Proč Putin pravděpodobně nestojí za vraždou Němcova?

Včerejší vražda ruského opozičního politika Borise Němcova podle očekávání vyvolala řadu spekulací, kdo za vraždou stojí. Mnozí internetoví diskutéři rovnou obvinili ruského prezidenta Vladimíra Putina, aniž by byla známa jakákoliv fakta.

Osobně se domnívám, a zde zdůrazňuji slovo „domnívám“, že Putin za vraždou Němcova nestojí. K této domněnce mám několik důvodů.

Nejdůležitějším důvodem je to, že Putin je zřejmě ten poslední člověk na této planetě, kterému by se vražda Němcova jakkoliv hodila.

Boris Němcov byl jedním z řady představitelů opozice, konkrétně té části opozice, která je spíše liberální a prozápadní.

V současné ruské realitě tak pro Putina nepředstavoval žádnou konkurenci.

Kvůli svému angažmá ve vládě za Jelcinovy éry, která v očích Rusů zůstává období ekonomického rozvratu, bezbřehé zlodějiny a široce rozšířené chudoby, byly jeho šance konkurovat Putinovi zcela zanedbatelné.

Na protiputinovských demonstracích po jeho posledním zvolení prezidentem hrála liberální opozice druhé housle. Dominantní politickou silou těchto protestů byli komunisté, se kterými liberální opozice utvořila krátkodobé monotématické spojenectví.

V důsledku nepromyšlené, a někdy až vysloveně amatérské, politiky Západu vůči Rusku v poslední době liberální opozice ztratila velkou část z mála podpory, kterou měla ještě před pár lety.

Boris Němcov pro Vladimíra Putina nepředstavoval relevantního politického protivníka.

Právě naopak, a opět v důsledku západní politiky vůči Rusku, je největší hrozbou pro Putina hrozba té části politického spektra, která je napravo od Putina, tedy extrémní ruští nacionalisté.

Politici jako Němcov vytvářejí protiváhu těmto mnohem nebezpečnějším silám a přitom Putina politicky neohrožují.

Naopak vražda Němcova dává příležitost těm západním médiím, které si zakládají na tom, že vytvářejí démonický obraz Putina, vraždu spojovat s jeho režimem.

To Putinovi zcela jistě neprospívá, obzvláště když se snaží vylepšit svůj obraz na Západě.

Vyloučit v tuto chvíli samozřejmě nelze ani jednu z variant. Ale čistě z politického hlediska není Putin ten, kdo by měl na vraždě Němcova zájem, spíše naopak.

Uznávám, že jde o spekulaci, ale tato spekulace je alespoň založena na politické úvaze vycházející z politické reality. To se prakticky o žádné jiné spekulaci, na níž jsem dosud narazil na internetu či v médiích, bohužel říci nedá.

Autor: Pavel Šanda | sobota 28.2.2015 14:52 | karma článku: 36,68 | přečteno: 1748x

Další články autora

Pavel Šanda

Marine Le Penová vděčí za postup do druhého kola sektářství levice

Přes propad Socialistické strany v důsledku nesplněných slibů prezidenta Hollanda byla levice nejsilnějším volebním blokem. Přesto nemá v druhém kole prezidentských voleb ve Francii žádného kandidáta.

24.4.2017 v 11:02 | Karma: 11,91 | Přečteno: 822x | Diskuse | Politika

Pavel Šanda

Proč Radek Banga neměl dostat cenu?

Cenu Františka Kriegla udělovanou Nadací Charty 77 tento rok získá zpěvák a hudebník Radek Banga za odvážný občanský postoj, kdy protestoval proti ocenění skupiny Ortel při vyhlašování cen Zlatý slavík.

11.4.2017 v 9:41 | Karma: 35,00 | Přečteno: 9121x | Politika

Pavel Šanda

Jak si Václav Klaus mladší naběhl na vidle matematické logiky

Nebyl by to Václav Klaus mladší, kdyby se nerozhodl zasáhnout do debaty ohledně role ženy ve společnosti, tentokrát v souvislosti s říkankou Jiřího Žáčka v učebnici pro druhou třídu základní školy.

27.1.2017 v 11:38 | Karma: 25,77 | Přečteno: 2839x | Diskuse | Politika

Pavel Šanda

Jak se Miloslav Ludvík mýlí ve své kritice Prague Pride

Dva dny před každoročním pochodem homosexuálů a s nimi sympatizující veřejnosti se můj stranický kolega Miloslav Ludvík pustil do kritiky Prague Pride.

12.8.2016 v 10:37 | Karma: 17,97 | Přečteno: 1381x | Diskuse | Politika

Pavel Šanda

Evropská unie po Brexitu: Překážky pro reformu EU

Debaty kolem Brexitu mě donutili k zamyšlení se nad Evropou a Evropskou unií a dát na stůl pár možná ne zcela utříděných myšlenek, ale myšlenek, které podle mě málo zaznívají.

28.6.2016 v 15:14 | Karma: 17,07 | Přečteno: 535x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Jednotné měsíční hlášení má šanci. ANO chce zachovat podmínky pro dohodáře

23. dubna 2025  14:58,  aktualizováno  19:20

Poslanci dali šanci zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele, které má nahradit od...

Pokud chtějí Krym, měli o něj dřív bojovat. Trump se pustil do Zelenského

23. dubna 2025  18:36,  aktualizováno  19:14

Americký prezident Donald Trump vyčetl svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému jeho...

Turek nespáchal trestný čin, řekla policie o jeho výzvě k napadnutí novináře

23. dubna 2025  19:11

Europoslanec Filip Turek se podle policie nedopustil trestného činu, když před dvěma týdny na...

Estonsko vysílá signál Rusku. U hranic chce vybudovat vojenskou základnu

23. dubna 2025  18:41

Estonská armáda plánuje vybudovat novou vojenskou základnu ve městě Narva, které leží u hranic s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2471x
jsem člověk, kterému záleží na tom, v jakém světě žije... politické názory mám vyhraněně levicové, jsem odpůrcem konspiračních teorií, zdravého selského rozumu (mimo oblast drobné zemědělské výroby), nekritického přijímání cizích myšlenek a prezentování ošuntěle omletých klišé jakožto originálních vlastních názorů

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.