Důsledky zastropení ceny plynu a elektriky.

Co by se stalo kdyby to stát nezavedl? Proč je to oproti úspornému tarifu neudržitelný? Proč ekonomové to mají stejně těžké jako sestřičky v nemocnici?

Ekonomové to mají stejně těžké jako sestřičky v nemocnici. Když je pacient zavolá, že má bolesti tak oni mu musí lidsky říct, že další prášky na utlumení bolesti mu nemůže dát, protože by se předávkoval, nebo nejsou vhodné pro jeho zdravotní stav. Stejně tak ekonom musí varovat, že tato pomoc od státu utlumí bolest, ale následky pro důležité orgány jsou dlouhodobé zničující. Proto když už pomoci, tak cíleně. I na ekonoma působí síla vysokých cen, ale dobrý ekonom nebere svoje problémy nad společenský blaho.
Co stát plánuje?
Pro malé odběratele zákonem vymáhat maximální cenu elektriky 6Kč/KWh a cenu plynu 3Kč/KWh a zbytek ceny doplatí stát. Stát předpokládá, že to zvýší deficit státního rozpočtu o 130 miliard a že 70 miliard zaplatí přes daň výrobci s neočekávanými zisky. Neočekávaný zisky mají mít všichni výrobci elektriky, kteří ji vyrábějí z levnějších zdrojů, než je plyn.
Rychlé shrnutí: Zastropení cen má stejný efekt, jako by si všichni na svoji spotřebu půjčovali. Chudí by to asi udělali tak či tak, ale ostatní se zbytečně zadlužují. Druhý problém je, že všichni malí zákaznici ztrácí možnost se chovat podle pravdivých cenových informací.  Kvůli tomu budou mít větší spotřebu než která je potřeba a o to více se budou muset omezit firmy. Zastropení je horší než předchozí “úsporný“ tarif, protože lidé budou žít podle lživých cenových signálu a není dlouhodobě udržitelný.
Co by se stalo, kdyby stát nic nedělal?
Lidé by se omezili a také by omezili výrobu do takové úrovně, aby plyn a elektrika nedošla. Zároveň by neztratili motivaci na situaci vydělat a tím jí i řešit. Finančně nejslabší by zbankrotovali a ti kteří by si to zasloužili by dostali solidární pomoc od ostatních lidí.
Proč je to oproti úspornému tarifu neudržitelný?
1) Zvýšení spotřeby plynu a elektriky. Protože nižší cena nemotivuje tolik k šetření jako vyšší cena. Bude tedy větší nedostatek plynu a energie na konci zimy. (může dříve dojít) Což bude zvyšovat cenu a tím i zvětšovat výdaje státu.
2) Zvýší inflaci. Protože větší část bude placena na dluh. Tyto peníze budou vytvořeny ČNB a zvýšení nabídky peněz v oběhu sníží hodnotu (zboží) peněz. Do oběhu se odhadem dostane 130 miliard korun. Odhadem se vytvoří +2,2% nových peněz oproti aktuálnímu množství. To pomůže udržet příští rok inflaci výše. Tvoření inflace se bude zvětšovat podle zvyšující se ceny z důvodu vyšší spotřeby.
3)Demotivace investovat do levných zdrojů.
I když jsou plynové elektrárny drahé, tak je potřebujeme na udržení stability elektrické sítě. Protože jsou nejlepší na vykrytí nadprůměrné spotřeby během dne. Co dělá cca 9% vyrobené elektriky, během zimního období. (Německo 9,5% cca)
Protože stát chce, aby část energie dotovali výrobci energie, tak to způsobí:
3A) Tím že vezmeme zisky výrobcům levnější elektriky. Nebudou moci investovat do akumulace elektriky a tím zvýšit svojí dominanci na trhu a vytlačit tím konkurenční plynové elektrárny, který nám nejvíce zvyšují cenu. Taky jím bereme odměnu za to, že v minulosti se rozhodli pro levnější a méně rizikový zdroj energie.
3B) Vytváří to další korupční možnosti a účetní podvody.
3C) Peníze (vzácné zdroje) půjdou více výrobcům elektriky z plynu, ty ale nemají zkušenosti s uchováváním elektriky. Výrobci elektriky z plynu ani nejsou motivovaní uchovávat elektriku, protože by znehodnocovali svoje plynové elektrárny do budoucna. Je tedy pravděpodobnější, že zisk nevyužijí na vyřešení příčiny vysoké ceny energie.
4) Zastropení ceny pomůže těm nejchudším, aby nezkrachovali. Budou ale lidé díky tomu dluhu schopni vytvořit větší hodnoty než opatření stálo i s úroky? Pokud ne, bude to mít stejný efekt jako půjčovat si na dovolenou. Kdy si letošní zimu užijí více, ale další roky budou ještě více muset dělat a to s úroky.
5) Zvětšení rizika chudoby.
Tohle státní opatření, nevytváří větší nabídku energie a jen zvyšuje poptávku a budoucí inflaci a to stále se zrychlujícím se tempem. Přesto se může stát, že tržní cena nakonec spadne pod maximální cenu a celé se to zastaví. Pak, ale problém vyřešilo něco jiného a toto státní řešení nijak nepomohlo. Přesto to u lidí způsobí dojem, že stát jim příště pomůže zas a že může cokoliv co nás bolí vyřešit tiskem peněz. Je to řešení, kde nevidí, koho okrádají a nebo, že to okrádá je samotné.
Děkuji, že se zajímáte, co stát způsobuje, pod tlakem nezodpovědných a ekonomicky nevzdělaných lidí, věřící ve stát a popírající, že svět je tvořený z omezených zdrojů.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Borovec | čtvrtek 15.9.2022 15:41 | karma článku: 16,42 | přečteno: 613x