Dvakrát do jedné řeky
Překotně připravovaná legislativa v takto složité a citlivé agendě přinese jen těžko spokojenost a úspěch a už vůbec ne společenský smír. Jakkoliv coby poslanec ODS zcela a bezvýhradně stojím za svou vládou a jejími kroky a podporuji je, jsou věci a témata, o kterých je dobré mluvit popravdě a narovinu.
Vláda ve středu schválila opakování tzv. Milostivého léta. Dlužníkům se tak zase budou odpouštět úroky a penále v exekucích, jež mají kvůli dluhům vůči státu, krajům a obcím. Před týdnem přitom kabinet příslušný návrh odložil, protože k němu Legislativní rada vlády dala poměrně kritické stanovisko.
Lidem v problémech je jistě nutné pomáhat. Milostivé léto ale nemusí být tou nejlepší možnou cestou. Už jen proto, že první akce tohoto druhu, která proběhla na přelomu loňského a letošního roku, příliš úspěšná nebyla. Parametrické nastavení Milostivého léta se zkrátka neosvědčilo. Kdyby tomu bylo naopak, jistě bychom to od jeho hlavních autorů slyšeli. Předložili by analýzy, které by to jasně dokazovaly.
Odhlédneme-li od čísel prezentovaných Exekutorskou komorou ČR, podle nichž využila benefity Milostivého léta asi jen tři procenta případů, žádná tvrdá data k dispozici nemáme. A to je špatně, legislativu bychom neměli připravovat jen na základě dojmů a pocitů.
Pojďme diskutovat o skutečně koncepčních řešeních problémů předlužených lidí. Bavme se o tom, jak v současnosti fungují osobní bankroty a oddlužení a zda je tu ještě prostor pro jejich zefektivnění a zlepšení. Řešme koncepční nastavení insolvencí a exekucí jako takových. Ne ale na úkor věřitelů. A při tom všem nezapomínejme, že na své peníze nečekají mnohdy jen banky a velké korporace, ale také třeba maminky samoživitelky, pro něž může být další vychýlení dluhových pravidel ve prospěch dlužníků neřešitelnou zátěži, zvláště při současné inflaci a cenách energií.
Slyším-li nyní od některých kolegů, že se informace o Milostivém létu nemusely k lidem napoprvé dostat, nezdá se mi to pravděpodobné. O této akci intenzivně informovala všechna média i celá řada neziskových organizací.
Tohle všechno musíme mít při schvalování Milostivého léta 2 na paměti. Hlavně ale musíme mít také prostor – v případě souhlasu většiny – takovýto zákon vůbec projednat a schválit. Poslanci hnutí ANO a SPD obstruují jednání Poslanecké sněmovny, dokonce snad se stále větší intenzitou. I když si pořád myslím, že obstrukce jsou relevantním politickým a vlastně také právním nástrojem, který mají mít politici v demokracii k dispozici, současné jednání Babišových a Okamurových poslanců mi nepřijde ani etické, ani logické. Neustále se totiž zaštiťují zájmy normálních a obyčejných lidí. Právě oni by ale ze smysluplné politické a legislativní debaty o exekucích a insolvencí těžili.
Pavel Staněk
Odklad ESG: dobrá zpráva, ale nevydechujme příliš brzy

Evropská unie se na poslední chvíli rozhodla šlápnout na brzdu. Povinnost ESG reportingu, tedy nefinančního výkaznictví o dopadech podnikání na životní prostředí, společnost a způsob řízení firmy, se odkládá.
Pavel Staněk
Mnichovská hodina pravdy

Minulý týden si novináři i politici mohli zavařit klávesnice, aby se trumfovali, jak ještě vyhroceněji popsat historickou paralelu mnichovské konference z roku 1938 ke konferenci bezpečnostní, která se měla odehrát v pátek tamtéž.
Pavel Staněk
Eurovolby: vyšší zájem Čechů o Evropu, nebo „jen“ políček parlamentním stranám?

Obvykle, než se pustím do hodnocení čehokoliv, počkám si pár dnů nebo týdnů. Nejinak to mám s evropskými volbami. Co stojí za to s drobným odstupem připomenout?
Pavel Staněk
Kolik stojí chudoba

„Chudoba v Česku ohrožuje miliony lidí včetně střední třídy,“ přečetl jsem si nedávno v článku na téma aktuálních dat týkajících se ohroženosti chudobou. To číslo mě na první pohled vyděsilo.
Pavel Staněk
Máte padáka? Zákoník práce potřebuje facelift.

„Vy jste se zbláznili! Navrhovat výpověď bez udání důvodu, to je politické harakiri.“ Tak nějak by před pár lety či měsíci, vypadalo varování před změnami zákoníku práce, které by posílily práva zaměstnavatelů na úkor zaměstnanců.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
„Jako by odešel někdo z rodiny.“ Lidé se loučí s papežem. Tělo experti balzamovali
Přímý přenos Bazilika svatého Petra ve Vatikánu se krátce před 11. hodinou otevřela veřejnosti, která se tam do...
Kanaďané přemítají o členství v EU. Je to jen sen, nebo reálná možnost?
Kanadu čekají už 28. dubna parlamentní volby, v diplomatických kuloárech se však mluví o věci...
Ukrajinci zajali žoldáka ze Senegalu. Tvrdí, že si chtěl vydělat na cestu do Německa
Ukrajinská armáda zajala žoldáka ze Senegalu, který bojoval za Rusy. Afričan tvrdí, že si chtěl...
Ať je nový papež jako Trump, dalšího marxistu nechceme, vzkazují katolíci z USA
Premium Američtí katolíci z řad konzervativců doufají, že smrt papeže Františka bude ve Vatikánu znamenat...
- Počet článků 28
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 393x