OHEBni se poutníku, SEČ můžeš (přehrada Seč a zřícenina hradu Oheb)

Hýbat se je potřeba, když chce člověk vidět něco zajímavého u vodní nádrže Seč. Stejně jako existuje láska na první pohled mezi lidmi, může to samé potkat člověka při návštěvě kouzelného místa.

Většinou je však nutné se tam alespoň jednou vrátit, nejlépe v jinou denní dobu, pomalu a potichu se s daným místem sžívat. Některá místa jsou totiž plachá a člověku se hned neodhalí.

Sečská přehrada byla vybudována na řece Chrudimce v letech 1924 až 1934 především jako významná ochrana před ničivými povodněmi nejenom pro město Chrudim. Při vyslovení jejího názvu si mnozí lidé představí autokempy, hotely, rekreační zařízení, chaty nebo místa, kam lze v rychlosti zajet automobilem, cvaknout fotoaparátem a cítit se spokojeným.

Ale když se člověk vydá po svých, rozhlíží se a vnímá krajinu, může brzy objevit krásné a přitom trochu tajemné místo zarostlé lesem jako stvořené k romantickým procházkám. Třeba zříceninu hradu Oheb na skalnatém ostrohu nad Sečskou přehradou.

Hrad Oheb byl vybudován nad mohutným obloukem, který tenkrát vytvářela řeka Chrudimka. Dnes je voda trochu rozlitá a méně dravá, ale přesto stojí ty pohledy dolů za to. Přesná datace vzniku hradu není známa, ale poprvé se pod názvem Oheb připomíná stavba v roce 1315 jako majetek vilémovského kláštera.

Následně se majitelé hradu střídali, jak to bylo ostatně obvyklé. Průběžná údržba asi probíhala, avšak větší přestavba či modernizace nikoliv a proto je již ke konci 15. století uváděn hrad jako neobyvatelný. I když je to věc pohledu. Já jsem tady viděl přespávat trampy.

Hrad byl postaven na nepravidelném půdorysu, což bylo dáno patrně umístěním na skále. Dnes tady lze spatřit pozůstatky příkopu, valu, hradeb, vstupní brány a především část věže. Je toho tady dost, aby mohla fantazie pracovat a vytvářet představu, jak to tehdy vypadalo. Zřícenina Oheb určitě patří mezi ty, které jsou schopny v nás vyvolávat vzpomínky na starou historii.

Zajímavé toulky okolo vodní nádrže Seč, v krásném prostředí Železných hor, poskytnou zážitek hluboký minimálně jako samotná přehrada. Myslím, že každá návštěva tohoto místa má co nabídnout ze svých zásob kouzel. Například pohled na vodní hladinu. Její kóta by se měla pohybovat okolo 488 metrů nad mořem. Zda se tomu přibližuje stav na letošní fotografii nebo na té o rok dříve, jsem blíže nezkoumal.

 

 

Autor: Pavel Liprt | neděle 30.9.2018 12:30 | karma článku: 24,97 | přečteno: 1046x