Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vláda není jen neschopná, ona je všehoschopná

Dnes již třetí den probíhají ve sněmovně obstrukce opozičních stran proti návrhu legislativní úpravy, která umožňuje korespondenční volbu našich zahraničních krajanů.

Podle mínění některých ústavních právníků (JUDr. Kudrna ad.) se zdá, že toto legislativní řešení je v rozporu s Ústavu České republiky. Jinak řečeno, pokud se vládě přes rozsáhlé obstrukce opozice, podaří prosadit tento návrh zákona, musela by prosadit také změnu Ústavy. A na to nemá v poslanecké sněmovně potřebnou, třípětinovou většinu. Samozřejmě, že právníci, kteří jsou nakloněni vládní koalici, budou tvrdit něco jiného, ale mít potom za dva roky výsledek voleb, který bude léta trumpovsky napadán jako cinknutý, není určitě věc, kterou by koaličníci chtěli zažít. Politici vládní koalice sice tvrdí, že jejich zájmem je dostat k volbám naše zahraniční krajany, tedy Čechy, kteří mají často dvojí občanství (někdy i trojí) a kteří by se tedy mohli zúčastnit voleb zejména do poslanecké sněmovny. Řekněme si otevřeně, o co tady jde. Jedná se o potenciál 400 – 600 tisíc hlasů voličů, kteří nejsou nakloněni opozičním stranám a nejméně z 80, spíše však z 90% by hlasovali pro současné vládní strany. Žijí si v klidu a v závětří zejména zemí  západní Evropy, využívají bohaté sociální systémy v těchto zemích, o kterých se českým občanům ani nesní. A jsou pod velkým vlivem českých mainstreamových médií. Česká mainstreamová média v zásadě provádějí provládní politiku.  Exemplárním případem toho jsou média veřejné služby, která v jiných zemích jsou nezávislá a tedy vcelku objektivní. U nás nikoliv. Samozřejmě i v jiných zemích bují v mainstreamových médiích rusofobie a do jisté míry také sinofóbie, ale zejména protičínské nálady v nich nejsou úplně rozšířené.

Parlamentní opozice, tedy Babišovo hnutí ANO a Okamurova SPD, v zásadě argumentují správně. Jejich hlavním argumentem je výhrada, že při korespondenční volbě není zajištěna tajnost hlasování. To nemohou popřít ani ti největší „přátelé“ korespondenční volby. Prostě za tatínka může volební lístky poslat v nestřeženém okamžiku potomek, který má jiné politické názory anebo naopak.

Já bych chtěl uvést ještě jeden pohled, který není v debatě příliš frekventovaný. Volební právo, pokud jde o české občany, kteří trvale žijí v zahraničí, by měli mít ti, kteří platí daně do českého státního rozpočtu. Musí přeci nést nějakou odpovědnost za příští vládu. Jestli vláda povede zemi k obřím schodkům a k nesmyslným rozpočtovým výdajům typu nákupů vojenské techniky za stamiliardy korun apod., každý volič se musí rozhodnout. Musí se rozhodnout v tom, zda podpoří strany, které chtějí takové vojenské výdaje a tedy, které chtějí de facto snižovat výdaje na zdravotnictví, školství, sociální oblast, výzkum a vědu, inovace, kulturu, prostě na všechno ostatní.

Pokud si jednou za čtyři roky náš zahraniční občan v podstatě bez jakékoliv odpovědnosti, která by se měla projevit alespoň na jeho kapse, když v ničem jiném, zavolí, nedává to velký smysl.

Vraťme se na začátek. Změna legislativy, ze které vyplyne to, že si vláda opatří pluky nových voličů, které mohou zajistit současným vládním stranám pokračování v jejich tristních výkonech na další čtyři roky, je vlastně silně nemorální. Jak se ukazuje, současná vláda a její ministři prakticky do jednoho, nejsou jen neschopní, ale oni jsou všehoschopní, aby se udrželi u moci další dlouhá léta.

Myslím, že jsou již na místě akce občanské neposlušnosti, demonstrace případně stávky proti vládě, jiná věc ovšem je, kdo k nim vyzve a kdo je zorganizuje. Levice je v zásadě paralyzovaná a odbory jsou na tom podobně.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pátek 19.1.2024 14:58 | karma článku: 34,18 | přečteno: 866x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,63 | Přečteno: 457x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Hodně drahá cesta premiéra ČR do Washingtonu

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

16.4.2024 v 11:06 | Karma: 34,93 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Gerhard Schröder osmdesátníkem…

Za poslední dva roky nebylo v sousedním Německu – kromě předáků AfD – médii pronásledovanější osoby, nežli byl právě bývalý spolkový kancléř a bývalý předseda SPD, Gerhard Schröder.

9.4.2024 v 10:06 | Karma: 17,54 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Soumrak éry válečných štváčů...

Slovenská a česká pravice vkládaly velkou naději ve vítězství Ivana Korčoka ve II. kole prezidentské volby na Slovensku. Exponenti slovenské, ani české pravice teď nedokážou zakrýt zklamání, které v nich vzbudily výsledky voleb.

8.4.2024 v 15:47 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Formuje se koalice ochotných pod vedením francouzského prezidenta...

..., která zasáhne do bojů proti Rusku na Ukrajině? Ukrajině docházejí vojáci. Už před půl rokem se dožadoval bývalý šéf ukrajinské armády, Zalužnyj, odvodu půl milionu ukrajinských mužů.

3.4.2024 v 15:15 | Karma: 15,70 | Přečteno: 415x | Diskuse
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové zasévají v Charkově strach. Utečte, dokud je čas, hrozí obyvatelům

23. dubna 2024  18:58

Kreml provádí koordinovanou leteckou a informační operaci proti Charkovu s cílem vyvolat mezi...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 837
  • Celková karma 29,01
  • Průměrná čtenost 1920x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik