V neděli ráno, 20. března v 5 hodin 31 minut, začalo astronomické JARO

Alespoň tak to vypočítali astronomové. Meteorologové mají ale jiný názor, ti počítají jaro od 1. března do 31. května. A vegetační jaro? To si určuje příroda sama bez ohledu na lidi. 

Letošní jaro zaklepalo na dveře dnes v půl šesté ráno, kdy dochází k jarní rovnodennosti. Tento den a noc však nemají vyměřený stejný čas, přesně dvanáct hodin, jak se obecně říká. Jarní rovnodennost netrvá celých 24 hodin, ale ve skutečnosti pouze velmi krátký okamžik. Je to moment, kdy Slunce překročuje nebeský rovník, vstupuje do znamení Berana a začíná pouť ke své největší výšce, kterou dosáhne o letním slunovratu.

 

Důležité je, že jsme se dočkali, netrpěliví jako každý rok. Přichází jaro plné energie a impulzivní síly, kterou nás osvobozuje z roucha zimy. Někdo by mohl říct, že se opět nejednalo o klasickou tuhou zimu, která by převzala vládu nad zemí a nikdy nechtěla skončit. Ale každá zima je svým způsobem dlouhá a nekonečná a tudíž to nic nemění na tom, že na jaro se většina lidí i letos těšila. A to tak, že hodně, i přesto, že jaro přichází stejně rok co rok, staletí co staletí.

A je dobře, že to lidé nevnímají jako samozřejmost, nýbrž netrpělivě vyčkávají na ten okamžik, kdy konečně mohou říct: „už je to tady, přišlo jaro“. A jaké asi bude? Hlavou se jim honí myšlenky a vzpomínky, jaké bylo to minulé. Ale pak usoudí, že to je venkoncem jedno. Důležité je, že se narodil nový astronomický rok a přišel čas probuzení ze zimní letargie do dnů plných slunečních paprsků. A tak ho přivítejme radostně a s optimismem. Sluníčko sice nesvítí ještě kdovíjak silně, ale pomalu nám začíná ukazovat svou hřejivou a laskavou sílu. Sluneční paprsky rozehřívají zkřehlou zem a probouzí přírodu. Scenérie, která každého uchvátí. Objevují se první stébla trávy, první jarní kvítka a první pupeny na stromech a keřích. Člověk vyhlíží v přírodě krásné sněženky, petrklíče a fialky, na loukách léčivý podběl, na záhonech narcisky, tulipány i další oblíbené cibuloviny, na parapetech za okny léčivé bylinky a doma na zahrádce plevel.

 

Pravda, občas to příroda nemá s námi lidmi jednoduché. Človíčci, jaro milující, se vrhnou do probouzející se přírody a patrně na její oslavu oškubou či olámou kdejaký rozkvetlý keř či větvičky stromů, otrhají první ze země vylézající kytičky a vše doma dají do vázy s báječnou chlorovanou vodou.

Ale zpátky k pozitivnímu pohlížení na toto roční období. Kolem nás se objevují kouzelné barvy jara, další jeho typický znak, díky němuž je krása věcí okolních opět o něco lépe okem vidoucí a srdcem vnímající. Myslím, že jaro je nejvhodnější roční období, kdy může člověk přírodu obdivovat, aniž by byl znalcem v oboru geologie, botaniky či dalších vědních oborů. Stačí, když se vydá na procházku do přírody, nespěchá a rozhlíží se. To pak brzy zjistí, že se kolem něho nachází skutečná krása, která je schopná ho neskutečně zaujmout. Ptáci koncertují, včely bzučí, motýl se prolétne. Brouček, Broučánek, Broučíček, Broučinínek, Janoušek, Janínek, Svatojánek i další broučci nejenom z knížky Jana Karafiáta začínají obhlížet svět.

 

Přicházející jaro nedělá divy jenom s přírodou, ale bouří i lidskou mysl či jiné orgány. Otužilejší lidé si berou na sebe jarní modely oblečení, ti otylejší zkoušejí shazovat přebytečná kila, aby se oblékli do toho, co se jim přes zimu srazilo. Na plovárnu to sice ještě není, ale první posezení na pivní zahrádce se blíží. Je čas se usmívat a slavit. Jaro je tady.

 

Poznámka a pozvánka na závěr:

Nedávno jsem v jednom svém povídání zmínil událost v Kutné Hoře (viz odkaz níže), která je nyní aktuální. Je pravda, že letos na jaře to možná nestihnete, ale můžete si ji naplánovat na příští rok.

 

Pozvánka opsaná ze stránek Katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory: http://ossuary.eu/index.php/cz/news

V letošním roce sluneční paprsky již pošesté pomyslně probudí památky Kutné Hory do nové turistické sezóny. Západ slunce v den jarní rovnodennosti dává na stavbě sedlecké katedrály vyniknout vědomostem středověkých architektů. Přesně vypočítaná orientace katedrály a výškové usazení okna v průčelí umožní proniknout paprskům zapadajícího slunce v den rovnodennosti přímo na hlavní oltář.

Pozorování putování slunečního paprsku bude i tentokrát doplněno koncertem, aby návštěvníci při nepřízni počasí neodcházeli z katedrály bez zážitku. Můžeme se těšit na gospelové zpěvy skupiny Touch of Gospel.

Začátek programu je v 17 hodin. Katedrála bude ale zpřístupněna již v 16:30 hodin.

Letošní výtěžek z dobrovolného vstupného z benefiční sedlecké Rovnodennosti věnuje pořadatel - Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec – organizaci “Raná péče Na Sioně Oblastní charity Kutná Hora“, jejíž hlavní činností je provázet rodinu dítěte se specifickými potřebami od narození do 7 let. Cílem je podporovat kompetenci rodiny tak, aby porozuměla potřebám dítěte a nacházela způsob, jak rozvíjet a spokojeně žít ve svém přirozeném prostředí.

 

Některá moje další povídání na související téma:

- začátek astronomického podzimu jsem zaznamenal: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=477948

- změně na letní čas: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=500628

Autor: Pavel Liprt | neděle 20.3.2016 16:44 | karma článku: 17,43 | přečteno: 1066x