Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

SOCDEM na cestě podrazů…

Od časů B. Sobotky, jehož je Šmarda věrným přítelem a učedníkem, strana Lidového domu nastoupila podivnou cestu. Cestu podrazů. Podrážela především voliče, kterým často slibovala hory s horáky.

Například před volbami v roce 2013 bylo lidem naslibováno zrušení církevních restitucí, na které se po volbách Sobotka vykašlal. Ani se voličům za tuto svou klamavou reklamu dodnes strana neomluvila.

Šmarda ve svém vyjádření pro TN. cz hovoří o tom, že je rád, že z jeho strany odešli postupně všichni korupčníci. No. Chtěl bych to uvést na pravou míru. Především by ty korupčníky měl jmenovat. Připomínám, že při svém odchodu z funkce předsedy ČSSD v roce 2010 jsem zanechal stranu jako zcela konsolidovanou, finančně silnou, vlastně s ohledem na zastoupení ve sněmovně, v Senátu, v krajích a v komunální politice, jako nejsilnější stranu v zemi.

Sobotka, Hamáček, Šmarda a spol. dokázali během 14 let tuto skvělou stranu rukou společnou a nerozdílnou dostat z cca 26 tisíc členů, které jsem jim zanechal v roce 2010, na dnešních 6 tisíc členů. Z toho bych odhadl, že tak 2000 jsou členové aktivní. A strana z pozice nejsilnější politické strany v zemi se propadla mezi hvězdnou pěchotu.

Šmardova strana se před rokem na svém sjezdu zbavila zcela vědomě a s nadšením značky ČSSD a změnila i svůj názvem. Nic proti tomu, přitom do značky ČSSD předchůdci Šmardy, zejména M. Zeman a já osobně jsme jako předsedové této strany zainventovali mnoho politického kapitálu. To je jako kdyby se úspěšná značka Coca Cola najednou přejmenovala na řekněme Colaloca. Bylo to zcela nesmyslné rozhodnutí. Tehdejší a současná místopředsedkyně šmardovců, Ostrá, blábolila po sjezdu v médiích, že pokud jde o značku ČSSD, „zbavili se koule na noze“. Tedy, ne ubohá personální výbava, pro voliče neatraktivní program a neochota držet předvolební sliby, ale značka ČSSD byla příčinou toho, že se strana Lidového domu zřítila z někdejší volební podpory přes 30 % voličů v mých časech na dnešní cca 3% volebních preferencí.

Pokud Šmarda dnes blábolí něco o korupčnících, kteří postupně opustili jeho stranu a že je tomu rád, měl by je především jmenovat. Pokud vím, za mého premiérství a za mého předsednictví ČSSD (v letech 2005-2010) k žádné korupční aféře nedošlo. Ani já osobně jsem nikdy nebyl z ničeho obviněn nebo dokonce trestně stíhán. A to na rozdíl od řady funkcionářů v éře Sobotkově, kteří kradli, ani poledne nesvětili. Jména těchto lidí může doplnit pan Šmarda, jsou známa a s některými z nich dodnes probíhají soudy. Jeho strana se před evropskými volbami rozhodla bojovat nikoliv se stranami pětikoalice, což by bylo logické, ale s ČSSD. Tedy stranou, jejímž jsem od 17. února předsedou. Šmarda u Nejvyššího správního soudu (NSS) napadl ČSSD, jestli tomu dobře rozumím, z nekalé politické soutěže. To jeho podání má několik nesmyslných stran, často s absurdními, srandovními argumenty. Chce se prostě zbavit politické konkurence, protože dobře ví, že značka ČSSD, vybavená k evropským volbám ve svém čele s bývalým úspěšným předsedou této strany, může stáhnout velkou část levicových voličů. Od začátku se zaměřujeme zejména na dřívější voliče ČSSD, kteří zůstávali doma anebo kteří volili v posledních sezónách hnutí ANO. Podle interních anket, které si děláme, víme, že velká část dosavadních voličů Šmardovy SOCDEM zvažuje volbu ČSSD pod mým vedením. Nejsou v tom žádné triky ani lumpárna, ale prostě to, že lidé věří těm, kteří je nezklamali a kteří pro ně v minulosti dobře pracovali a chtějí stále pracovat.

Připomenu, že ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie, jak zní celý název, byla registrována s tímto názvem v polovině minulého roku ministerstvem vnitra. Pokud je nějaká politická strana registrována, tak je logické a určitě i ministerstvu vnitra zřejmé, že se hodlá zúčastnit v budoucnu voleb. To je přeci přirozený projev poltického stranictví, ale také základ politického pluralismu, na kterém je, jak doufám, náš politický systém založen. V řádném termínu ministerstvo vnitra akceptovalo také kandidátku ČSSD, která byla podána k volbám do Evropského parlamentu. Tedy, strana ČSSD a její vedení postupovalo zcela lege artis, tedy podle zákona.

Šmarda a spol. chtějí od NSS, aby za ně vybojoval politický zápas, na který sami nestačí. Je to smutné, že k něčemu takovému dochází. Chtěl bych připomenout, že jsem byl v roce 1990 členem vedení ČSSD a ani by nás nenapadlo dožadovat se zrušení registrace Asociace sociálních demokratů Rudolfa Baťěka, která existovala souběžně s ČSSD. Konec konců nejlepší příklad koexistence dvou sociálních demokracií máme na Slovensku. Strana Hlas – sociálná demokracia existuje vedle Ficovy strany Smer – sociálná demokracia. A nikdo v tom nevidí problém. Ostatně Smer má ve svém čele současného předsedu vlády. A donedávným šéfem Hlasu byl dnešní slovenský prezident Pellegrini. A nikoho nenapadlo podávat žaloby, aby např. ta druhá strana nemohla jít do voleb. Chci věřit v nezávislost českého soudnictví a v řádné a spravedlivé posouzení této uměle vytvářené kauzy, která svědčí jen o vnitřní slabosti, strachu a obavách vedení Šmardovy strany SODEM o volební výsledek.

V chlapcích z Lidového domu zkrátka není žádný duch fair play a jsou schopni jen podrazů.

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | čtvrtek 25.4.2024 12:20 | karma článku: 19,74 | přečteno: 492x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…

...A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?

15.5.2024 v 15:28 | Karma: 25,62 | Přečteno: 616x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Čínský prezident na cestách v Evropě

Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.

10.5.2024 v 13:50 | Karma: 22,48 | Přečteno: 582x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Můj přítel Jiří Horák

Když jsem si v jednom médiu přečetl včera článek ke 100. narozeninám Jiřího Horáka, mrzelo mě, že jsem sám o něm nic nenapsal.

26.4.2024 v 9:37 | Karma: 12,27 | Přečteno: 354x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,87 | Přečteno: 479x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Hodně drahá cesta premiéra ČR do Washingtonu

Premiér Fiala vyrazil do Washingtonu, kde bude zejména přijat americkým prezidentem Bidenem. Američané tak oceňují v případě českého premiéra podle všeho zejména to, jak vstřícně se chová k požadavkům amerických zbrojovek.

16.4.2024 v 11:06 | Karma: 34,99 | Přečteno: 1321x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 841
  • Celková karma 27,14
  • Průměrná čtenost 1911x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik