Cizinec není našinec?
Naproti tomu v místě bydliště vidí cizince jako problém už „jen“ 22% Čechů. To je na první pohled rozporuplné. Jestliže pro 32% Čechů představují cizinci problém celostátně, nikoliv však v místě jejich bydliště, pak to znamená, že v místě bydliště této skupiny Čechů cizinci nebydlí nebo nejsou vnímáni jako problémoví. Pokud v jejich místě bydliště cizinci nebydlí, je to jaksi v rozporu s tezí, že je v Česku cizinců příliš mnoho. Pokud nejsou problémoví lokálně, proč by měli být problémoví celostátně, jak tvrdí 50% občanů.
V zásadě lze tedy říci, že 28-32% „původních“ obyvatel ČR neví, co říká. U zbylých 22% lze zpochybnit racionalitu jejich odmítání cizinců. Ovšem oněch 28-32% se k vlastní iracionalitě přímo doznává svými odpověďmi v průzkumu.
Vnímání cizinců je prostě výsledkem rozšířené xenofobie. Je založen daleko více na ideologii než na reálné každodenní zkušenosti. Je součástí něčeho, co bychom mohli nazvat českou ideologií, kterou se jistě budu zabývat i v dalších příspěvcích na svém blogu.
Tato ideologie prostupuje českou společností a mimo jiné zasahuje i sebevnímání Čechů jako národa. Národ v českém pojetí není národ občanský, ale národ etnický. Takové pojetí národa je výrazně typické pro společnosti „na východ od Rýna“, zejména pak ve střední Evropě a na Balkáně.
Je produktem té části Evropy, která v 19. století zahájila něco, co bychom mohli nazvat pozdní modernizací. První za Rýnem byli Němci. Koncept českého nacionalismu, jak se vyvinul v 19. století, má ideový zdroj právě tam.
K ideálu etnicky čistého národa nás paradoxně přiblížily dějinné okolnosti, kdy v polovině 20. století vyhrocená forma německého nacionalismu „vybílila“ české území od Židů a Romů a vyvolala reakci v podobě odsunu Němců.
Česko se tak stalo bezprecedentně kulturně a etnicky jednolitou společností. A tato jednolitost začala být vnímána jako norma, přestože se historicky jedná spíše o situaci velmi neobvyklou.
Česko má nyní více cizinců, než mělo v roce 1960 či v roce 1980, ale celosvětového hlediska má cizinců stále velmi málo. V roce 2010 uváděl statistický úřad, že v ČR žije celkem 426 tisíc cizinců, z toho ale jen 189 tisíc s trvalým pobytem. Procentuálně se jedná o 4% populace celkem, z toho jen 1,8% na trvalý pobyt.
Z těchto počtů tvoří velkou část Slováci, které česká ideologie kategorizuje jako cizince jen zdráhavě. Kde jsou tedy ty nesnesitelně velké počty cizinců?
Podívejme se pravdě do očí: xenofobie české ideologie je jednou z příčin našeho zaostávání, podlamuje hospodářský rozvoj Česka, stejně jako rozvoj intelektuální.
Schopnost přijímat cizí vlivy hrála v dějinách vždy roli hybatele pokroku. Migrace lidí je jevem pro lidstvo typickým. Ostatně bez ní by Češi neobývali Českou kotlinu, stejně jakoby lidstvo by neučinilo krok z afrického kontinentu. Je to prostý fakt, který zřejmě dělá mnoha lidem problém akceptovat. Výměna znalostí, dovedností, technologií, umění, apod. je věc veskrze pozitivní a silně napomáhá rozvoji každé lokality.
V moderní společnosti to platí stejně jako ve společnostech dávno zaniklých.
Začlenění cizinců společnosti prospívá. Cizinci přinášejí know-how, tvoří zde hodnoty, zejména pokud jsou kvalifikovaní. Nekvalifikovaní cizinci zase uvolňují produktivní síly části místní populace.
Například v USA je imigrace významným faktorem tamního hospodářského úspěchu. Na jedné straně je tu „import mozků“, na druhé straně nekvalifikovaní přistěhovalci jsou často zaměstnáváni jako pomocná síla v domácnosti, což uvolňuje možnost žen zapojit se kvalifikovaně do tvorby společenských hodnot, i když pro účel argumentu musím opominout otázku spravedlnosti takového stavu.
Lze namítnout, že hospodářské výsledky USA nejsou od krize roku 2008 nijak oslnivé, stejně jako poukázat na rostoucí nerovnost v distribuci bohatství v USA.
Přesto přínos imigrantů pro tamní ekonomiku je nepopiratelný. Bez přistěhovalectví by si nepochybně americká ekonomika vedla hůře. Můžeme jen spekulovat, o kolik hůře by to bylo.
Z neúspěšnosti Česka ale neviním prostého občana a jeho xenofobii.
Člověk se sice může svobodně rozhodnout, co si myslí, ale nemůže se svobodně rozhodnout, v jakých podmínkách tak činí. A naše podmínky formují ti, kdo nám vládnou.
Ti jsou zodpovědní za to, jaká je úroveň vzdělanosti obyvatelstva, za potírání kritického myšlení, za to, jak se xenofobní česká ideologie ve společnosti dědí z generace na generaci, usazuje se a reprodukuje.
Zodpovědní jsou také za to, že nepřistěhovalí obyvatelé Česka nemají podmínky pro vlastní uplatnění a vidí pak cizince převážně jako konkurenty na trhu práce.
Občasné pokusy o předstírání multikulturalismu, často povrchně moralistické, nemají potenciál hluboce zakořeněnou českou ideologii vyrvat ze země mlékem a strdím oplývající.
Pavel Šanda
Marine Le Penová vděčí za postup do druhého kola sektářství levice

