Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nečekal jsem zázraky, pane prezidente…

Skutečně jsem nečekal zázraky od novoročního projevu od prezidenta republiky s IQ - jak sám sdělil - 107. Nepochybuji také o tom, že jeho řeč připravovalo se vší pečlivostí, které jsou schopni, několik prezidentových poradců.

Že to nebude žádná ciceronská řeč jsem tedy očekával. Marně jsem ale čekal alespoň nějaké poselství od nového prezidenta této zemi a jejím občanům.

V. Havel hovořil vesměs o krásných zítřcích, podmíněných explozí morálky u nás a ve světě. Projevy obou dalších prezidentů byly spíše praktické.

Nad projevem P. Pavla jásají dnešní nejvyšší ústavní činitelé. Prostě ti, kteří cítí, že jsou s prezidentem v jedné partě, na jedné lodi: premiér a předsedové obou sněmoven.

Když prezident v úvodu svého projevu hovoří o Novém roku jako o dni plném očekávání, je to povinný optimismus. Chápu to. Ale možná, že si mohl také vzpomenout, pokud by on a jeho poradci znali skutečnou situaci ve společnosti, na miliony svých spoluobčanů (z nichž mu řada naivně řada dala hlas), kteří žijí pod hranicí chudoby anebo se k ní blíží. Prostě žijí od výplaty k výplatě anebo jen s minimálními finančními rezervami. Pro tyto občany bude rok 2024 ještě horší, než byl ten předchozí.

Prezident zcela pochopitelně mluvil o tragédii, jež se udála v závěru roku na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, kde šílený střelec – student Karlovy univerzity, zmařil 14 lidských životů. Možná by bylo na místě, kdyby se prezident ve svém projevu alespoň dotkl niterných příčin šílených činů, jako je tento.

Současná vláda prakticky kontinuálně už téměř dva roky straší české občany válkou. Není to jen ministryně obrany, která velmi neohrabaně komentuje dění na bojištích Ukrajiny a nově také v Gaze. V médiích je na denním pořádku přehlídka násilí, ve které zabíjení protivníků je jaksi samozřejmou a běžnou věcí. Podobnou atmosféru vytvářejí také sociální média.

K samotné události na Filozofické fakultě prezident jaksi jen na okraj sdělil, že ... „není možné zajistit přítomnost policistů na všech veřejných místech“. S tím se jistě dá souhlasit. Ale alespoň pro mě, jako bývalého premiéra této země, je dosti nepochopitelné, proč policisté dostali příkaz, když se snažili eliminovat šíleného útočníka, zaměřit se jen na jednu z budov Filozofické fakulty a pominout hlavní budovu této fakulty. Tento, podle mého názoru lapsus, by měl někdo alespoň vysvětlit. Předpokládám, že celý útok bude příslušnými orgány státu vyhodnocen a budou vyvozeny závěry, proč vlastně k němu došlo a zda je možné takovýmto útokům předcházet či jim zabránit.

Po úvodní části novoročního proslovu věnované smutným událostem, spojeným s vražedným útokem, došlo také na vnitřní politiku. Podle P. Pavla se vládě „nedaří přesvědčovat občany a tím je získat na svou stranu“. Ani slovo kritiky vůči nesmyslné vládní politice v celé řadě oblastí. Tím zrovna nemyslím zahraniční politiku, kde vláda a prezident jsou jedno tělo a jedna duše, jsou prostě jednoduše řečeno ve vleku Washingtonu a Bruselu, ale myslím tím politiku vnitřní. Vláda nebyla schopna zmírnit inflaci, životní úroveň běžných českých občanů v posledních dvou letech poklesla nejméně o pětinu, možná dokonce o čtvrtinu. Přitom se zdá, že prezident a jeho okolí dobře chápou, které jsou skutečné problémy republiky a dokonce je dokáží pojmenovat: energetická krize, hospodářská stagnace, inflace. Ale je to jen letmý povzdech bez jakéhokoliv náznaku toho, že vláda v tomto směru dluží nabídnout veřejnosti reálná řešení reálných problémů.

Možná nejcennější částí prezidentova projevu bylo, když mluvil o volbách, kde vyzval k účasti v nich během příštího roku a tři čtvrtě. Občané skutečně mají občané možnost vyjádřit v trojice volbách svou spokojenost či nespokojenost se směřováním republiky, krajů i Evropské unie.

Prezident ve svém projevu správně hovořil o tom, že občané by měli vybírat ve volbách politiky, kteří by poté v zastupitelských orgánech, ať už na úrovní EU, státu či krajů bránili jejích zájmy. A měli by to být lidé, kteří už v minulosti prokázali schopnost „realistických plánů a ověřitelných výsledků“.

