Zlatý únor před čtyřiceti lety
Zlato, magický žlutý kov, umí již tisíce let člověka potěšit i potrápit a dokáže z něho udělat boháče i žebráka. Pro zlato byli a pořád jsou ochotni lidé obětovat vše, někdy i vlastní život. V případě československého národního zlatého pokladu vše začalo po rozpadu monarchie a vytvoření Československa. Nadšení z konce války a vzniku vlastního státu vyústilo v národní sbírku, která doplnila náš podíl z bankovního systému Rakouska-Uherska.
Před začátkem druhé světové války mělo Československo v trezorech 96 tun zlata. Vzhledem k blížícímu se válečnému nebezpečí byla většina tohoto pokladu převezena do britských a švýcarských bank. Ale ani ve Švýcarsku, ani ve Velké Británii našemu zlatu moc bezpečno nebylo, jelikož byla část za podivných okolností převedena do Německa.
Po skončení druhé světové války se sice nějaké zlato objevilo v Německu, ale moc se toho do státní banky nevrátilo. Osud našeho zlata byl stejně tak zajímavý jako ochota západních spojenců nám poklad vrátit. Ve škole jsme se učili, kdo nás osvobodil ve druhé světové válce, ale že si nechali za to zaplatit od Československa, to si nějak z učebnic nepamatuji. Přičemž si myslím, že například státy, které se podílely na Mnichovské zradě, by měly platit spíše nám než my jim. Ale dějiny se neptají na názory lidí. Navrácení zlatého pokladu bylo podmíněno tím, že Československo zaplatí Velké Británii a USA poplatek či daň za osvobození. Snad to bylo oficiálně vysvětleno, že platíme například Britům za vybavení našich jednotek na západě, jako by naši vojáci nebojovali i za jejich svobodu. Já to detailně nestudoval, ale připadá mi to podivné. Například naši letci v bitvě o Anglii. Úspěšně ji ubránili, někteří položili za to i svůj život a my jsme museli zaplatit jejich oblečení a vybavení? Někdy si musím o tom něco přečíst.
Ale zpět ke zlatu. Je pravda, že zájem zmíněných států značně opadl po nástupu komunistů k moci v Československu. V následujících letech se jednalo, v Evropě i v USA, ale nic konkrétního se nedělo. Až po zdlouhavých jednáních se dosáhlo v roce 1981 dohody. Jako den „D“ byl stanoven 20. únor 1982. z americké a britské banky doputovalo zlato do švýcarského Curychu, kde bylo přeloženo do našich třech letadel. Nakolik to bylo výhodné se lze jenom dohadovat. Ostatně některé detaily této transakce nejsou známy dodnes.
*
O našem zlatě jsem zde již jednou psal: https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=596287
O ruském (carském) zlatém pokladu jsem si také zjišťoval nějaké informace a posléze něco napsal: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=585505
Pavel Liprt
Třicet tři

Dnešního dne slaví naše ANO krásných třiatřicet let, pokusím se tedy pro mou ženušku nějaký veršík vymyslet.
Pavel Liprt
Barcelona posedmé, nejenom botanická

Naše putování Barcelonou není toliko o stavbách, náměstích či ulicích. Vydáváme se také do krajiny botanické, kde listy vlají a kvítí voní.
Pavel Liprt
Barcelona pošesté, tentokrát o jídle a o pití

„Rozhodně nesmíte vynechat návštěvu Mercat La Boqueria,“ řekne v Barceloně snad každý. Tudíž se tam vydáváme.
Pavel Liprt
Barcelona popáté a Bůh s námi, protože Barca je més que un club

Na stadionu Estadi Olímpic Lluís Companys se roku 1992 konaly XXV. Letní olympijské hry. Bylo to sice pojato ambiciózně, ale opravdový sportovní drahokam Barcelony leží o kousek dále.
Pavel Liprt
Barcelona počtvrté, bulvár či ulička

Hvězda vysázená do dlažby uprostřed náměstí Placa de Catalunya označuje geografický střed Barcelony. Zde se potkává staré město s novou zástavbou.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Malý provinilec rozhrnul železnou oponu. Poznáte kluka ze slavné fotky?
Seriál Dnes by mu mohlo být něco přes sedmdesát a narodil se v Praze. Víc toho o klukovi z fotky ověnčené...
Čína v Západem opuštěné Africe změnila pravidla hry, říká slavný reportér Woods
Premium Čínské investice přepsaly vztahy Afriky se světem. Miliardové projekty mění kontinent, ale...
Lidé chtějí umírat důstojně. Počet lůžek v hospicích roste, dost jich však není
Premium Téma je to choulostivé a citlivé, ale poptávka po hospicech roste a nabídka lůžek v nich také. Lidé...
Střelec v Německu zabil dva lidi, z místa činu utekl. Policie po něm pátrá
Útočník severně od Frankfurtu nad Mohanem zastřelil dva lidi. Nyní je na útěku, policie po něm...

Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a
Zápisy do prvních tříd se nezadržitelně blíží. Víte, že na některých školách si rodiče mohou dopředu zarezervovat konkrétní čas, kdy se s budoucím...
- Počet článků 523
- Celková karma 10,58
- Průměrná čtenost 1818x
Seznam rubrik
- Úvahy a názory
- Povídky a veršování
- Pro moji ženušku
- Cestování a putování u nás
- Cestování a putování po světě
- Obrázky z Karlových Varů
- Obrázky z Kutné Hory
- Obrázky z Prahy
- Obrázky ze Šumavy
- Dobrou chuť
- Obrázky z Benátek
- Obrázky z Izraele
- Obrázky z Říma
- Obrázky z Brna
- Nejčtenější články
- Obrázky z Vídně
- Obrázky z Norska
- Obrázky ze Slovenska
- Kultura a umění
- Plavby s Maxem
- Teplice a Ústí nad Labem
- Obrázky ze Španělska