Přes propad Socialistické strany v důsledku nesplněných slibů prezidenta Hollanda byla levice nejsilnějším volebním blokem. Přesto nemá v druhém kole prezidentských voleb ve Francii žádného kandidáta.
Pavel Šanda
Proč Radek Banga neměl dostat cenu?

Cenu Františka Kriegla udělovanou Nadací Charty 77 tento rok získá zpěvák a hudebník Radek Banga za odvážný občanský postoj, kdy protestoval proti ocenění skupiny Ortel při vyhlašování cen Zlatý slavík.
Pavel Šanda
Jak si Václav Klaus mladší naběhl na vidle matematické logiky

Nebyl by to Václav Klaus mladší, kdyby se nerozhodl zasáhnout do debaty ohledně role ženy ve společnosti, tentokrát v souvislosti s říkankou Jiřího Žáčka v učebnici pro druhou třídu základní školy.
Pavel Šanda
Jak se Miloslav Ludvík mýlí ve své kritice Prague Pride

Dva dny před každoročním pochodem homosexuálů a s nimi sympatizující veřejnosti se můj stranický kolega Miloslav Ludvík pustil do kritiky Prague Pride.
Pavel Šanda
Evropská unie po Brexitu: Překážky pro reformu EU

Debaty kolem Brexitu mě donutili k zamyšlení se nad Evropou a Evropskou unií a dát na stůl pár možná ne zcela utříděných myšlenek, ale myšlenek, které podle mě málo zaznívají.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu
Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...
Co to je za čilého staříka? Otec Izraele se postavil na hlavu a ukázal železnou vůli
Seriál Na pláži v Tel Avivu můžete narazit na podivuhodnou sochu: břichatého staříka v plavkách stojícího...
Můžou za to větrníky a soláry? Blackout ve Španělsku provázel i výpadek informací
Premium Nic podobného ve Španělsku dosud nezažili. Pondělní blackout uvěznil desítky milionů lidí ve...
Chtěla jsem do politiky, ale zklamala mě. Aktivistka Haškovcová o klimatu i Gretě
Premium Rozárie Haškovcová je ve svých 22 letech jedním z nejsilnějších hlasů šířících osvětu o změnách...
Znáte Labubu? Jak se čínský zubatý skřítek zakousl do lidských srdcí i recese
V nekonečné řadě postaviček přicházejících z Asie jsou panenky jménem Labubu nejnovějším...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 52
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2471x