Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Příběh exilového přátelství

Když se vystudovaný právník, publicista a spisovatel OTA ULČ (*1930) v americkém exilu seznámil s JOSEFEM ŠKVORECKÝM a ZDENOU SALIVAROVOU, začalo tím nejen jejich celoživotní přátelství, ale též Ulčova spisovatelská dráha – k psaní jej totiž přivedl právě Josef Škvorecký, který se stal i kmotrem jeho syna. Není proto divu, že se zakladatelé Sixty-Eight Publishers stali klíčovými protagonisty jeho vzpomínkové knihy s názvem ŠKVOREČTÍ, kterou vydalo stejně jako většinu Ulčových českých titulů pražské nakladatelství Šulc–Švarc.

Ota Ulč, Josef Škvorecký a Zdena Salivarová při prvním seznamování v americkém Binghamtonu

Dotyčná kniha je jakýmsi pel-melem vlastního vyprávění, přetištěné korespondence a citovaných článků – ostatně příběh celého díla začíná scénou autorova přehrabování se v krabici s memorabiliemi. Neméně různorodý je i její obsah – vzpomínky na Josefa a Zdenu často ustupují do pozadí před líčením autorových dalších zážitků a úvah, oba však zůstávají v textu (stejně jako v Ulčově životě) stále přítomni. Čtenář navnazený titulem knihy a bažící po důvěrných informacích týkajících se Škvoreckých sice nepřijde zkrátka, nalezne zde však mnohé pasáže, ba i celé kapitoly pojednávající o samotném autorovi a dalších exulantech. V textu lze proto vysledovat  hned několik vedlejších tematických linií, týkajících se kupříkladu vývoje Oty Ulče v uznávaného spisovatele či jeho cestovatelské vášně.

Stěžejní význam publikace však tkví v zachycení mnoha klíčových událostí, projektů a postav československého exilu (zásluhou Ulčova světoběžnictví zdaleka nejen toho amerického), a to nikoliv jen před rokem 1989, nýbrž i v letech následujících. Čtenáři se dostává osobního svědectví o často nelichotivých poměrech uvnitř exilové scény, které zvláště po revoluci a ztrátě společného nepřítele mnohdy přecházely v otevřené rozbroje mezi československými exulanty. Podobný osud se ostatně nevyhnul ani Škvoreckým – vedle zaslouženého uznání za jejich dlouholetou obětavou propagaci české kultury se jim dostalo i projevů nedůvěry, závisti či otevřeného nepřátelství. Nečekaně vlažné až odmítavé přijetí v rodné zemi spolu s rozčarováním z neuspokojivého polistopadového vývoje v Československu (potažmo České republice) pak zapříčinily, že množství exulantů – včetně Škvoreckých – se k definitivnímu návratu do vlasti nikdy neodhodlalo.

Přestože jsou Škvorečtí četbou poněkud neuspořádanou a místy trochu nezáživnou a jejich autor se úplně nevyvaroval typických nešvarů exilového pisatele (občasná jazyková kostrbatost, nadbytečné vysvětlování našinci dobře známých reálií apod.), představují cenné svědectví jak o zámořské existenci zakladatelů Sixty-Eight Publishers, tak o čtyřech dekádách československého (potažmo českého) exilu vůbec. Za zmínku stojí rovněž řada fotografií z autorova osobního archivu, stejně jako množství ukázek z bohaté korespondence, kterou mezi sebou rodiny Ulčových a Škvoreckých na trase Binghamton (USA) – Toronto (Kanada) po celá desetiletí vedly.

(in Půlnoční expres III/MMXIV)

Ota Ulč: Škvorečtí. Šulc–Švarc, Praha, 2014, 1. vydání, 240 stran.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Nagy | pondělí 17.3.2014 10:00 | karma článku: 8,26 | přečteno: 525x
  • Další články autora

Petr Nagy

Bída a sen

Egyptský spisovatel a filozof ALBERT COSSERY (1913–2008), žijící od roku 1945 v Paříži a přezdívaný „Voltaire od Nilu“, je u nás pohříchu neznámou postavou.

20.4.2015 v 8:00 | Karma: 7,31 | Přečteno: 395x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Arbesův portrét ve dvojím světle

Literární biografie již dlouho patří k oblíbeným žánrům nejen u nás. Také čeští čtenáři dychtivě sahají po titulech André Mauroise či Stefana Zweiga a stejné oblibě se u nich těší díla řady domácích autorů biografických románů – Františka Kožíka, Jarmily Loukotkové nebo... FRANTIŠKA VŠETIČKY. Právě Všetička je ovšem případem dosti specifickým, totiž úspěšným spisovatelem s průpravou literárního historika a teoretika. Obě tyto polohy se pak protínají v postavě Jakuba Arbesa (1840–1914), který se stal jak předmětem Všetičkovy odborné publikace s názvem Jakub Arbes (1993), tak hrdinou jeho biografického románu PŘED BRANAMI OMEGY.

13.4.2015 v 8:00 | Karma: 7,33 | Přečteno: 399x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Zeměplocha osiřelá, ale nesmrtelná

Ve čtvrtek 12. března mne stejně jako další miliony nadšených čtenářů děl sira TERRYHO PRATCHETTA zasáhla smutná zpráva hodící se spíše pro nadcházející pátek třináctého – veleúspěšný britský spisovatel a čelný představitel moderní humoristické fantasy ve svých šestašedesáti letech zemřel. Lítost nad odchodem autora, jehož knihy mne provázejí od dob středoškolských studií, nijak nezmírnily ani četné zvěsti o jeho dlouholetém zápasu s Alzheimerovou chorobou a netajeném úmyslu opustit svět vezdejší dobrovolně ještě před jejím vyvrcholením.

15.3.2015 v 13:06 | Karma: 20,79 | Přečteno: 816x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Připomenutí záslužné, avšak nešťastné

V dějinách naší literatury nalezneme celou řadu osobností, jejichž životní osudy a literární dílo upadly postupem času v zapomnění, přičemž v případě mnohých z nich lze dodat – k naší škodě. Třicet portrétů českých spisovatelů, novinářů, nakladatelů či kritiků, které potkal podobný osud, přináší kniha TOMÁŠE HEJNY s názvem POZAPOMENUTÉ OSOBNOSTI ČESKÉ LITERATURY.

27.1.2015 v 10:00 | Karma: 6,47 | Přečteno: 645x | Diskuse| Kultura

Petr Nagy

Čtení dobré až k vzteku

Spisovatel, hudebník, historik umění a nakladatelský redaktor MILAN URZA (*1983) si za hlavního hrdinu svého prozaického debutu zvolil postavu vskutku neobvyklou – starozákonního proroka Jeremiáše (někdy též Jeremjáš).

20.1.2015 v 11:12 | Karma: 6,81 | Přečteno: 581x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Publikace Nerudové jsou ostuda. Zesměšňuje všechny vědce, míní europoslanec

9. května 2024  12:08

Ekonomka a kandidátka do Evropského parlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová publikováním do...

Letouny F-16 budeme považovat za nosiče jaderných zbraní, varovalo Rusko

7. května 2024  14:14

Rusko bude považovat stíhačky F-16 americké výroby za nosiče jaderných zbraní bez ohledu na jejich...

Žáci mají výsledky přijímaček na SŠ, přijato je 94 procent uchazečů

15. května 2024  7:16,  aktualizováno  9:29

Přímý přenos V informačním systému DiPSy jsou k dispozici výsledky přijímacích zkoušek na střední školy. Ministr...

Ruská ofenziva u Charkova zpomalila. Invazní síly budují nárazníkovou zónu

15. května 2024  9:21

Sledujeme online Tempo ruských útočných operací v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zřejmě zpomalilo. Ve...

Korupční aféra pokračuje, ruský úředník měl doma 25 milionů a zlaté mince

15. května 2024  8:57

V Rusku zadrželi dalšího vysoce postaveného činitele ministerstva obrany kvůli podezření z...

Ženě vybuchla ve vagině petarda, málem zemřela. Před soudem stanul její manžel

15. května 2024  5:10,  aktualizováno  8:52

Před soud předstoupil Ukrajinec, který podle obžaloby loni v září v Kožlanech na Plzeňsku vážně...

  • Počet článků 148
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 635x
věčný student, filmový nadšenec a vášnivý čtenář, milovník starých časů... zakladatel Půlnoci, stránky věnované neprávem zapomenutým umělcům dob minulých, a šéfredaktor internetového kulturního měsíčníku Půlnoční expres... pracovník Národní knihovny ČR... knižní recenzent (iLiteratura, Host, Český rozhlas 3 – Vltava (Mozaika), Tvar aj.)