Nejkontroverznější částí celého prezidentova projevu bylo ovšem jeho bezvýhradné adorování společné evropské měny. I já si myslím, že perspektivně je nutné k tomuto cíli, tedy k přijetí společné evropské měny,  směřovat. Ale ne v situaci, kdy česká měna kolísá, kdy její hodnota je daleko za její skutečnou silou a kdy ani v krátké době není možné očekávat na finančních trzích posilování české měny ve vztahu k euru. Zrychlené přijetí eura, k němuž prezident vyzývá, by bylo útokem na životní úroveň širokých vrstev občanů. Chce se dodat, že dalším útokem po pádící inflaci posledních dvou let. A poté, co lze i v tomto roce očekávat, v důsledku tzv. konsolidačního (rozuměj stagnačního) balíčku, další růst inflace a tedy  další pokles životní úrovně lidí. Zavedení eura při momentálně slabé pozici české koruny ve vztahu k evropské měně by znamenalo naprosto plánovité další ožebračení širokých vrstev českého obyvatelstva. A znamenalo by to také útok na střádaly ze středních vrstev. Ti zavedením eura v nepříznivém  směnném kurzu přijdou o další část svých úspor.

Prostě tato vláda a tento prezident dělají vše pro to, aby snížili životní úroveň českých lidí.

V závěru svého projevu si pan prezident všímá mladé generace. Ano, to jsou ti lidé, u kterých vládní koalice a současný prezident hledají silnou podporu. Ve skupině občanů do třiceti let mají jak vláda, tak prezident, nejsilnější podporu ze všech generačních skupin. Mladí lidé jsou dennodenně pod tlakem jednostranných informací mainstreamových médií, která lakují věci na růžovo často i lžou. Prezident sice ve svém projevu hovoří o tom, co je zřejmě pro mladé lidi nejpotřebnější, tj. uspokojivé bydlení a ekonomická samostatnost. Ale ani slovem nenaznačuje, jak by se toho mělo dosáhnout. A už vůbec nevyzývá vládu k tomu, aby učinila k dosažení takových  cílů příslušné kroky. Je to jen vytírání očí mladým lidem, spoléhání na jejich nekonečnou naivitu, která však jednou také skončí.

Prostě, nebyl to zdařilý novoroční projev.  A pan prezident by měl hledat nové autory svých projevů, v nichž alespoň tu a tam probleskne nějaká originální myšlenka.

 

Jiří Paroubek

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Paroubek | úterý 2.1.2024 15:59 | karma článku: 36,16 | přečteno: 1128x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…

...A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?

15.5.2024 v 15:28 | Karma: 26,13 | Přečteno: 646x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Čínský prezident na cestách v Evropě

Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.

10.5.2024 v 13:50 | Karma: 22,49 | Přečteno: 588x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Můj přítel Jiří Horák

Když jsem si v jednom médiu přečetl včera článek ke 100. narozeninám Jiřího Horáka, mrzelo mě, že jsem sám o něm nic nenapsal.

26.4.2024 v 9:37 | Karma: 12,27 | Přečteno: 356x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

SOCDEM na cestě podrazů…

Od časů B. Sobotky, jehož je Šmarda věrným přítelem a učedníkem, strana Lidového domu nastoupila podivnou cestu. Cestu podrazů. Podrážela především voliče, kterým často slibovala hory s horáky.

25.4.2024 v 12:20 | Karma: 19,74 | Přečteno: 496x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Národní značka Číny posiluje nejrychleji na světě

Čína prosazuje respekt rozdílného a za jejími iniciativami, jako je Pás a stezka nebo budování „globálního společenství sdílené budoucnosti lidstva“, je praktická mírová spolupráce.

17.4.2024 v 9:50 | Karma: 17,87 | Přečteno: 480x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

V Česku mizí vesnické obchody. Změní trend chytré prodejny bez prodavaček?

27. května 2024

Premium Za poslední čtyři roky zmizelo téměř čtyři sta vesnických obchodů. Jejich aktuální počet je 11 701,...

Radši Okamura než Fiala, říká Konečná a hájí, proč schovala KSČM do koalice

27. května 2024

„Když se mě zeptáte, jestli Fiala, nebo Babiš, tak prostě Babiš,“ uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz...

Nejen Batman zklamal, Bulhaři znovu volí. Hledají mesiáše, tvrdí analytici

27. května 2024

Premium Bulhaři chodí k volbám každou chvíli a pořád žádný výsledek. Na začátku června se v Bulharsku budou...

Hoši, děkujem! Jsme nesmírně hrdí! Pavel a další politici gratulují hokejistům

26. května 2024  23:51

K vítězství českého týmu na mistrovství světa v hokeji gratulují na sociálních sítích také čeští...

  • Počet článků 841
  • Celková karma 25,73
  • Průměrná čtenost 1914x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik