Důsledky inflace peněz
Co to je?
Jak většina ví, inflace je znehodnocení měny. To znamená, že za práci, kterou uděláme dnes, si za rok koupíme méně. Lze to přirovnat k situaci, kdy pomůžeme kamarádovi a on po roce už zapomene, jak těžké to pro nás bylo mu pomoci. Někteří by mohli tvrdit, že je to správné, ale to není všechno. Pro pokračování je nutné jednoduše a stručně vysvětlit, jak vzniká inflace.
Jak vzniká?
A) Tržně: Pokud bude špatná úroda, málo pracujících, nebo jakákoli pohroma, která vytvoří nedostatek zboží, ceny zboží vzrostou a tím pádem peníze ztratí na hodnotě. Za peníze si koupíte méně, jejich hodnota klesne vůči hodnotě zboží. Katastrofy moc neovlivníme a růst ceny je přirozený a v důsledku pomáhá řešit problém, protože zákazníky motivuje k šetření a výrobce k větší produkci, díky lidské chamtivosti.
B) Uměle vytvořená inflace měn (i české koruny): Každý asi ví, že je stanoven cíl inflace na 2,5 % ročně. Ale velmi málo lidí ví, jak se toho dosahuje. Když dojde ke špatné úrodě, cena surovin se zvýší, protože jich bude málo v oběhu, a platí to i naopak - pokud bude měny hodně, její hodnota půjde dolů. Stát využívá centrální banky (ČNB, FED, ECB atd.), aby vytvářel nové peníze (Kč, €...) z ničeho a pustil je do oběhu tak, aby vytvořil inflaci na 2,5 %. Bohužel to není to nejhorší. Většina nové měny se vytváří přes hypotéky - když si člověk vezme hypotéku, tak 90-98 % peněz, které dostane jako dlužník, není našetřeno bankou nebo jejími klienty, ale úplně nově vytvořené peníze. Pokud dlužník hypotéku splatí, nově vytvořené peníze zaniknou (úroky z dlužné částky ne). Dalším způsobem, jak se k tomu dostávají, je, že stát vypisuje státní dluhopisy, které kupují banky, a centrální banka je potom od nich odkupuje. Pokud stát svůj dluh splatí, peníze zaniknou. Další možností je, že centrální banka koupí přímo dluhopisy velkých firem.
Co to způsobuje lidem?
1. Je patrné z fungování, že jakmile by lidé nebo stát přestal se zadlužovat nebo jen si přestal půjčovat více, než splácí. Tak by měna už nebyla inflační, ale deflační. Pokud by byla deflační, tak by si lidé přestali půjčovat a ještě více by se snažili splatit své dluhy. Ještě větší deflace. Co by způsobilo krizi. Všichni by chtěli pracovat, ale kupovalo by se jen to nejnutnější. Předem upozorňuji, že tenhle problém deflační spirály mají jen peníze, kde se vytváří nové peníze dluhem a ničí splacením.
Pokud se nezadluží lidé a firmy i kdyby nesmyslně, tak bude muset stát, jinak by se inflace neudržela a přišla by krize. Systém nuceně zadlužuje lidi, aby fungoval.
2. Nová měna není dávaná všem rovnoměrně. Takže ti, kteří mají tuhle novou měnu mezi prvními, mají peníze, které lidé (trh) ještě nezapočítali do ceny a oni si kupují zboží a služby ještě za ceny, které nezohlednili znehodnocení peněz. Takže nejvíce budou okradeni ti, kteří spoří a peníze dlouho nepoužívají. Třeba ti mladí, kteří si šetří na auto či dům, nebo staří, kteří si spoří na důchod. Po podrobnější vysvětlení si najděte Cantillonův efekt.
3. Morální důsledek: V ideálním případě je inflace nastavena tak, aby se každý dokázal neustále zadlužovat a zároveň neměl problém se splácením. To je však velmi riskantní, a pravidelně se to neděje. Následkem toho se do krachu dostávají nejen jednotlivci, ale i firmy a státy, což vede k sociálním nepokojům a ztrátám. Velmi pravděpodobně tedy systém vždy vytvoří lidi v exekuci, protože je navržen tak, že snižuje úrokové sazby natolik, dokud si nepůjčí i ti nejchudší, kteří nezvládnou následnou změnu životních podmínek. Tím se dosáhne požadované inflace.
4. Není vytvářeno jen 2,5% nové měny za rok! Přirozená je deflace. Pokud se automatizuje výroba, cena výrobku klesne třeba o -2 %, což je deflace, neboli -2% inflace. Ale cílem je inflace 2,5 %. Takže oni musí vytvořit 4,5 % nové měny (-2 + 4,5 = 2,5). Toto platí u každého zboží dohromady, ale všechno zboží není do inflace započítáváno, jako třeba akcie, nemovitosti, které samozřejmě budou růst nejvíce. Protože lidé se budou před inflací tam schovávat. Místo automatizace se nechá představit jakýkoli pokrok, který usnadní práci. Pro ty, kteří nevěří, že je to tolik, je zde odkaz na vývoj množství české měny v oběhu.
