Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V progresivistech je kus totalitáře

„Uvnitř každého progresivity je totalitář, který se touží dostat ven“, tato slova am. spisovatele D. Horowitze se mi vybaví při pohledu na slovenské progresivity demonstrující proti rušení „politické sekce“ tamní prokuratury.

Vláda premiéra Fica navrhuje vrátit strukturu prokuratury do standardního organizačního schématu, který je běžný ve většině demokratických zemí. Autoritativní systémy mají státní žalobce přísně centralizované tak, aby jeden generální prokurátor (za jakobinského teroru ve Francii to byl všemocný veřejný žalobce Fouquier-Tinville) rozhodoval o všem. Státy, které chtějí mít občany svobodnější, budují státní zastupitelství decentralizovaně, kdy každý jediný příslušník této mocenské struktury má samostatnost, podobně jako soudci. Je sice součástí výkonné moci, ale není její loutkou, která plní rozkazy nadřízených.

V některých zemích, třeba na Slovensku (ale podobné pokusy byly i u nás), se před časem zrodil revoluční experiment. Běžní státní zástupci, kteří řeší politicky nezajímavou trestnou činnost, jakou jsou třeba vraždy, loupežná přepadení, výroba a prodej drog zůstávají samostatní a dost nezávislí. Případy dostávají podle  okresu, kde k trestnému činu došlo, tedy vlastně náhodně.

Vedle nich se však na Slovensku vytvořil speciální prokurátorský útvar. Je centrálně řízen šéfem a ten si z teritoria celé země vybírá případy, které se mu zalíbí. Nebo přímo přikáže policistům, kdo a co se má vyšetřovat, sledovat, odposlouchávat… Jde o horší variantu generální prokuratury, protože ta centrálně řídí vyšetřování veškeré trestné činnosti. Tedy je zavalena tím, co nikoho z mocných nezajímá. Zajímá vládnoucí elitu lump, který přepadá důchodce nebo nepříjemný politický sok, případně sponzor oponenta? Co myslíte?

Na Slovensku si „demokratickou“ speciální prokuraturu vyzkoušeli. Světe div se, vybírala si - ba vlastně vytvářela případy přímo či nepřímo spojené s tehdejší Ficovou opozicí. Sám Robert Fico jen o jeden hlas unikl vazebnímu stíhání, zatímco současný ministr obrany Kaliňák měl to velké štěstí osobně si vyzkoušet kvalitu slovenského vězeňství. Vládní politici z progresivistického spektra se takové pozornosti prokurátorských specialistů netěšili. Určitě proto, že oni jsou a vždy byli křišťálově čistí. Prostě vzor všech ctností. O tom samozřejmě nepochybuji.

Robert Fico a jeho kolegové sami na sobě poznali, jak se dá de facto totalitní nástroj – speciální útvar prokuratury, krásně použít nebo spíš zneužít k likvidaci politických soupeřů. Komu jde o svobodnou společnost, kde dochází ke zneužívání mocenských složek co nejméně, tak musí snaze slovenského premiéra fandit. Mohl si do čela speciálu dosadit svoji loutku a všehoschopní „vlčáci“ by hladově vyrazili lovit do řad současné opozice...

Chápal bych, kdyby progresivisté demonstrovali za obnovení individuální nezávislosti a odpovědnosti jednotlivých prokurátorů na celém Slovensku, ale hájit nástroj policejního státu? Současnými protesty se progresivisté jen odkopali. Zajímavé je, že se odkopala i ambasáda USA, které se likvidace prokurátorského speciálu také nelíbí. To už snad i hloupému dojde, přes jaké struktury americký deep state prosazuje své zájmy u svých spojenců?

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pátek 15.12.2023 11:15 | karma článku: 28,28 | přečteno: 474x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,63 | Přečteno: 457x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Hodně drahá cesta premiéra ČR do Washingtonu

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

16.4.2024 v 11:06 | Karma: 34,93 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Gerhard Schröder osmdesátníkem…

Za poslední dva roky nebylo v sousedním Německu – kromě předáků AfD – médii pronásledovanější osoby, nežli byl právě bývalý spolkový kancléř a bývalý předseda SPD, Gerhard Schröder.

9.4.2024 v 10:06 | Karma: 17,54 | Přečteno: 553x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Soumrak éry válečných štváčů...

Slovenská a česká pravice vkládaly velkou naději ve vítězství Ivana Korčoka ve II. kole prezidentské volby na Slovensku. Exponenti slovenské, ani české pravice teď nedokážou zakrýt zklamání, které v nich vzbudily výsledky voleb.

8.4.2024 v 15:47 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Formuje se koalice ochotných pod vedením francouzského prezidenta...

..., která zasáhne do bojů proti Rusku na Ukrajině? Ukrajině docházejí vojáci. Už před půl rokem se dožadoval bývalý šéf ukrajinské armády, Zalužnyj, odvodu půl milionu ukrajinských mužů.

3.4.2024 v 15:15 | Karma: 15,70 | Přečteno: 415x | Diskuse
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno  17:40

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56,  aktualizováno  17:29

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Hrozí nový Černobyl. Centrum Střední Asie mohou zamořit radioaktivní kaly

23. dubna 2024  16:52

Nestabilní odkaliště vzniklá v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 837
  • Celková karma 29,01
  • Průměrná čtenost 1920x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik