Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vodní i císařské Beš – Gabčíkovo (Nagymaris)

„Sypte“. Pět písmen, která změnila svět kolem Dunaje. Tento povel vydal na podzim 1992 ředitel Vodohospodářské výstavby. Desítky nákladních aut začaly přehrazovat koryto Dunaje, aby podstatná část vody tekla do umělého kanálu.

Největší vodní dílo Slovenska se nachází asi 40 kilometrů východně od Bratislavy. Není to pouze přehrada, nýbrž komplex vodních staveb, které člověk musí vidět na vlastní oči, aby pochopil. V tomto případě určitě platí, že je lepší jednou vidět než o tom stokrát číst.

Dříve narození lidé si určitě vzpomínají, že v době před revolucí byly výraz Gabčíkovo-Nagymaris slyšet takřka denně v radiu či televizi. Ale málokdo tušil, proč se o této stavbě tak často mluví a kdy bude dokončena.

Počátek realizace tohoto projektu se váže k roku 1977, kdy byla podepsána mezi Československem a Maďarskem smlouva o výstavbě a provozu společné soustavy vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros. Důvodem byly opakované záplavy, podmývání Bratislavy i občas špatná splavností řeky. Tyto argumenty ale byly především pro ekologické organizace nedostačující.

V létě 1989 se rozhodlo ještě socialistické Maďarsko zastavit stavbu. Československo sice zvolilo vyčkávací strategii, ale stavba ve skutečnosti nepokračovala. Po pádu komunismu (31. října 1989) vystavil maďarský parlament definitivní stopku pracím v Nagymaros. U nás revoluce zase až tak důležitá pro tuto stavbu nebyla, jelikož zásadní rozhodnutí přišlo až 18. listopadu 1991, kdy byly práce na slovenské straně vodního díla opětovně zahájeny. Celkem logicky následovaly diplomatické protesty Maďarska i nediplomatické akce ekologických hnutí, ale zabránit stavbě hlavní hráze v Čunově a tím rozdělení Dunaje se nepodařilo.

Ještě v říjnu roku 1991 došlo ke spuštění elektrárny se současnou výstavbou plavebních komor. Ani rozdělení Československa nic neznamenalo. Samostatné Slovensko nakonec celou stavbu dokončilo. Od roku 1993 řešil spor Gabčíkovo-Nagymaros 1993 Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Konečný verdikt zazněl až 26. září 1997. Mezinárodní soudní dvůr v Haagu rozhodl, že smlouva z roku 1977 mezi Maďarskem a Československem o výstavbě vodního díla Gabčíkovo-Nagymaros je stále v platnosti. Maďarsko nemělo právo ji vypovídat ani zastavit práce. Československo naopak mohlo pokračovat, ale uvést dílo do provozu. Rozhodnuto i nerozhodnuto. Závěrečné přání soudu bylo, aby se Maďarsko a Slovensko zkusily domluvit.

V dnešní době má toto dílo všestranné využití – výroba elektřiny, regulace toku, bránění záplavám i rekreace. A to vše při zachování splavnosti Dunaje.

Vodní dílo Gabčíkovo, které lze nazvat stavbou tisíciletí, může člověk z ekologického hlediska zatracovat nebo jako jedinečné technické dílo obdivovat.

První, co spatří člověk už z dálky, je typická kontrolní věž, ve které se starají o provoz ve dvou mohutných zdymadlových komorách i o prostor před a za nimi.

Vodní dílo Gabčíkovo si lze prohlížet při procházce po okolí, ale také z vyhlídkové plošiny, která je součástí řídící věže. Ta je návštěvníkům přístupná bez omezení a placení vstupného. Na vyhlídkovou plošinu nutno vystoupat 46 schodů po kovovém schodišti. Z plošiny se nabízí panoramatický výhled na Dunaj a okolí. Člověk může odtud pozorovat, jak v plavební komoře mizí voda mezi vysokými betonovými stěnami a z velké lodě se stává malá lodička.

A proč zmiňuji toho císaře v názvu? Gabčíkovo je poprvé zmiňováno v roce 1102. V té době se mu ale možná říkalo Beš nebo maďarsky Bős. Možná také jinak, ale určitě neměla obec dnešní název. Ten získala obec na počest Josefa Gabčíka, účastníka operace Anthropoid, který se podílel na atentátu na Reinharda Heydricha.