Koruna: 2023 = 8,9%, 2022 = 5,6%, 2021 = 6,3%, 2020 = 11 %, 2019 = 7,88 %, 2018 = 5,97 %, 2017 = 6,98 %, 2016 = 8,09 %, 2015 = 9,34 %, 2014 = 6,59 %, 2007 = 15 %.
https://tradingeconomics.com/czech-republic/money-supply-m2Dolar:
https://fred.stlouisfed.org/series/M2
5. Ekologie. Nové peníze si natiskneme, ale novou planetu ne. Díky vytváření nových peněz se mohou lidé a státy chovat nezodpovědně, neekonomicky a plýtvat tak omezenými zdroji, jak lidskými, tak přírodními. Mrzí mě, že ekologové většinou nemají ekonomické vzdělání a nebojují proti cílenému vytváření inflace. (Proto se nerad hlásím k ekologům, i když do ní hodně investuji.)
6. Inflace mění i chování lidí. Inflace nutí lidi nedržet peníze na stáří, ale neustále držet aktiva genrující zisk. To bohužel ne všichni zvládnou a tak si volí jednoduší cestu a to myslet krátkodobě a nezodpovědně, co nejrychleji peníze utratit a pak nejsou připraven na případné problémy. Co se hodí státu, který si rád zahraje na hrdinu, co vás zachrání. Šetřit na své sny a cíle taky není výhodné, lepší je si na dům půjčit a využít inflaci, která bude zmenšovat hodnotu vašeho dluhu. Můžete mít cokoli, stačí se smluvně upsat. Odměna přichází dříve než je vykonaná odpovídající práce. Inflace bohužel u lidí 21. století nemotivuje ke zvětšování bohatství, ale k plítvání. Pro více informací vyhledejte: časové preference.
7. Vláda to využívá k záchraně firem, které by v krizi zkrachovaly. Co je špatně. Trh se nemůže očistit od firem, které to dělají špatně, tedy tak, jak lidé chtějí podle své peněženky. Firmy které spotřebovávají více zdrojů než od lidí dostanou nákupem produktu, by měli zkrachovat aby neplítvali zdroji, to se ale nemusí dít když na dluh je zachrání stát pomocí dotací. Tím se vytvíří jak inflace tak neefektivita na trhu. Což je plýtvání lidskými zdroji. Nechávají lidi dělat to, co aktuálně není potřeba. Inflace pak místo motivace k budování bohatství bohatství v rukou nevzdělaných lidí přetvoří na motivaci plítvat zdroji a zmenšovat efektivitu trhu.
Pro více informací vyhledej: cenové signály.
8. Produkty se nemusí jen zdražovat, ale pro udržení konkurenční výhody se produkty zmenšují a nebo se zhoršuje jejich kvalita. Pak ale centrální banka nevidí, že inflace už na výrobek zapůsobila, třeba snížením hmotnosti ze 160g na 156g, a myslí si, že musí více natisknout nových peněz, protože nedosáhli cíle 2,5%. Výsledkem je, že na trhu jsou nekvalitní výrobky.
9. Nové peníze časem vždy skončí nejvíce v aktivách jako nemovitostech, pozemcích, akciích atd. Centrální banka uměle zvětšuje poptávku po těchto aktivách, a tak je potřeba mnohem více domů než by bylo potřeba, a když to trh nestihne pokrýt, většinou kvůli regulaci státu, tak rostou ceny. A aktiva jsou méně dostupná pro své účely.
10. Systém během krizí umožňuje získávat peníze snadno prostřednictvím spořicích účtů v bankách. Banky jednoduše vyberou peníze od klientů, pošlou je centrální bance, která k nim podle aktuálního úroku přidá další prostředky. To však nevytváří větší bohatství než peníze bez inflace; naopak, v těžkých časech to spíše motivuje k nečinnosti.
(Vždy, když centrální banky řekly, že začnou (tisknout) vytvářet novou měnu, byla to nejlepší příležitost koupit aktiva, jako v roce 2008, 2018, 2020, ale vyžaduje to důvěru v ekonomické zákony.)
Peníze nekazí lidi, jen zvýrazňují jejich povahu. Moc nad penězi kazí, a zatím se žádný vládce té moci neubránil.
Kdomu se dnešní sistem nelíbí a souhlasí že negativní důsledky převyšují pozitivní, může začít používat neinflašní peníze jako Tron. Hlavně ale musí chránit a boovat za rovná prava mezi penězi.
Děkuji že se zajímate o důsledky lidského jednání.
Pro doplnění informací o penězích:
https://odlukapenez.cz/
https://www.youtube.com/watch?v=F8VmAN17dcIhttps://www.youtube.com/channel/UCPeggYc0oUjcRZJq1P08onA/search?query=pen%C3%ADzehttps://www.youtube.com/watch?v=qWtETyKXBsY&feature=youtu.behttps://www.mall.tv/kdo-to-plati/inflace-6-zasadnich-veci-ktere-by-mel-vedet-kazdy-z-nas
Petr Borovec
Bitcoin byl, ale už nebude dobrý na nelegální činnosti

