Bitcoin - první krypto fiat

Krypto aktivum, které vzniklo jako první a také jako první bylo státem použito jako státní peníze s nuceným oběhem. Bude Bitcoin dobrými penězi? Jak funguje?

(musím se přiznat, že v minulosti jsem byl 4 roky aktivní Bitcoin maximalista)
Platby:
Platit Bitcoinem je jednoduché, drahé a pomalé. Proto se na placení využívá druhá vrstva bitcoinu a to Lightning Network (dále jen LN), kde jsou převody okamžité a levné. Jednotlivé transakce na první vrstvě se schvalují každých 10 minut a většinou je potřeba více potvrzení, a tak transakce trvá cca 30 minut. Pokud zaplatíte průměrný poplatek, který je aktuálně 10 satoshi za 1 vB, což dělá přibližně 30 Kč (29.7.2023). V situaci, kdy má Bitcoin 1 milion aktivních adres a už teď má 100% plné bloky, tak při dalším růstu uživatelů bude i růst transakční poplatky. Tyto transakční poplatky odměňují těžaře, kteří uzavřeli blok.
Těžba:
Bitcoin udržují funkční třetí strany a to těžaři potvrzující bloky a operátoři full node (serverů, kteří netěží, ale šíří informace a kontrolují je). Těžaři by nebyli třetími stranami, pokud by museli vlastnit i peníze při správě peněžního systému. Těžba vyžaduje velkou spotřebu elektriky kvůli tomu, aby náhodně rozhodli, kdo bude moci uzavřít blok s transakcemi a získat odměnu. Tomuhle systému se říká Proof of Work (POW). Rychlost uzavírání bloku je regulovaná obtížností těžby, čím více těžebního výkonu je zapojeno, tím obtížnější je výpočet náhodného čísla a naopak při poklesu těžebního výkonu klesá obtížnost těžby.
Změna všech parametrů, včetně vzácnosti, lze provést při více než 90% shodě těžařů.
LN zajišťuje platby okamžité a zadarmo, a transakce se potvrzují bez těžby, dokud platební kanál není uzavřený. Uzavření kanálu není téměř žádná ekonomická motivace.

Bude Bitcoin dobrými penězi?
Bitcoin nejsou příliš bezpečné peníze vůči znehodnocení z důvodu POW. Těžaři potřebují ke své práci těžební stroje a elektriku, tedy vůbec nepotřebují svůj produkt.Znehodnocováním svého produktu se sami neokrádají, což peníze nechrání proti státnímu útoku, kdy stát zákonem přikazuje používání vybraných peněz. Co v historii vždy dlouhodobě vedlo k znehodnocení peněz, protože zákon brání konkurenci efektivně konkurovat a tím pádem se těžařům vyplatí znehodnocovat svůj produkt bez obav ztráty zákazníků a hodnoty svého majetku. Bitcoin neřeší problém, kvůli kterému údajně vznikl.

Další nevýhoda POW je: Těžební výkon není omezený, a tak jakákoli nové navýšení obtížnosti těžby snižuje všem ostatním jejich vlastnické (rozhodné) právo řídit systém. Takže ty nejúspěšnější a největší, kteří maximalizují zisk z těžby a reinvestují ho do těžebního výkonu, vytlačují ty, kteří nenavyšují výkon a neuzavírají bloky. Těžba kvůli tomu nutně směřuje k centralizaci. Tento problém se snaží řešit vytvoření těžebních poolů, kde zisk je rozdělovaný mezi všechny, opět ale podle výkonu, takže ti s největším ziskem zvětšují těžební výkon nejrychleji a problém zůstává jen je pomalejší.Rostoucí obtížnost těžby neznamená větší decentralizaci. Protože nevíme, jestli navyšuje těžbu dominantní hráč nebo nová konkurence.
(Jen pro představu POS tento problém není, protože i kdyby měl hráč (nebo stát) sebe větší zisk, tak současný držitelé vlastnického práva měnit systém (držitel peněz) nemusí prodat za nic na světě a tak hráč, který se chce stát dominantním nemá žádnou možnost se stát dominantním, pokud nepoužije násilí fyzické. Ti, kteří si chtějí udržet hlasovací právo v POS, tak jim stačí mít kladný rozpočet (být spořiví), tedy více dělat pro společnost lidí než z ní čerpat, bez ohledu na to, co dělají druzí. Co stát umí velmi špatně kvůli tomu, jak je navržen.)

Další nevýhoda POW je: Vyšší bezpečnost pálení elektriky nezajišťuje, ale jen slouží k náhodnému vybrání, kdo uzavře blok. Výběr je náhodný jen mezi lidmi, kteří vlastní levný zdroj elektriky a efektivní technologii a politickou moc. Je tedy náhodně vybíráno ne mezi zákazníky, ale producenty. Výběr nezajišťuje, ženebudou chtít větší zisk pomocí monetární inflace. Pálení elektriky na Bitcoinu nezajišťuje ochranu proti historickému opakovanému znehodnocení peněz.
Závěr:
Bitcoin nám nenabízí nové lepší peníze. Bitcoin je spravován třetími stranami, které jsou aktuálně decentralizované, ale směřuje to k centralizaci.Těžaři by nebyli třetími stranami, pokud by museli vlastnit i peníze při správě peněžního systému. Bitcoin má nedostatečnou ekonomickou motivaci, kde je výhodné znehodnocovat peníze, pokud nemají konkurenci. To už tu v historii bylo a nefungovalo to, proč to tedy zkoušet znovu? Trhu stačilo pouhých 12 let, aby odhalil tuto slabost. Třetí strany využili stát k zajištění si zákazníků v zemi El Salvador a dalších. S přibývající adopcí socialisticky smýšlejících zákazníků se to bude zrychlovat.

Děkuji, že se zajímáte o nejdůležitější vynález, který vznikl přirozeně.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Borovec | sobota 29.7.2023 22:17 | karma článku: 7,58 | přečteno: 232x