Komenský ve válce Severu proti Jihu aneb Všechno souvisí se vším

Nemyslím to doslova. Neuniklo mi, že "Když Sever válčil s Jihem", byl Učitel národů již skoro 200 let po smrti. Ale když už je kravál kolem generála Leeho, trochu jsem se porozhlédl. A nastojte:

Jedním z hrdinů občanské války na straně Jihu byl generál Stand Watie, původním jménem Degataga. Takto příslušník kmene Cherokee a jediný indiánský důstojník Konfederace v hodnosti generála. Watie se opakovaně vyznamenal v boji a během války se stal náčelníkem svého kmene, když předchozí náčelník se přiklonil k Unii. Na konci války pak proslul jako ten, který složil zbraně jako poslední, více než dva měsíce po kapitulaci vrchního velitele Konfederace, jímž byl Robert E. Lee.

Takže Indián, příslušník utlačovaného etnika, na straně otrokářského Jihu. A s ním většina jeho kmene. Aby toho nebylo málo, Stand Watie sám byl plantážník a majitel otroků. Z toho aby měl člověk multikulturní osypky.

A jak v tom má prsty náš velikán?

Škola, kterou mladý Degataga navštěvoval ve Spring Place ve státě Georgia, se jmenovala Moravian Mission School. A kdo že tuto školu založil? Ano, Moravští bratři, duchovní pokračovatelé původní Jednoty bratrské, jíž byl Jan Ámos Komenský čelným a nejznámějším představitelem a také posledním biskupem.

Mimochodem misie a školy zakládané a provozované Moravskými bratry existují dodnes a pomáhají například v Tanzánii, Nepálu, Kongu a dalších zemích.

Zajímalo by mě, jestli by si levičáčtí vandalové troufli zrovna na pomník generála Watieho. Má jich po Americe docela dost. Asi by si to Indiáni nenechali líbit. Lest We Forget, píše se na jedné z pamětních desek.

Jakkoliv byla válka Severu proti Jihu bratrovražednou, bolestnou a zároveň velmi významnou událostí amerických dějin, nemyslím si, že by dnes v běžném životě vzrušovala Američany více než nás bitva u Lipan nebo na Bílé hoře.  Ne náhodou byla po skončení války vyhlášena všeobecná amnestie pro bojovníky obou stran na znamení celonárodního usmíření.

Donedávna se Američané ještě uměli nad spornou pasáž svých dějin povznést, viz třeba parodická povídka Jamese Thurbera "Kdyby se byl Grant u Appomattoxu napil..." Dnes mají zelenou hysterici korektně na povel kálející na vlastní předky... Myslím, že povstavše z hrobu, vzali by je po hlavách stejně tak Grant jako Lee.

Berte tuhle glosu prosím nevážně, jako historickou perzifláž, ilustrující to, že věci nejsou tak jednoduché, jak se zpětně jeví. Drobná fakta oživují dějiny a cestičky jsou někdy klikaté.

Autor: Petr Široký | čtvrtek 7.9.2017 8:36 | karma článku: 23,02 | přečteno: 519x