Na první pohled se to dneska možná nezdá, ale obec patřila od nepaměti mezi důležitá místa v tehdejším Uhersku. Výsadu týdenních jarmarků jí udělil král Matyáše, na jejím teritoriu se nacházelo několik mlýnů, lihovar, pivovar či cukrovar, který patřil jisté období mezi největší v Uhersku. Ve zdejším zámečku se údajně narodil prvorozený syn Marie Terezie, pozdější císař Josef II.

Při toulkách po okolí mě zaujalo následující:

Dunajská Streda: https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=810620

 

Autor: Pavel Liprt | pátek 22.12.2023 21:02 | karma článku: 23,14 | přečteno: 1176x
  • Další články autora

Pavel Liprt

Maková hora – mák, kov nebo tma

Poutní místo Maková hora s barokním kostelem u obce Smolotely není tak slavné jako nedaleká Svatá hora v Příbrami, přesto má svou atmosféru, kouzlo a klid.

31.12.2024 v 14:48 | Karma: 16,07 | Přečteno: 278x | Diskuse | Společnost

Pavel Liprt

Svatá je nejenom Hora

Svatá Hora u Příbrami nebo u Příbramě. Místo, kde se nachází jedno z nejvýznamnějších mariánských poutních míst v Čechách i v Evropě.

30.12.2024 v 10:53 | Karma: 18,01 | Přečteno: 221x | Diskuse | Společnost

Pavel Liprt

Nejkratší den a nejdelší noc, bleší či slepičí

Právě nyní, když vkládám tento článek, 21. prosince v 10 hodin a 20 minut, začíná astronomická zima. Den je krátký a noc dlouhá, ale brzy začne svítat na lepší časy.

21.12.2024 v 10:25 | Karma: 15,22 | Přečteno: 251x | Diskuse | Společnost

Pavel Liprt

Napoleon, Strauss a my v Passau

Přibližně padesátitisícové bavorské město Passau je proslulé svým půvabem, a hlavně úchvatnou geografickou polohou.

19.12.2024 v 20:32 | Karma: 12,96 | Přečteno: 171x | Diskuse | Cestování

Pavel Liprt

Zeď je stará čtyřicet pět let, ale stále úžasná

The Wall spatřilo světlo světa jako jedenácté studiové album britské hudební skupiny Pink Floyd přesně před čtyřiceti pěti lety.

30.11.2024 v 15:10 | Karma: 13,38 | Přečteno: 324x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

13. ledna 2025  21:50

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

15. ledna 2025  11:34

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

16. ledna 2025  15:06

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...

„Ukrajina přestane existovat už letos.“ Kreml předpovídá i zánik Moldavska

14. ledna 2025  20:11

Bývalý šéf ruské tajné služby FSB a jeden z nejbližších poradců diktátora Vladimira Putina Nikolaj...

Anonym nahlásil bombu v areálu plzeňské Škodovky, evakuovali stovky lidí

21. ledna 2025  7:18,  aktualizováno  9:24

V areálu firmy Škoda Electric v Plzni -Doudlevcích dnes ráno policisté prověřovali anonymní...

Trump odložil zákaz TikToku, zrušil regulace těžby i povinnost prodeje elektroaut

21. ledna 2025  9:06

Mezi prvními rozhodnutími nového amerického prezidenta Donalda Trumpa po nástupu do úřadu je i...

Výroba elektřiny v Česku loni klesla, oslabují hlavně uhelné zdroje

21. ledna 2025  9:05

Výroba elektřiny v Česku dál klesá. Loni české energetické zdroje vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny...

Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, nejméně deset mrtvých

21. ledna 2025  7:19,  aktualizováno  8:48

Hotel v lyžařském středisku v turecké Kartalkaye se změnil v ohnivé peklo. Požár si vyžádal nejméně...

  • Počet článků 513
  • Celková karma 14,15
  • Průměrná čtenost 1841x
Životní motto: Cestuji do dalekých i blízkých míst jako do pohádky, ale za nějaký čas se vždy rád vracím domů zpátky. Vydávám se hledat zajímavá místa tam i sem, nebloudím, stačí jít rovnou za nosem.