Bitcoin byl kdysi synonymem pro digitální svobodu a absolutní kontrolu nad vlastními penězi. Ale časy se mění. Co když jeho budoucnost směřuje zcela jiným směrem, než si přejí jeho nejvěrnější zastánci?
Petr Borovec
Anarchokapitalismus vs volný trh.

Anarchokapitalisté často volají po volném trhu – ale opravdu ho chtějí i v oblasti práva? Nebo jen v ekonomice, zatímco právo chtějí centrálně řídit jedním neměnným pravidlem?
Petr Borovec
Koho mám volit, aby v české republice rostla životní úroveň?

Dříve velmi čtené hodnocení politických stran je zpět – nově zjednodušené, aktualizované a doplněné o praktický návod, jak si vybrat stranu, která má největší šanci skutečně zvýšit životní úroveň v Česku. bez emocí a ideologie
Petr Borovec
Chytřejší demokracie

Efektivnější než svobodný trh i než demokracie. Můžeme zvolit kohokoliv, ale nejvíce rozhodovat budou ti, kdo tomu rozumí.
Petr Borovec
85 % Čechů podporuje eutanazii – proč ODS ne?

Koho se ODS bojí, nebo je jen neschopnou stranou uspokojit poptávku svojí nabídkou? Strana, která se ohání svobodou jednotlivce, najednou mlčí tam, kde je svoboda nejzásadnější – v rozhodování o vlastním životě.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
O život už se bát nemusíme. Rasismus ale nezmizel, převlékl se, říká Patrik Banga
Premium „Až dojdou Ukrajinci, budou lidi zase nadávat nám Romům. Předsudečná nenávist totiž nikdy nezmizí,“...
Pákistán nominoval Trumpa na Nobelovu cenu za mír. Prezident po ní dlouho touží
Pákistán nominuje amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír za jeho úsilí o...
Litoměřice ožily Pány kluky. Město se vrátilo do časů oblíbeného filmu
Severočeské Litoměřice se vrátily v čase o půl století zpět. Do doby, kdy se ve městě natáčely...
Vysvědčení by nemělo být překvapení, upozorňuje ředitelka krizové linky
Konec školního roku patří mezi krizová období. Děti se totiž bojí reakce na špatné známky a rodiče...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 131
- Celková karma 8,60
- Průměrná čtenost 406x
Více informací na mém FB,