Jak jsem potkal brouky (Díl XVIII.- Rokycany 2)

Broučí znalosti většiny z nás plynou z dávné četby Ferdy Mravence a občasného setkání s druhem dostatečně velkým či nápadným, aby si ho člověk povšiml – střevlík, beruška, chroust, zlatohlávek.

Za poznání, že je broučí a obecně hmyzí svět nesmírně bohatý a skrývá se v něm spousta krasavců okem leckdy takřka nepostřehnutelných, kteří vyniknou jako šperky teprve v objektivu šikovného fotografa s kvalitním vybavením a bezmeznou trpělivostí, za toto poznání vděčím svému synovi Jakubovi.

S jeho svolením se pokusím sérií blogů, v nichž jeho fotografie oději slovy, přiblížit krásu tvorů maličkých, leč všudypřítomných. Pro zachování jistého řádu zveřejním v každém dílu zajímavosti z jedné konkrétní lokality.

A jsme zase v Rokycanech.

Dnešní nabídka je druhově poněkud pestřejší. Chceme ukázat, že krásné úlovky nacházíme nejen v chráněných lokalitách, jako je v případě Rokycan třeba lesopark Stráň, ale doslova i za humny, na zahradě ...

Vzhled nadmíru exotický, domicil středoevropský. Ale mandelinku bychom v ní na první pohled nehledali. Larvy se vyvíjejí na nejrůznějších travách a dospělci se zdržují na bodlácích:

Mandelinka trnitá

Nádherná modrá varianta druhu obvykle jasně zeleného. České jméno je přiléhavé, živí se listím olší:

Mandelinka olšová - Plagiosterna aenea var. haemorroidalis

Krásný, úhledný, býval na červeném seznamu:

Štítonoš - Cassida rufovirens

Dřepčíci zřejmě rádi dřepí. Tenhle se usadil na zdi, jinak je najdeme na lipnicovitých travách:

Dřepčík - Psylliodes picinus

Zase ta červená - když ona broukům zkrátka sluší. Dosti pozdní druh, který se objevuje až v srpnu a živí se mrtvým hmyzem:

Bradavičník – Anthocomus rufus

Postrach brukvovitých rostlin:

Loděc vesnovkový

To se nejdřív navrtá žalud, do něj se uloží vajíčko, z vajíčka se vylíhne larvička, když žalud spadne, tak larvička po čase vyleze, zakuklí se ... a nosatec je na světě:

Nosatec dubový

Sympatický příslušník přírodní úklidové čety, specializovaný na využití zvířecího trusu. Dnešní HR hantýrkou "operátor fekálií":

Hnojník jarní

Vzácnější příbuzný našeho oblíbence Vincenta, představeného v minulé rokycanské kapitole. Tenhle je teplomilný a preferuje doubravy:

Cariderus aeneus

Drabčík houbomilec:

Drabčík - Bolitobius cingulatus

Dravec, specializovaný na larvy dvoukřídlého hmyzu:

Drabčík - Tachinus subterraneus

Myrmekofilie není úchylka, ale životní styl. Tenhle drabčík soužije s mravenci a pravda, je trochu přelétavý - mladí jedinci se v létě vyvíjejí u černých lesních mravenců rodu Formica a na přezimování se stěhují k červeným mravencům rodu Myrmica, kde je nalezneme i na jaře. Produkují speciální feromony, které je chrání před případným mravenčím útokem:

Drabčík - Lomechusa emarginata

To se to jednomu žije, když ho druzí živí a opečovávají:

Lomechusa emarginata s hostiteli

Další mravencomil. Tenhle dotáhl příživu k dokonalosti - umí napodobit pohyby tykadel, které používají hladoví mravenci, takže splývá s ostatními strávníky a má o krmení postaráno. Je silně obrněný a v ohrožení se přimáčkne k zemi:

Lesknáček – Amphotus marginatus

Krásně vzorovaný milovník jehličnanů, bývá k nalezení třeba pod kůrou borovic:

Lesknáček čtyřskvrnný

Jako všichni lesknáčkové, i tenhle druh si rád pochutná na míze z poraněných stromů:

Lesknáček - Omosita colon

A příště se konečně vydáme do hlavního města. Třešňovka v Hrdlořezích - jazykolam i místo broukům zaslíbené (XIX. díl)

Autor: Petr Široký | čtvrtek 27.4.2023 8:42 | karma článku: 36,54 | přečteno: 1360x