivní opatření. Doporučujeme v této souvislosti zahájit během několika týdnů osvětovou kampaň. Jejím cílem a smyslem   je informovat představitele měst a obcí a zainteresovanou veřejnost v postižených oblastech o  využití všech dostupných  finančních zdrojů, které již dnes jsou k dispozici (dotace z veřejných rozpočtů a strukturálních fondů EU, prostředky na protipovodňová opatření).  

Budu rovněž hodlá požadovat po vládě uvolnění finančních prostředků na dofinancování získaných prostředků ze strukturálních fondů na opatření mírnící dopady extrémního sucha na naše hospodářství a to z prostředků určených k budování protipovodňových opatření. 

Dle našeho názoru extrémní sucho představuje pro naši zem větší hrozbu, než hrozící povodně. Ostatně právě neschopnost krajiny zadržovat vodu vytváří ideální podmínky pro tvorbu lokálních povodní a to zcela mimo vodní toky. Proto je vhodné se zabývat celou problematikou komplexně a protipovodňová opatření kombinovat s opatřeními zmírňujícími dopady extrémního sucha.                                                                                                            


Změny klimatu v každém případě ovlivňují naše území a naše životy. Hrozba sucha by měla nastartovat opaření, která zabrání hrozícím  a již reálným  škodám. Není čas na politikaření, není čas na dohady o tom, co způsobuje globální oteplování. Je čas udělat vše, co je v našich silách, aby se dopady hrozícího sucha snížily na minimum.    
ČSSD prosazuje, aby připravované plány jednotlivých českých povodí kombinovaly přírodě blízká opatření přímo u řek  s maximálním rozčleněním zemědělské krajiny a se změnou hospodaření v okolních lesích a na zemědělském půdním fondu. Účinný plán musí požadovat rovněž umožnění vsakování dešťové vody do půdy v urbanizované krajině, nebo její zachytávání a využití u jednotlivých objektů.   

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Petržílek | středa 12.12.2007 15:22 | karma článku: 7,38 | přečteno: 788x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Na mokré silnici nevybral zatáčku a auto utopil v rybníce, vylovil ho jeřáb

22. května 2024  10:24

Na dně rybníka skončila ranní cesta do práce řidiče červeného opelu. Ve Stříteži na Jihlavsku...

OBRAZEM: Zlámané turbíny, z domů třísky. V Iowě zabíjelo ničivé tornádo

22. května 2024  10:22

Městečko Greenfield v americkém státě Iowa v úterý zpustošilo silné tornádo. Vyžádalo si nejméně...

Norsko, Španělsko a Irsko uznají Palestinu. Terorismus se vyplácí, reaguje Izrael

22. května 2024  9:47,  aktualizováno  10:11

Norsko, Irsko a Španělsko formálně uznají Palestinu jako stát. Bez uznání palestinského státu...

Carlsona vysílají v ruské televizi. V pořadu řešil klíšťata jako biozbraň USA

21. května 2024  17:46,  aktualizováno  22.5 10:07

Na ruské státní televizi Rossija 24 se objevil pořad amerického moderátora Tuckera Carlsona. Jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik