Vodu! (Návod, jak nezdechnout v hospodě žízní)
Neputovali jsme po Sahaře. Putovali jsme po pražských hospodách. A nebyla to fata morgana.
Nevím, jak je to možné, ale snad v každé hospodě v centru se číšník či servírka upřímně poděsí, když na otázku, co si dáte k pití, odpovíte: "Vodu z kohoutku, prosím." Je poledne, vy se chcete rychle najíst a zaručeně k tomu netoužíte pít alkohol. Na lepivé sladké limonády nemáte chuť už třicet let a duší jste tak trochu ekolog, takže vás doslova bolí, když vidíte baterii plastových lahví s vodou obvykle o nic lepší než ta, co teče z vodovoru, a určitě ne tak čerstvou. Číšníci, servírky a majitelé na to ovšem nahlíížejí jinak.
Úplně vidíte, jak se zachvějí, ale rozhodnou se předstírat, že nepochopili.
"Perlivou – neperlivou – jemně perlivou?"
"Vodovodní."
Polknutí. "To nemáme!"
"Moment – vy tu nemáte vodovod?"
"No... to ano."
"Tak by snad neměl být problém natočit do sklenice vodu, ne?"
"Ne, to nejde. Voda je závadná! Tu vám podávat nemůžeme."
Když by mi hostinský v Egyptě, Afghanistánu nebo třeba v Keni šetrně oznámil, že bych v zájmu vlastního zdraví neměla pít místní vodu, asi bych mu to věřila. V Praze je to ovšem nesmysl. Kdyby v restauračním zařízení tekla závadná voda, hygienikové by ho brzo zavřeli. Ví to majitel, ví to číšník, ví to servírka, ví to zákazník. A tak se pro změnu podiví on: "Ale? Vy máte závadnou vodu? Pozoruhodné. To máte ze Želivky nebo z Káraného? Oznámili jste to hygienikům?"
Pak doufá, že když si ze zoufalství nakonec přece jen objedná pivo (plzeň dvanáctku, protože jiné tu netočí), nevylepší mu ho číšník pár deckami jiné tekutiny o něco zlatavější barvy.
Další možnost je nic nekomentovat a suše požádat o prázdnou skleničku, a pokud číšník vyměkne a přinese ji, suverénně se odebrat k toaletám a pak se vítězně vrátit s plnou sklenkou chladné, osvěživé – a zaručeně pitné – vodičky. (V lepších podnicích, kde už je prostřeno a v naději, že si k obědu dáte láhev vína, stojí na bělostném ubrousku dnem vzhůru vinné skleničky, je toto dějství možné vynechat a na záchod si zajít rovnou.)
V některých hospodách se už bohužel poučili – na záchodech teče z kohoutku protivně teplá voda, na jakou má chuť jen málokdo. A nabrat si ji přímo z mísy... k tomu jsem se dosud neodhodlala. Jistě, ohřívat vodu něco stojí, ale hospodám se to nejspíš vyplatí, vyberou si to od žíznivých hostů v ceně té balené.
Důvody, proč nemůžete dostat vodu z kohoutku, nejsou nijak zvlášť vynalézavé a není jich mnoho, ale přece jsem jich během let pár posbírala. Kromě téměř obligátní "závadné vody" či "zrezivělého potrubí" se doslechnete, že "pan vedoucí to nedovolí", "to bych si pěkně ušoupal nohy, kdybych kunčoftům nosil vobyčejnou vodu", "v umyvadle jsou tasemnice" a "jo, to by se vám hodilo, pít vodu z kohoutku, víte, co nás to stojí?"
Občas si říkám, že jsem rozmazlená z Ameriky (kde před vás snad v každé restauraci postaví sklenici vody s ledem ještě dřív, než vám podají jídelní lístek), z Anglie (kde vám ji na požádání kdykoli natočí a zeptají se, jestli do ní chcete led nebo citron), z Indie (kde vám číšník bez říkání nalije vodu z karafy a zdůrazní, že je filtrovaná), z Nigérie (kde vám donesou pytlík s ledovou Pure Water, vodou, pravda, balenou – v některých oblastech je lepší vodu ze studní nepít --, ale podávanou zadarmo, v ceně oběda). Jsem rozmazlená z míst, kde je nutné obyčejnou vodu přinášet na hlavě ze studně vzdálené několik kilometrů, ale kde by nikoho nenapadlo odmítnout ji nalít hostovi. Skoro se mi zdá, že jsem rozmazlená ze zbytku světa – snad z každého místa, které jsem kdy navštívila, kromě Čech a Moravy. Chcete-li chcípnout žízní v hospodě, v Praze se vám to podaří nejdřív.
Dávno jsem se naučila bránit úskokům restauratérů, pokud se vodovodní vody týče. Když mi pan vrchní objasní, že jim teče závadná voda, nabídnu se, že sama zavolám hygienikům, aby s tím něco udělali.. Když číšník na žádost o vodu z kohoutku pokývne a pak přinese na tácku už otevřenou matonku za čtyřicet osm korun s tím, že "jste přece chtěla vodu, ne?" bez milosti ji vrátím (a pak si zkontroluju, jestli mi ji náhodou nepřipočetli k účtu). V batůžku si nosím láhev s vlastní vodou (z kohoutku, samozřejmě), ze které, když není zbytí, demonstrativně popíjím. Pokud se mi ji majitelé či zaměstnanci pokusí vyrvat z pazourů, hrdinně ji bráním. Do vyprahlé pouště jménem pražské hospody se nikdy nepouštím nepřipravená.
Dlouho jsem žila v přesvědčení, že stačí trochu drzosti a nepřijdou si na vás. A vidíte, zase mě převezli! Předevčírem jsem v jedné pražské restauračce poprosila o vodu – z kohoutku, prosím! – a příjemně mě překvapilo, když mladá servírka zdvořile kývla a ještě se zeptala, jak velkou si přeju sklenici. "Půllitr!" řekla jsem nenapitně a ona ji hned donesla. Když mi ji pokládala na stůl – vlažnou vodu z kohoutku --, oznámila si, že si tu účtují za decku dvanáct korun, takže mě půl litru přijde na šedesát. Pivíčko tu ale mají laciné – za pouhých čtyřiadvacet.
Díky čtenářce z Hnutí Česko pije z vodovodu jsem se dozvěděla, že existuje mapka podniků, které žíznivým nalijí. Zde je: http://zvodovodu.cz/.
Iva Pekárková
Jak se K. stal mocným čarodějem
Bylo kouzelné slunečné ráno. K. se rozhodl, že zas jednou pojede do práce na kole. A protože tohle bylo poprvé, co po zimě vytáhl bicykl, dal si na cestu do severního Londýna dvě a půl hodiny. Nechtěl dorazit pozdě.
Iva Pekárková
Véééliká láska a na noze páska. Pravdivý příběh.
Co je v tomhle příběhu páska? Téhle pásce na kotníku se anglicky říká „tag“, česky náramek a je to zařízení, které vám přimontují na nohu, když něco provedete, aby mohli
Iva Pekárková
O mezinárodní nezbytnosti profesionálních žen
Byl to malér. Jeremy, řidič soupravy londýnské nadzemní dráhy, najel s vlakem na odstavnou kolej, kde měl zůstat až do rána, a nevšiml si, že ve vagónu pořád sedí – nebo teda napůl leží – zapomenutý pasažér.
Iva Pekárková
Partyzánská Zahrádka ve Východním Penge
Zrovna zasvítilo sluníčko, a tak jsem si čekání na autobus krátila focením rozkvetlých sněženek, šafránů a narcisů, které jako zázrakem vyrašily na kousku země hned u zastávky. V tom okamžiku se ke mně přitočil chlapík
Iva Pekárková
Obejměte fobika (O strachu)
Byli dva. A zřejmě přišli nezávisle na sobě, i když teď seděli vedle sebe – vzadu, v té části kavárny, kam se mohli uchýlit lidé, které „beseda s autorem“ (mnou) nijak zvlášť nezajímala, a popíjet si tam skvělé kafe, aniž bych je
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Legendární astronautka. Žena, která uvázla ve vesmíru, je hvězdou NASA
Premium O Sunitě Williamsové se mnozí dozvěděli až letos, kdy kvůli poruše lodi Starliner uvízla na stanici...
V Izraeli je realita podivnější než scénář, říká o válce producentka seriálu Fauda
Premium Seriály jako Fauda nebo Shtisel podle jejich producentky Danny Stern už jen tak nevzniknou. Poměry...
ATO: Ve městech vede televize přes internet, satelitům se daří v malých obcích
S vývojem techniky se mění i způsob příjmu televizního vysílání v Česku. Ve městech už vede...
Čočku za mandarinky. Rusko kvůli uvaleným sankcím barteruje s Pákistánem
Sankce uvalené ze strany západních států Rusku do velké míry znemožňují provádění mezinárodních...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 313
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 7513x