Migranti a uprchlíci II

Není migrant jako migrant? Ale je. Tímto navazuji na svůj včerejší komentář k tématu a jako reakci na diskusi pod tímto článkem.

Přiznávám, že problémem včerejšího příspěvku bylo i to, že jsem opravdové téma jen nakousnul a čekal na reakce, místo toho, abych vše podal jasněji.

Tímto tedy vnesu další pohled i poznatky ze včerejší diskuse. Já se včera vyjádřil ve smyslu, že zde máme nicotné minimum politických azylantů, ale naopak značné množství ekonomických migrantů, které stále stoupá.

Většina diskutujících vedla debatu převážně tak, že jsem zastáncem, aby byla republika zaplavena lidmi pochybného charakteru, pochybných názorů, a hlavně lidmi nebezpečnými. A to přesto, že jsem v článku jasně napsal, že nezlehčuji problém Francie, Švédska ostatních zemí, kterým do vlasti nakráčelo ohromné množství migrantů, kteří se tam již radikalizují a vytváří ghetta, která jsou časovanou bombou. V diskusi jsem také několikrát zopakoval, že zde ani náhodou nechci něco podobného. A dokonce jsem i vládu pochválil, že odmítá přistoupit na kvóty a tím dává jasně najevo, že takto dopadnout nechceme ani náhodou.

Včera jsem také vůbec nehodnotil rozhovor z rádia, ve kterém mne zaujala právě ta část o poměru ekonomických ku politickým migrantům. Nehodnotil jsem ani hosta rozhovoru, ani neziskovou organizací, kde je ředitelem. Přesto jsem dostal odkaz na výroční zprávu této organizace, kde si ovšem diskutující neuvědomil, že je markantní rozdíl mezi neziskovou a nadací.

Ale.. Jen málo diskutérů si uvědomuje, že tady máme další problém, který se bere jako nicotný a nás neohrožující, a o kterém se moc nemluví. Tím problémem jsou migranti ekonomičtí. Ti, kteří zde dostávají práci, kterou majorita nechce vykonávat. Proč ji nechtějí místní vykonávat je možná i na samostatný článek.

Trochu odbočím.. Kamarádka je přes dvacet let provdaná v Německu v krásném malebném městečku. Mi osobně se tam moc líbí. I ona sama je nadšená z místních, i jak ji přijali mezi sebe prakticky hned při přestěhování. Při mě návštěvě jsme seděli na terase a já se ptal, co to je za kravál z nedaleké budovy, která vypadala jako ubytovna. "To jsou zahraniční dělníci místní továrny," odvětila. A společně s manželem, který tam žije od narození začali vyprávět. Že díky nedaleké továrně jsou u nich tito dělníci už dost dlouho. Nikdy nebyl zásadní problém. Vždy několik jich mělo pronajatý jeden byt, chodili do práce a dalo by se říct, že se i začlenili mezi místní. Problém nastal tehdy, když fabrika potřebovala další a další levnou pracovní sílu. Za touto silou se začaly stěhovat rodiny. A mnohdy početné rodiny. Manželky, sestry se téměř okamžitě začaly domáhat sociálních dávek a místní sociální systém je celkem štědrý. Vytvořila se komunita, kde ne všichni pracovali, což se zvýraznilo ve velkém měřítku při ekonomické krizi 2008. A protože i jim nastaly ekonomické problémy a mnozí si nemohli dovolit platit byt, bylo rozhodnuto. Velké město vzdálené cca. 30km, řeklo jasné ne. A tak byla v městečku přestavěna nevyužitá budova na něco podobného jako ubytovna. A tím vzniklo menší "ghetto" se svými pravidly, se svoji kulturou, se svým stylem života. Jelikož drtivá většina nepracovala, byli téměř neustále všichni doma, a jako doma se tam chovali. Jejich děti byly začleněny do kolektivu děti místní školy a školky. "Ghetto" začalo žít po svém ve dne i v noci. Do absurdna vše ještě vyhnaly místní úřady, když bylo na třídních schůzkách rodičům místních naznačeno, že by si měli děti přistěhovalců brát domů, aby i maminky z "ghetta" měly možnost si obstarat pochůzky po úřadech, a aby těmto dětem pomohli se začleněním. Nebudu to natahovat. Místní maminky mají nyní strach své děti pouštět ven samotné, protože se množí případy, kdy si jiné děti prostě vezmou jejich kolo, jejich balón, protože u nich to tak funguje, a množí se rvačky mezi dětmi, přibývá slovního napadání atd.

V diskusi pod včerejším článkem jsem nejdříve dostal nandáno, že jsem sluníckář (kdysi jsem byl i označen jako člen pražské kavárny, takže v pohodě), ale zarazil mě názor jiného diskutujícího, který se mnou nesouhlasil, ale pak přidal, že proti migrantům vlastně nic nemá, neboť je ve své firmě zaměstnává. Upozornil mě také na to, že mnoho z těchto ekonomických migrantů práci u nás bere jako přestupní stanicí pro další cestu dál do Evropy.

Uvědomuji si velmi dobře, že je velký rozdíl mezi ekonomickými a politickými migranty v souvislosti s nynějším stavem v Evropě. I to, že se ani nedá srovnávat kulturní prostředí, sociální návyky apod. Nechci ani moc polemizovat o tom, proč má náš průmysl potřebu sem dovážet dělníky z jiných zemí. Bylo mi řečeno, že je to kvůli konkurenceschopnosti. Tomu já moc nevěřím.

Nemusíme si nic nalhávat, většina z dělníků z jiných zemi pro průmysl jsou pracující na nejnižších pozicích a bydlí převážně na ubytovnách. Takže se o nějakém pozitivním kulturním prostředí nedá moc uvažovat.

My děláme nyní přesně to samé jako v Německu před lety. Máme u nás zhruba 640.000 těchto lidí, z nichž lékařů a lidí na vyšších postech nebude zase tak moc. Vždyť to je skoro jako obyvatel Brna a Ostravy dohromady. Čím více jich sem přijde, tím více budou vznikat komunity a "ghetta" se svými neshodami s místními, a tím více jich také odejde dál do EU.

Já nejsem ani náhodou pro to, aby u nás nepracovali lidé z jiných zemí! Ale jsem přesvědčen, že sem průmysl účelově vozí hromady dělníků, kteří by zde a v EU vůbec být nemuseli. Proč se tak děje a moc se o tom nemluví, to nechám na posouzení každého. Já si myslím, že to je tichá hrozba a snaha průmyslu jít nejjednodušší a nejlevnější cestou. Jak jsem psal v diskusi. Pokud budou průmyslníci myslet jen na své miliardy, udělají pro miliardy téměř všechno.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Burian | středa 26.5.2021 12:45 | karma článku: 28,39 | přečteno: 938x
  • Další články autora

Petr Burian

Být v rektu až po uši

15.1.2024 v 17:33 | Karma: 38,42

Petr Burian

Tatínek vám vyhlásí válku

16.3.2022 v 7:12 | Karma: 26,98

Petr Burian

Zobání

30.11.2021 v 9:54 | Karma: 20,73