Jak jsem potkal majky (Brouci díl XV. - Pouzdřany 2023)

Broučí znalosti většiny z nás plynou z dávné četby Ferdy Mravence a občasného setkání s druhem dostatečně velkým či nápadným, aby si ho člověk povšiml – střevlík, beruška, chroust, zlatohlávek.

Za poznání, že je broučí a obecně hmyzí svět nesmírně bohatý a skrývá se v něm spousta krasavců okem leckdy takřka nepostřehnutelných, kteří vyniknou jako šperky teprve v objektivu šikovného fotografa s kvalitním vybavením a bezmeznou trpělivostí, za toto poznání vděčím svému synovi Jakubovi.

S jeho svolením se pokusím sérií blogů, v nichž jeho fotografie oději slovy, přiblížit krásu tvorů maličkých, leč všudypřítomných. Pro zachování jistého řádu zveřejním v každém dílu zajímavosti z jedné konkrétní lokality.

"Veni, vidi, pinxi" - tak by se dal shrnout výsledek první letošní Jakubovy expedice. Březnová cesta do Pouzdřan "na zkoušku" vyústila v nečekanou přehlídku běžnějších i vzácných majek. K úspěchu jistě přispělo i nezvykle krásné počasí, ale přece jen - najít během jedné výpravy hned čtyři z pěti druhů, které v Pouzdřanech žijí? To už je výkon.

Protože je dnešní blog monotematický, sluší se úvodem pojednat o majkách poněkud obšírněji.

Nápadné, sympatické a současně pro svou jedovatost trochu obávané, takové jsou majky. Ani běžnější druhy (majka obecná či majka fialová) se zdaleka nevyskytují všude, o vzácných druzích (třeba majka uralská) nemluvě. Právě Pouzdřany patří k lokalitám, kde je možné objevit několik druhů na jednom místě, na druhé straně v ČR všeobecně, tedy i v Pouzdřanech, už řada druhů zřejmě nenávratně vyhynula. Kromě úbytku vhodných biotopů to má majka nesnadné už z principu, z hlediska složitého vývojového cyklu zvaného nadproměna.

U většiny majčích druhů to chodí takto:

Nejprve naklade samička do země velké množství vajíček, zhruba 2000 až 4000. Vylíhnuvší se larvy - triungulini - vylezou na květy právě kvetoucích rostlin a tam čekají na vhodný "spoj" - zpravidla někoho z blanokřídlých, typicky samotářskou včelu - na níž odfrčí do hostitelského hnízda, kde najdou potravu a pokračují ve vývoji. Zásadní riziko této fáze je v tom, že larva neumí odlišit "komoně" správného od nevhodného, jakým může být třeba pavouk nebo zlatohlávek. Larva, která si vybere špatně, hyne. Larva, která dorazí na správné místo, tedy do příbytku vhodného hostitele, pozře vajíčko nebo larvičku hostitele a vrhne se na shromážděné zásoby. Pak projde dalším vývojem provázeným několikerou změnou tvaru, přezimuje a po přezimování se konečně vylíhne dospělec, který se aktivuje, jakmile se trochu oteplí. Značné rozdíly ve velikosti dospělců jsou dány množstvím potravy, které se larvám během vývoje v cizím hnízdě dostalo. Méně potravy - menší jedinec.

Potřeba klást velké množství vajíček vedla u majek k dost výraznému pohlavnímu dimorfismu - samičky jsou nápadné velkým zadečkem. Další rozlišovací znak u majky obecné a fialové jsou zalomená tykadla u samců - využívají toho při páření, kdy si mohou samičku lépe přidržet.

A nyní vzhůru na lov:

Točí se tu snad nový díl Predátora? Ale kdež, to je jen majka. I když ...

Jak to řekl Arnold?  "Ty máš ale pěknou drž...u"

Štíhlé tělo a vzorně zalomená tykadla - jasný sameček:

Majka obecná - samec

Když chce, umí rychle běhat:

Majka obecná - samec v běhu

Samička je opravdu již na první pohled mohutnější. A když pracuje, lítá písek na vše strany:

Majka obecná - samice

Po očištění vynikne krásně sytá modř:

Majka obecná - samice

Majka fialová - další z hojnějších druhů:

Majka fialová

Kampak to koukáš?

Majka fialová

A tady něco vzácnějšího:

Majka - Meloe decorus

Kdo chroustá, nezlobí. Nebo přinejmenším neprchá a dobře se fotí:

Meloe decorus - krmící se

Tady to na pastvu moc nevypadá ...

Meloe decorus

... ale tohle už je lepší:

Meloe decorus

Podívejte, jak umím hrabat:

Meloe decorus - hrabající

A takhle pěkně hluboko uložíme vajíčka, aby byla v bezpečí:

Meloe decorus - kladení vajec

A zase baštíme:

Meloe decorus - krmící se

Ano, správně. Od roku 1939 chodíme vpravo:

Majka uralská + Meloe decorus

I majka uralská má pořádný apetit:

Majka uralská - krmící se

Tohle vypadá také hezky šťavnatě:

Majka uralská - krmící se

Jinde už ji prakticky nenajdeme, v Pouzdřanech je naštěstí její populace lokálně dosti hojná:

Majka uralská

Majka uralská

Jediný obrázek, který pochází už z loňského roku. Je na něm pátá z pouzdřanských majek, ať máme všech pět (zdejších druhů) pohromadě:

Majka - Meloe scabriusculus

Naším příštím cílem bude Zábělá, kdysi oblíbené výletní místo Plzeňanů (XVI. díl)

Autor: Petr Široký | čtvrtek 6.4.2023 8:42 | karma článku: 37,18 | přečteno: 1083x