Poezie z domu alchymistova
dobový portrét Elizabeth Jane Westonové (1581–1612)
Jak napovídá podtitul knihy "Příběh básnířky Vestonie", svou hlavní hrdinku tentokrát hledala v oblasti umění a nikoliv politiky – řeč je o věhlasné autorce latinských básní Elizabeth Jane Westonové zvané Vestonia (nebo též Westonia), která žila a tvořila v Čechách na přelomu 16. a 17. století a někdy bývá označována za vůbec první českou básnířku.
Ačkoliv se má jednat o "historický román", kniha se až překvapivě drží faktografie a Beráková svůj příběh vypráví stylem poměrně nezúčastněným, což se odráží mimo jiné v malém množství dialogů či vnitřních monologů. Na druhou stranu je třeba uznat, že v tomto konkrétním případě nepředstavuje samotná historie nikterak nudné čtivo. To se týká zvláště první ze dvou částí knihy, nazvané Zrození básnířky, která se paradoxně samotnou Vestonií (respektive jejím dětstvím) příliš nezaobírá a líčí naopak dobrodružné osudy jejího nevlastního otce, proslulého alchymisty Edwarda Kelleyho, kvůli němuž se celá rodina vůbec vypravila z Anglie do Čech. Poměrně dobře zmapované cesty Kelleyho a jeho mistra, anglického učence Johna Deeho, po Evropě a jejich pobyt v Čechách tvoří totiž dostatečně poutavou dějovou linii, k níž vlastně není třeba mnoho dodávat, stačí ji pouze dovedně převyprávět, čehož se zkušená autorka vcelku úspěšně zhostila.
Zatímco v první polovině svazku se tedy Vestonia objevuje velmi sporadicky, obvykle spolu s matkou v rolích prosebnic přimlouvajících se u dvora za opakovaně souzeného Kelleyho, zbylým stranám knihy již jednoznačně dominuje. Druhá část nese název Poezie utěšitelka, v němž se odráží nelehká situace celé rodiny po smrti Edwarda Kelleyho, a popisuje dospívání Vestonie a její přerod v uznávanou básnířku. Současně je zde ovšem skrze postavy jejích četných nápadníků nastíněn život příslušníků vyšších tříd rudolfinské Prahy a také množství překážek, které v tomto prostředí číhaly na mladou, inteligentní a citlivou ženu.
Ve snaze zachytit vnitřní složitý proces hrdinčina zrání osobního i uměleckého je Beráková nucena mnohem více fabulovat, ovšem ani nyní neopouští pole vymezené životopisnými fakty. Autorka svou hrdinku doprovází až na samý konec jejích dnů a dotýká se tak i dalších životních rolí slavné básnířky, v nichž se ocitla navzdory skromnému počtu let, jenž jí byl na tomto světě vyměřen. Když totiž Vestonie v pouhých třiceti letech umírá, činí její skon ještě tragičtějším fakt, že zde neodchází pouze desátá Múza, čtvrtá Grácie, květ Minervy či ženský Ovidius, jak znějí některé z květnatých titulů, jimiž slavnou básnířku ověnčila historie, nýbrž také oddaná manželka a milující matka.
Kniha Zory Berákové nabízí čtivé a přitom nepříliš dovypravované seznámení s kromobyčejně zajímavou postavou českých kulturních dějin a k tomu ještě nadmíru dobrodružný příběh Johna Deeho a Edwarda Kelleyho, jemuž se zde dostává až překvapivě velkého prostoru, ale na škodu to vzhledem k jeho významu pro pozdější básnířčin vývoj není. Některým čtenářům možná bude chybět alespoň stručná informace o pramenech, z nichž Beráková při psaní svého románu vycházela, jiní se zase možná pozastaví nad autorčiným odvážným rozhodnutím vlastnoručně překládat přítomné latinské verše. To však nic nemění na faktu, že Desátá Múza je poutavým životopisným románem, o jakém si může většina významných postav naší historie nechat jen zdát.
(in Půlnoční expres XII/MMXIII)
Zora Beráková: Desátá Múza. Motto, Praha, 2013, 1. vydání, 160 stran.
Petr Nagy
Bída a sen

Egyptský spisovatel a filozof ALBERT COSSERY (1913–2008), žijící od roku 1945 v Paříži a přezdívaný „Voltaire od Nilu“, je u nás pohříchu neznámou postavou.
Petr Nagy
Arbesův portrét ve dvojím světle

Literární biografie již dlouho patří k oblíbeným žánrům nejen u nás. Také čeští čtenáři dychtivě sahají po titulech André Mauroise či Stefana Zweiga a stejné oblibě se u nich těší díla řady domácích autorů biografických románů – Františka Kožíka, Jarmily Loukotkové nebo... FRANTIŠKA VŠETIČKY. Právě Všetička je ovšem případem dosti specifickým, totiž úspěšným spisovatelem s průpravou literárního historika a teoretika. Obě tyto polohy se pak protínají v postavě Jakuba Arbesa (1840–1914), který se stal jak předmětem Všetičkovy odborné publikace s názvem Jakub Arbes (1993), tak hrdinou jeho biografického románu PŘED BRANAMI OMEGY.
Petr Nagy
Zeměplocha osiřelá, ale nesmrtelná

Ve čtvrtek 12. března mne stejně jako další miliony nadšených čtenářů děl sira TERRYHO PRATCHETTA zasáhla smutná zpráva hodící se spíše pro nadcházející pátek třináctého – veleúspěšný britský spisovatel a čelný představitel moderní humoristické fantasy ve svých šestašedesáti letech zemřel. Lítost nad odchodem autora, jehož knihy mne provázejí od dob středoškolských studií, nijak nezmírnily ani četné zvěsti o jeho dlouholetém zápasu s Alzheimerovou chorobou a netajeném úmyslu opustit svět vezdejší dobrovolně ještě před jejím vyvrcholením.
Petr Nagy
Připomenutí záslužné, avšak nešťastné

V dějinách naší literatury nalezneme celou řadu osobností, jejichž životní osudy a literární dílo upadly postupem času v zapomnění, přičemž v případě mnohých z nich lze dodat – k naší škodě. Třicet portrétů českých spisovatelů, novinářů, nakladatelů či kritiků, které potkal podobný osud, přináší kniha TOMÁŠE HEJNY s názvem POZAPOMENUTÉ OSOBNOSTI ČESKÉ LITERATURY.
Petr Nagy
Čtení dobré až k vzteku

Spisovatel, hudebník, historik umění a nakladatelský redaktor MILAN URZA (*1983) si za hlavního hrdinu svého prozaického debutu zvolil postavu vskutku neobvyklou – starozákonního proroka Jeremiáše (někdy též Jeremjáš).
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Dohoda před summitem. Země NATO se shodly, že na obranu půjde pět procent
Zástupci členských zemí NATO se v neděli dohodli na podobě závěrečné deklarace blížícího se...
Spor o Egejské moře se opět rozhořel. Turecko si nárokuje polovinu pro sebe
Mezi Tureckem a Řeckem se opět rozhořel spor o území v Egejském moři. Na základě takzvaného...
VIDEA TÝDNE: Zpověď Karlose Vémoly nebo falešní zubaři
Čtenáře serveru iDNES.cz v uplynulém týdnu nejvíce zaujala ukázka z nového dokumentárního seriálu...
„Chceme žít v míru.“ V Haagu protestovali proti výdajům na obranu a válce s Íránem
Stovky lidí v neděli protestovaly v centru nizozemského Haagu proti zvyšování vojenských výdajů...
- Počet článků 148
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 637x