Daň ze zisku

Jaké má dopady daň ze zisku v sektoru, kde je problem s nedostatkem? V minulém článku jsem se lehce zmínil o windfall tax a o sektorové dani kvůli ziskům. Nenapsal jsem to zcela správně a tak se to tu v krátkosti snažím vysvětlit.    

Víme, že když je něčeho málo je to drahé a tím pádem výrobci tohoto zboží mají velké zisky (% mají stejné, nebo menší, vůči ceně zboží). Což je dobře protože tyto zisky mohou využít na rozšíření výroby a tím vyřešit nedostatek a vyřešit problém a snížit cenu. Pravdou je, že předpokládáme zároveň i doufáme, že majitelé budou chamtiví a budou chtít více zisku a tak zisk investují, na rozšíření výroby a tím zvětší svůj zisk.
Problém je, že pokud lidé žijí v socialismu jako dnes, jejich přirozené vlastnosti nemusí být tak silné díky strachu ze státu. Tak zisk nemusí být ochotni investovat a tím nemusí řešit problem, který trápí zákazníky. Tím že stát zavede daň ze zisku nutí tyto majitelé, aby neměli zisk. Tedy ti co nechtějí pomoci vyřešit problém (zainvestováním zisku) jsou motivováni snížit cenu, aby neměli zisk. A ti kteří chtějí pomoci vyřešit problém mohou dát vysokou cenu a zisk hned zainvestovat a tím se vyhnout dani a pomoci společnosti. Problém je, že toto vytvoří velký cenový rozdíl což se občanům nebude líbit . A zákazníci si přirozeně vyberou menší cenu, takže ti co chtějí pomoci mají malý příjem a výsledek je, že většina výrobců v sektoru neřeší a NEJSOU MOTIVOVÁNI řešit problém . Dokonce to vytvoří demotivaci.
Dále daň zvyšuje uměle náklady na poskytnutí služby zákazníkům a tak i uměle zvyšuje cenu. Tlačí výrobce do menších zisků a tím většího rizika, že zkrachují pokud správně nenaplánují a neodhadnou budoucí situaci, nebo pokud se stane něco neočekávatelného, co nezvládnou pokrýt ze snížených zisků.
Pokud sebereme zisky podnikatelům a dáme je státu. Stále nemáme jistotu že budou využity na vyřešení problému. 1) Stát může zvolit socialistické řešení, kdy peníze využije na dotování zákazníků (to co převážně dělá český stát) Čím způsobí že stejný peníze dvakrát zvednou cenu nedostatkového zboží. 2) Stát muže peníze investovat do budování nových zdrojů , nebo alternativních a tím zvýšit výrobu nedostatkového zboží. Ale velmi pravděpodobně to bude znamenat znova dát peníze těm které právě zdanil. Takže tito lidé, aby dostali odměnu za svojí práci musí jí vykonat dvakrát (vyrobit vzácný zdroj a ještě postavit novou výrobu vzácného zdroje).
Proto je socialismus méně efektivní a selhává dlouhodobě. Demotivuje řešit problem a zvětšuje riziko, že lidé selžou při své práci.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Borovec | středa 23.11.2022 16:54 | karma článku: 10,47 | přečteno: 268x