Právo

Když budeme vědět, jaký práva jsou pro společnost prospěšná a jaká ne, mnohem lépe se vyznáme koho volit a koho ne.

Právo chápu jako společenský smlouvy zakazující nebo povolující chování lidí ve společnosti lidí, kterými si lidé řídí spolužití.
Pokud nám jde o naše, ale i společenský blahobyt. Jaké práva by měli být ve společnosti stanovena?
Mě se lidí rozdělení na negativní a pozitivní práva. Na příkladu hned ukážu, které práva jsou špatná a která jsou lepší.
Příklad pozitivního práva:
Pozitivní právo je třeba že každý má nárok na poskytnutí vzdělání nebo zdravotní peče.
Co je u lidí velice populární, protože volič hned slyší, že něco dostává. Co už není vidět je, že nám tím berou svobodu. Jak je to možné?
Nás svět tvoří omezené zdroje a výchozí bod není nějaká hranice bohatství stanovená lidmi.  Nežijeme v utopickém socialistickém světě, kde na každého čeká něco na co má právo. Jediný co dostaneme, když nebudeme nic dělat je smrt. Z toho je jasné, že to na co máme právo musí někdo pro nás vytvořit a ten kdo to musí vytvořit, nemůže mít právo odmítnou to neudělat. Není to otroctví? Doktor nebo učitel může odmítnout a dát výpověď a zároveň vládce za tuto práci dává peníze, které vybral od lidí, co mají právo na ty služby.  
Přesto co se stane v extrému, když odmítnou všichni doktoři a všichni učitelé. Co když opačně odmítnou všichni, co mají právo na tu službu, nebudou chtít platit předraženou cenu za tu službu. Pak aby toto právo bylo dodrženo, tak bude muset být silou donuceni bud ti odbornici, nebo ostatní obyčejní lidé, aby tuto službu zaručili. (třeba přes nouzový stav) Nebo silou může být vládcem zvýšena cena za tu službu, na kterou mají všichni právo. V konečném důsledku bude použito násilí, pokud se nenajde člověk, který by to chtěl udělat za stanovenou cenu a podmínek.
Toto právo učí lidi využívat sílu, aby se nemuseli dohodnout na společně schodě. Pomocí státu přinutí ostatní k vykonání toho na co je právo.
Pokud se stanový pozitivní právo moc vysoko vznikne otroctví. Otrokář má právo, aby měl dostatek vody, jídla, pohodlí atd. Na to samozřejmě má právo, jak otrokář, tak otrok. Otrokář si toho právo vyžádal dříve než otrok, a tak otrok mu to tedy poskytne, ale nemůže přestat protože, pak by už otrokářovy odepřel to na co má právo.
Příklad negativní práva:
Negativní právo je že každý se může vzdělávat a dostat zdravotní péči.
Tohle už není populistické a tak v demokracii těžko prosaditelné. Toto právo nám dává jistotu, že nikdo nikomu nemůže zakazovat nám poskytnout zdravotní péči, nebo nám bránit se vzdělávat. Také nikoho nenutí pro někoho něco dělat nedobrovolně.
Ano si bohatý, ale já nesouhlasím s tím co si udělal, tak tě neošetřím. Zároveň nemám právo bránit provedení ošetření tomuto člověku, když ho chce udělat někdo jiný.
Cítíte tam tu zodpovědnost?
Zraněný musí mít dobrou pověst mezi lidmi, pokud po nich bude něco chtít. (chudák A.B). Pokud to pro něj nechce člověk udělat zadarmo, může nabídnout odměnu podle sebe. Služba tedy je poskytovaná lidem, který jsou pro společnost užiteční. Protože nikdy úplně nevíme co budeme potřebovat od ostatních, jsme motivovaní být vnímány ostatními pozitivně. Takže dnešní svět je tak složitý, že nikdo nemůže si svépomocí poskytnout všechny služby a věci, tak je motivovaný dělat něco pro ostatní za peníze a pak za ně dostávat. Toto právo nutí lidi se naučit se dohodnout, protože bez toho nic nemají. => mír.  
Dodatek:
Pozitivní právo ve většině případů narušuje nějaké jiné právo. Třeba vlastnické právo. Za to negativní práva se mezi sebou nenarušují, a pokud ve společnosti je tržní systém, tak jsou lidé i motivováni vykonávat tyto služby. 
Jeden z příkladů, kdy se narušují pozitivní práva mezi sebou je česká ústava. Má vypadat, že poskytuje lidem ochranu, ale je to krásný přiklad že jakmile vládce, který bude konat ve veřejném zájmu, tak může proti vám si dovolit téměř cokoliv.
https://psp.cz/docs/laws/listina.html

Pro pokročilé:
Právo na svobodu slova chcete, aby bylo pozitivní nebo negativní?
Pozitivní vyžaduje vybudování ministerstva pravdy.
Negativní vyžaduje respektování vlastnických práv.
V jedné debatě tvrdil někdo, že se musí na internetu kontrolovat, kdo co píše, aby tam nikdo nepropagoval nesmyslí, protože lidé se nechají zfanatizovat. Pak se ptám. když vy budete pracovat v tom ministerstvu pravdy v té komisy. Jak zajistíte, aby vás okolí negativně neovlivnilo? Přeci jen jste člověk a nějak musíte nastavovat ty počítače, co to budou kontrolovat. (během výchovy a během dospělosti)
https://www.youtube.com/watch?v=FxNZshvmpn8 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Borovec | sobota 13.3.2021 8:00 | karma článku: 6,48 | přečteno: 177x